רומיאו, "הצפרדע הבודדה ביותר בעולם", מצא לו יוליה

במרכז השימור בבוליביה לא האמינו שימצאו צפרדעי מים בטבע, לאחר עשר שנים בהן לא היה זכר לצפרדעים נוספות מלבד רומיאו. כשנמצאו לא פחות מחמש, המשלחת היתה בהלם: "פתאום הבנתי שיש לי בידיים את מה שחיפשנו כל הזמן"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוליה, הצפרדע שנמצאה ביער הערפל בבוליביה והובאה למרכז השימור
יוליה, הצפרדע שנמצאה ביער הערפל בבוליביה והובאה למרכז השימורצילום: AFP

במשך עשר שנים, היה רומיאו הצפרדע האחרונה ממינו במרכז שימור בעלי החיים בבוליביה. השבוע זכה רומיאו, שכונה "הצפרדע הבודדה ביותר בעולם", לקצת חדשות טובות: נמצאה עבורו יוליה. הצפרדע הבוגרת שתצטרף לרומיאו היא אחת מבין חמש צפרדעים שאותרו במבצע חיפוש של צפרדעים ממין Sehuencas water frog ביער ערפל במרכז בוליביה. 

מטפליו של רומיאו במרכז השימור חיפשו מימון למסע החיפוש אחר צפרדעים נוספות מסוגו, ופתחו לשם כך פרופיל באתר היכרויות ביום האהבה בשנה שעברה. "עכשיו העבודה האמיתית מתחילה - אנחנו יודעים איך לדאוג למין הזה בשבי, ועכשיו נלמד על תהליך הרבייה שלו", אמרה תרזה קמצ'ו בדני, ממרכז השימור קוצ'במבה, שהובילה את החיפוש אחר הצפרדעים.

יוליה, הצפרדע שנמצאה ביער הערפל בבוליביה והובאה למרכז השימורצילום: AFP

המטפלים מקווים למנוע את הכחדות המין על ידי הגדלת מספר הפרטים בשבי ושחרורם לטבע. בעבר, היו צפרדעי המים נפוצות ביערות הערפל של בוליביה, פרו ואקוודור, אך מספרן צנח בחדות הודות להתחממות הגלובלית, זיהום והרס בתי הגידול שלהן. לפי אחד המחקרים האחרונים, מספרן של צפרדעי המים בטבע צנח ב-83% מאז שנות ה-70.

בדני סיפרה שזמן קצר לפני שנמצאו הצפרדעים, צוותה כמעט והתייאש מהחיפוש. "היינו מותשים אחרי יום שלם של חיפושים עקרים", סיפרה, "חיפשנו במקומות שהיו בהם את תנאי הגידול המושלמים, אבל לא ראינו צפרדעים בכלל. לקראת סוף היום הגענו לנחל קטן שבסופו היה מפל. ידענו שאחריו לא נוכל להמשיך, אבל החלטנו ללכת בכל זאת - ובערך ארבעה מטרים לפני המפל ראינו צפרדע קופצת".

היא המשיכה לספר בהתרגשות על הגילוי. "כששלפתי אותה מהמים, ראיתי שיש לה בטן כתומה ופתאום הבנתי שיש לי בידיים את מה שחיפשנו כל הזמן. זאת היתה הרגשה מדהימה". בסופו של מסע החיפוש חזרו אנשי הצוות למרכז עם שלושה זכרים ושתי נקבות. 

כריס ג'ורדן, שהשתתף גם הוא בחיפושים, הסביר כי יצא למשלחת עם חשש גדול. "תמיד יש סיכון כשמביאים חיות מהטבע למרכז השימור. אבל במקרה הזה, לא היתה לנו ברירה, הבנו שאין מספיק צפרדעי מים בטבע כדי לבנות אוכלוסייה בת קיימא", אמר.

חמש הצפרדעים החדשות נמצאות כעת בשיקום, ומקבלות טיפול למחלה מדבקת שאחראית גם היא להצטמצמות האוכלוסייה. לאחר תקופה בבידוד, רומיאו יפגוש את היוליה שלו. "יוליה אוהבת תולעים בדיוק כמו רומיאו", סיפרה בדני על הצפרדע החדשה, "היא חזקה ושוחה מהר מאוד, ונראה שהיא במצב בריאותי טוב. אני חושבת שהיא תתאים מאוד לרומיאו".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ