נערים תומכי טראמפ לעגו לאמריקאי-ילידי, יוצא צבא, בצעדה בוושינגטון

נתן פיליפס, בן שבט אומהה שלחם בווייטנאם, התייצב יחד עם חברו מול קבוצת תלמידי בית ספר קתולי שחיקו אותם - והחל להכות בתוף ולשיר. לדבריו, כמה מהנערים קראו מולו "לבנות את החומה"

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיליפס מול אחד הנערים, מתוך סרטון שהופץ ברשתות חברתיות מהתקרית
לוגו אי-פי
אי-פי

קבוצה של נערים תומכי טראמפ תועדה שלשום (שישי) כשהיא לועגת לאדם מבוגר שהשתתף בצעדה של אמריקאים ילידים בוושינגטון. בסרטונים שהופצו ברשתות חברתיות נראה נתן פיליפס, בן 64, חבר שבט אומהה, מכה בתוף ושר מזמור מסורתי במהלך אירוע של תומכי הפלות בבירה, כשמולו קבוצת הנערים שחבריה חובשים כובעים אדומים עם סיסמת הבחירות של הנשיא דונלד טראמפ "להפוך את אמריקה לגדולה שוב" (Make America Great Again), צועקים ורוקדים.

פיליפס, שלחם בשורות הצבא האמריקאי במלחמת וייטנאם, סיפר לאחר התקרית כי כמה מהם קראו לעברו "בנו את החומה", כשהם מתייחסים לחומה בגבול מקסיקו שטראמפ הבטיח להקים. "אלה אדמות ילידים, אנחנו לא אמורים להקים עליהן חומות, מעולם לא היו לנו כאלו", אמר, כשדמעות בעיניו. לדבריו, בזמן שעמד מול הנערים הוא חשב על אשתו שמתה לפני ארבע שנים מסרטן ועל הסכנות המאיימות על הקהילות הילידיות ברחבי העולם.

הנערים, תלמידי בית ספר הקתולי לבנים קובינגטון במדינת קנטאקי, השתתפו במצעד של מתנגדי הפלות שנערך במקביל לצעדה שבה השתתף פיליפס. מרקוס פריחו, חברו של פיליפס שנכח במקום, סיפר כי הנערים חיקו את הריקודים של משתתפי הצעדה וכן הטרידו כמה גברים שחורים שהיו באזור.

לדבריו, הוא ופיליפס ניסו להרגיע את הרוחות והתקרבו לנערים כשהם מכים בתוף ושרים המנון המזוהה עם הקהילה הילידית. הוא הוסיף כי חשש תחילה כי המצב עלול להידרדר לאלימות, אולם תחושתו השתנתה ככל שהמשיך לשיר יחד עם חברו. "הם עברו מללעוג לנו ולצחוק עלינו לשירה משותפת איתנו", סיפר פריחו. "היתה רוח שעברה בינינו ובין התוף ולאט לאט הגיעה גם לכמה מהנערים האלה".

בית הספר קובינגטון ורשויות הכנסייה הקתולית בקנטאקי פרסמו הודעה משותפת לאחר התקרית שבה התנצלו על התנהגותם של הנערים. "אנו מבקשים למסור למר פיליפס התנצלות מעומק לבנו", נכתב בהודעה. "מדובר בהתנהגות המנוגדת למסרי הכנסייה בנושא הכבוד האנושי". עוד נמסר כי נפתחה בדיקה של התקרית וכי "הצעדים המתאימים יינקטו, לרבות סילוק מהלימודים".

חברת בית הנבחרים הדמוקרטית דב האלנד מניו מקסיקו, בעצמה חברת הקהילה הילידית, גינתה את התקרית וכינתה אותה "מפגן בוטה של שנאה, חוסר כבוד וחוסר סובלנות". לדבריה, טראמפ עצמו נושא חלקית באשמה בשל השימוש שעשה בעבר בכינויי גנאי לחברות וחברי הקהילה הילידית, דוגמת תגובתו בשבוע שעבר לסרטון שהעלתה הסנאטורית אליזבת וורן, שאותה כינה "פוקהונטס" - ולא בפעם הראשונה. 

רות בפאלו, מחוקקת ממדינת צפון דקוטה ובעצמה אמריקאית-ילידית, גינתה אף היא את התנהגותם של הנערים שצולמו בסרטון שלדבריה "היא חלק קטן ממה שאמריקאים ילידים נאלצים להתמודד עמו". היא הביעה תקווה כי בעקבות התקרית תתאפשר פגישה עם אותם נערים שבה ילמדו על מצבה של הקהילה הילידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ