אחרי מציאת הנערה החטופה בוויסקונסין נותרה לחוקרים תעלומה אחת - מדוע זה קרה?

יממה אחרי שנודע כי נמצאה ג'יימי קלוס בת ה-13 שנעלמה מביתה לאחר רצח הוריה, עדיין לא ברור כיצד הגיע אליה החוטף, צעיר מובטל בן 21. אחרי שנמלטה ממנו הוא המשיך לחפש אחריה, אך נעצר תוך זמן קצר על ידי שוטרים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ימי קלוס ודודתה ג'ניפר בתמונה מהרשתות החברתיות
ג'ימי קלוס ודודתה ג'ניפר בתמונה מהרשתות החברתיותצילום: AFP

חוקרי משטרה בוויסקונסין שבצפון ארה"ב עדיין מנסים להבין מה עומד מאחורי חטיפתה של ג'יימי קלוס, נערה בת 13 מהעיר ברון, שנמצאה השבוע, שלושה חודשים אחרי שהוריה נרצחו באכזריות והיא נעלמה מביתה.

ג'ק תומאס פטרסון, בן 21, נעצר אתמול באשמת רצח ההורים, חטיפת הנערה והחזקתה בשבי במשך קרוב לשלושה חודשים בבקתה ביער שומם כמה עשרות ק"מ מברון, עד שהיא הצליחה להימלט ולפגוש באשה שטיילה במקרה באזור עם הכלב שלה. הרשויות סיפרו כי אחרי שקלוס הצליחה לברוח מהבקתה, פטרסון המשיך לחפש אחריה במכוניתו בקרבת האזור. 

האשה, עובדת סוציאלית, סיפרה כי קלוס נראתה רזה מאוד, שיערה היה סתור והיא נעלה נעליים גדולות למידתה. היא פנתה אליה, תפסה בידה והחלה לצעוק לעזרה. "הלכתי לאיבוד", אמרה לה. דקות לאחר מכן נמצא פטרסון ונלקח למעצר. 

החוטף ג'ק תומאס פטרסון לאחר מעצרוצילום: HANDOUT/רויטרס

הרשויות מעריכות כי פטרסון תכנן את המעשה כולו ולקח את הנערה בניגוד לרצונה. עדיין לא ברור אם הוא פגע בה פיזית. הרשויות דיווחו כי קלוס נלקחה לבדיקות רפואיות, אולם היא שוחררה זמן קצר לאחר מכן למקום אחר. החוקרים עדיין מתשאלים אותה בשלב זה ולדבריהם, "היא בסדר ביחס לנסיבות".

החדשות על מציאתה של ג'יימי עוררו שמחה גדולה 90 ק"מ מהמקום ממנו נחלצה – בעיר הולדתה ברון. תושבי העיר ואלפי מתנדבים חיפשו אחריה במשך חודשים ולא איבדו תקווה למצוא אותה בחיים. "הרגליים שלי רועדות. זה נהדר. כל המתח, ההקלה – זה נהדר", אמר שריף מחוז ברון כריס פיצ'גרלד, שסיפר על הרגע שבו נודע לו כי ג'יימי נמצאה. סבה של ג'יימי, רוברט נייברג, אמר כי בשלושת החודשים האחרונים הוא לא הפסיק להתפלל בתקווה לקבל בחזרה את נכדתו בחיים. "כל הכבוד לה שהיא הצליחה לברוח", אמר.

האשה שפגשה בג'יימי לאחר שנמלטה לקחה אותה לבית של שכנים בעיירה גורדון הסמוכה ליער, כי לדבריה חששה להיות איתה לבד שמא החוטף ימצא אותן. לאחת השכנות סיפרה ג'יימי כי איש בשם ג'ק פטרסון רצח את הוריה וחטף אותה. "היא לא סיפרה איך הוא חטף אותה או למה. היא אמרה שהיא לא הכירה אותו קודם", הוסיפה השכנה קריסטין קסינסקס.

האשה שפגשה את ג'יימי וחילצה אותה מהיער שבו הוחזקה, ג'יאן נוטר, אתמולצילום: AFP

השכנה קסינסקס התקשרה ל-911 כדי לדווח על מציאת הנערה שהגיעה לביתה. רק מאוחר יותר התברר כי באותו הזמן פטרסון המשיך לחפש אחר ג'יימי אולם תוך זמן קצר נעצר על ידי השוטרים הודות לתיאור המכונית בה נהג כפי שמסרה להם הנערה. ביום שני הוא יובא בפני שופט. 

השריף אמר כי פטרסון פעל במכוון כדי להסתיר את זהותו לפני הרצח והחטיפה, וכי הוא גילח את שערות ראשו כדי לא להשאיר ראיות בזירת הפשע. בבקתה שבה הוחזקה הנערה נמצא אקדח. הבקתה שייכת לאביו של פטרסון. הצעיר המובטל עבד יום אחד ב-2016 במפעל שבו עבדו גם הוריה של ג'יימי בברון. מנהל המפעל סיפר כי פטרסון עזב את העבודה בתואנה שהוא עוזב את האזור. הרשויות הבהירו כי בזמן עבודתו הקצרה במפעל הוא לא יצר שום קשר עם זוג ההורים.

ביתה של ג'יימיצילום: Jeff Baenen/אי־פי

לפטרסון לא היה עבר פלילי. הוא סיים ללמוד בתיכון ב-2015, שם הוא נחשב לתלמיד טוב עם הרבה חברים. לדברי קסינסקס, היא הכירה את פטרסון כשלימדה אותו בבית ספר יסודי, אולם היא לא זוכרת אותו יותר מדי. "הוא היה נראה ילד שקט. אני לא זוכרת עליו משהו שיכול להסביר את זה, בשום צורה", אמרה.

השריף פיצ'גרלד אמר כי החוקרים מנסים להבין מה קרה לג'יימי במהלך תקופת השבי שלה ולמה היא נחטפה. היא לא מסרה פרטים על האופן שבו נמלטה מהבקתה ורק אמרה כי פטרסון לא היה בבית באותו זמן. לדבריו, אין שום עדות לכך שפטרסון הכיר את ג'יימי או את משפחתה או היה בקשר עם הנערה ברשתות החברתיות. "אני יודע שכולכם מחפשים תשובה לשאלה למה זה קרה, תאמינו לי, גם אנחנו", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ