הוא ראה אותה עולה לאוטובוס בית הספר, והחליט: זו הנערה שאחטוף

88 ימים הוחזקה ג'יימי קלוס בת ה-13 בבקתה של ג'ייק פטרסון לאחר שצפתה בו יורה בהוריה למוות. מסמכי בית המשפט חושפים את התוכנית המדוקדקת של הרוצח, ואת הגבורה של זו שחטף

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ימי קלוס ודודתה ג'ניפר בתמונה מהרשתות החברתיות
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

זה התחיל בהתקלות מקרית. מהרגע שבו ראה ג'ייק פטרסון את הנערה בת ה–13 עולה על האוטובוס בדרך לבית הספר בסתיו האחרון, הוא ידע "שזו הנערה שהוא יקח". בימים שלאחר מכן תכנן פטרסון, בן 21, איך יחטוף את ג'יימי קלוס, תלמידת חטיבת ביניים שאותה לא פגש מעולם.

הפרטים החדשים על חטיפתה של קלוס, שנחשפו בבית המשפט בוויסקונסין בתחילת השבוע, מציירים ציור של פשע מחושב ותוכנית רצחנית שהוכנה בדקדקנות. אך יותר מכל, הם מתארים לפרטים את חווייתה של נערה שהוחזקה בניגוד לרצונה במשך שלושה חודשים בבקתה עם זר בלתי יציב, אחרי שצפתה בשני הוריה נורים למוות.

את ההכנות הראשוניות פטרסון ביצע בדקדקנות. ראשית, הוא לקח מאביו רובה ציד, החליף את לוחיות הרישוי של מכוניתו וקנה מסכה בוולמארט. לאחר מכן גילח את פניו וראשו וניקה את קליעי הרובה שלו. הוא בא פעמיים לביתה של ג'יימי בעיר הקטנה בארון, אך ראה מכוניות בשביל הגישה או שמע אנשים ערים בבית.

בליל ה–15 באוקטובר הוא הוציא את התוכנית לפועל. בשעת ערב מאוחרת, הוא נכנס לבית משפחת קלוס — אנשים שלא פגש מימיו — ורצח את ג'יימס קלוס, אביה של ג'יימי, ביריה אחת. אחר כך פרץ בכוח לחדר האמבטיה שבו הסתתרו ג'יימי ואימה דניז. הוא פקד על דניז לכסות את פי בתה בנייר דבק שחור ולאחר מכן רצח גם אותה. הוא קשר את ג'יימי והכריח אותה להיכנס לתא המטען של מכוניתו. כל זה ארך ארבע דקות.

ביתה של ג'יימיצילום: Jeff Baenen/אי־פי

בבית המשפט התברר שהוא היה נחוש בדעתו לרצוח כל מי שיימצא בבית, העיקר שתוכניתו תבוצע ללא הפרעות. "הוא אמר שאילו עצרו אותו שוטרים, הוא היה יורה בהם בשלושת הקליעים שנותרו ברובה שלו", אמר בראיין רייט, התובע הכללי של מחוז בארון. פטרסון אף אמר לחוקרים שראה ניידת ממהרת לכיוון בית משפחת קלוס כ–20 שניות אחרי שיצא ממנו עם ג'יימי הכבולה בתא המטען. הוא האט ונתן לשוטרים לעבור, והמשיך לנסוע כשעה עד שהגיע לגורדון, הכניס את ג'יימי לבקתה ואילץ אותה להחליף את בגדיה.

ב–88 הימים שלאחר מכן ג'יימי לא הורשתה לצאת מהבקתה ונאלצה להסתתר מתחת למיטתו של פטרסון כשהיו לו אורחים או כשיצא. היא סיפרה לחוקרים כי לפעמים הוא לא נתן לה לאכול או לשתות או ללכת לשירותים במשך 12 שעות. וכשהיו לו אורחים, הוא כיסה אותה בתיקים גדולים ובשקי כביסה שאותם מילא במשקולות. הוא אף הגביר את המוזיקה בבקתה כדי למנוע מהאורחים לשמוע אותה. היא הוסיפה שכשהוא חשב שהיא ניסתה להימלט, הוא היכה אותה ואיים שיפגע בה קשות אם תנסה פעם נוספת.

הדיון בבית המשפט בוויסקונסין, ביום שניצילום: Adam Wesley/אי־פי

ביום חמישי שעבר הוא אמר לה שהוא יוצא לכמה שעות. היא הצליחה להשתחרר ולצאת מתחת למיטה, מצאה זוג נעלי גבר ורצה לכביש הסמוך כשהיא צועקת ומבקשת עזרה. אשה שטיילה עם כלבה לקחה אותה לבית סמוך. "אני ג'יימי קלוס", אמרה לאשה. "אני לא יודעת איפה אני. תעזרי לי בבקשה, אני רוצה ללכת הביתה". רייט, התובע המחוזי, הגדיר את מעשיה של קלוס כ"מדהימים". לדבריו, "אפשר לראות את מידת השליטה שהיתה לו עליה, אבל בשלב מסוים מצאה הילדה בת ה–13 בתוכה את האומץ לומר: 'אני אחלץ את עצמי מכאן'".

סגני השריף לקחו את ג'יימי למקום מבטחים וחיפשו את פטרסון. זמן קצר לאחר מכן הם ראו את המכונית שג'יימי תיארה להם ועצרו אותה. פטרסון, שיצא לחפש את ג'יימי, אמר לסגני השריף שהוא יודע מדוע הם עצרו אותו. "כן, אני עשיתי את זה", אמר להם.

פטרסון עונה על שאלות בראיון וידאו מתא המעצר, ביום שני צילום: /אי־פי

החוטף והרוצח לא אמר דבר בדיון הקצר שנערך ביום שני בבית המשפט. החוקרים אומרים שהוא הודה בפניהם ומסר את הפרטים על תוכנית החטיפה. עורכי דינו לא הגיבו לשאלות. הוא לבש סרבל כתום, השתתף בדיון באמצעות שיחת וידאו וענה "כן" או "לא" לשאלות הבסיסיות שנשאל על ידי השופט. בפניו לא נראו רגשות כלשהם ומספר פעמים הוא פיהק ושפשף את סנטרו.

ההאשמות נגד פטרסון הסעירו את בארון, שתושביה חיפשו במשך שבועות רבים את ג'יימי ושמחו כשהצליחה להימלט ממנו בשבוע שעבר. כעת היא שוהה עם בני משפחה, שהעלו לרשת תמונה בה היא נראית מחייכת ומחזיקה את כלבתה מולי. אך מקרי הרצח והחטיפה זיעזעו רבים בעיירה הקטנה. "אני אקח מעתה את הבת שלי לגן", אמרה איימי כריסטנסן, תושבת בארון. לדבריה, מאז שזה קרה, היא מרשה לבתה בת ה–3 לישון איתה. "אני מחזיקה אותה קרוב אלי כל לילה", הוסיפה.

הזעזוע בקרב הורים וילדים מובן, אך מעשיהו של פטרסון אינם משקפים מגמה בארה"ב. לפי ה–FBI, פחות מ–10% מכלל הנרצחים ב–2017 נרצחו על ידי זרים. המקרים שבהם ילדים נחטפו על ידי זרים הם נדירים מאוד: מתוך יותר מ–25 אלף הדיווחים על ילדים נעדרים ב–2018, רק 77 נחטפו על ידי אנשים שלא היו בני משפחה.

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס מאת מאט פרבר ומיץ' סמית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ