בניגוד לדיווח הממשל האמריקאי: אלפי ילדים נוספים הופרדו מהוריהם המהגרים בגבול עם מקסיקו

מדו"ח שפורסם אתמול עולה כי ההערכות ש-2,737 ילדים הופרדו מהוריהם בגבול אינן מייצגות את ההיקף האמיתי. לפי הרשויות, גם אחרי ששופט הורה לאחד בין ילדים להוריהם נמסרו לידיהן יותר ממאה ילדים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים מהונדורס מקבלים צמיד זיהוי מעובד שירותי ההגירה במקסיקו, אתמול
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מדיניות ממשל טראמפ בגבול ארה"ב-מקסיקו הובילה להפרדת מאות ילדים מבני משפחותיהם שנכנסו או ניסו להיכנס למדינה בדרך לא חוקית. כעת, על פי ההערכות, מתברר כי המספר גדול בכמה אלפים יותר מכפי שסברו תחילה. הנתונים החדשים עולים מדו"ח שהכינו מפקחים פדרליים ופורסם אתמול (חמישי).

הממשל האמריקאי הודיע כי קרוב ל-3,000 ילדים הופרדו בכוח מהוריהם תחת מדיניות "אפס סובלנות" של טראמפ בגבול עם מקסיקו. לפי מדיניות זו, כל אדם בוגר שנכנס למדינה באופן לא חוקי יועמד לדין, וכל ילד שהיה תחת חסותו בעת המעשה ייכנס למקלטים או לבתי אומנה. 

עצרת לאיחוד משפחות מהגרים בלוס אנג'לס, ביוניצילום: AFP

בחודש דצמבר דיווחו שירותי הבריאות והרווחה האמריקאיים, שילדי המהגרים עוברים לאחזקתם, כי 2,737 ילדים הופרדו מהוריהם תחת אותה מדיניות ויתאחדו עמם בצו בית משפט שהוצא ביוני האחרון. אולם מספר זה לא מייצג את ההיקף האמיתי של הפרדת המשפחות בגבול. לפי הדו"ח שיצא אתמול, ייתכן שעוד אלפי ילדים הופרדו ממשפחותיהם במהלך גל ההגירה שהחל ב-2017, הרבה לפני שבית המשפט הורה על תיעוד המעצרים.

לכן, מספר הילדים שהופרדו מהוריהם או מבעלי חסותם על ידי רשויות ההגירה נחשב ל"לא ידוע", בגלל חוסר התיאום והמעקב בין המשרד ליישוב פליטים - הזרוע של רשויות הבריאות והרווחה שדאגה לילדי המהגרים -  לבין המשרד לביטחון המולדת, שאחראי על הפרדתם מבני המשפחה.

"הדו"ח הזה מאשר את מה שכבר חשדנו: ההפרדה האכזרית הזו של משפחות היתה גדולה הרבה יותר ממה שהממשל טען", אמר לי גלרנט, שהגיש את העתירות נגד המדיניות בשם איגוד חירויות האזרח האמריקאי. "אנחנו נחזור לבית המשפט ונבקש מהשופט להורות לממשל להסביר את המספרים האלה", הוסיף.

בשנה שעברה מצא הניו יורק טיימס כי יותר מ-700 ילדי מהגרים הופרדו מהוריהם בחודשים שקדמו להכרזה הרשמית של הממשל על מדיניות אפס סובלנות בגבול. ביוני 2018, הורה שופט פדרלי בסן דייגו, בתגובה לערעור של האיגוד לחירויות האזרח האמריקאי, לעצור את שיטת ההפרדה בגבול ולאחד את הילדים עם הוריהם. באותו חודש הודיע הנשיא טראמפ על ביטול המדיניות האכזרית.

אבל המפקחים הפדרליים מצאו כי הפרדות מעין אלה המשיכו להתבצע גם אחר כך. נכון לנובמבר, מצא הדו"ח, קיבלו שירותי הבריאות והרווחה לידיהם 118 ילדים לפחות שהופרדו ממשפחותיהם מאז הוצאת צו השופט לפועל.

אן מקסוול, המפקחת הכללית של רשויות הבריאות והרווחה בארה"ב אמרה כי הפרדת ילדים מהוריהם התבצעה במשך שנה שלמה עוד לפני מתן צו בית המשפט. "אלפי ילדים הופרדו מהוריהם ובעלי החסות שלהם, הועברו לרשויות ושוחררו מהן לפני קבלת הצו", אמרה מקסוול בשיחה עם כתבים. "המספר הכללי שלהם אינו ידוע. זה בוודאות יותר מ-2,737 ילדים, אבל כמה יותר במדויק אנחנו לא יודעים", הוסיפה.  לדבריה, ייתכן שלעולם לא נדע את המספר המדויק הזה. בכירים ברשויות, היא אמרה, אמרו לה שלא נעשו שום מאמצים לאמוד את זה, "זה יגבה מחיר ומשאבים מהילדים שעבר נמצאים בידינו".

לכתבה של מרים ג'ורדן ב"ניו יורק טיימס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ