העליון בוונצואלה: הנהגת הקונגרס האופוזיציונית אינה לגיטימית

לפי שופטי העליון, על התובע הכללי של ונצואלה להחליט אם יש להגיש כתבי אישום נגד הנהגת הקונגרס. לאחרונה קידם הקונגרס החלטות נגד נשיאותו של ניקולס מדורו

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא האסיפה הלאומית חואן גואידו בקראקס, היום
נשיא האסיפה הלאומית חואן גואידו בקראקס, היוםצילום: STRINGER/רויטרס
לוגו אי-פי

בית המשפט העליון בוונצואלה הודיע היום (שני) כי הוא מבטל צעדים שהקונגרס נקט נגד נשיאותו של ניקולס מדורו, ופסק כי הנהגת הקונגרס הנשלט על ידי האופוזיציה אינה לגיטימית. בנוסף, שופטי העליון התומכים בממשלה הודיעו כי על התובע הכללי של ונצואלה להחליט אם יש להגיש כתבי אישום נגד הנהגת הקונגרס.

המוחקק ואיש האופוזיציה חואן גואידו הושבע לנשיא האסיפה הלאומית בחמישה בינואר, ומיד החל לקדם חקיקה שמאשימה את מדורו בתפיסת השלטון בכוח. כמו כן, גואידו קרא למדינות מרחבי העולם להקפיא את נכסי הממשלה שנמצאים בריבונותן.

מדורו הושבע לכהונה שנייה בת שש שנים בעשרה בינואר, חרף גינויים נרחבים והאשמות כי הוא הופך את ונצואלה לדיקטטורה.

קודם להכרזת העליון בוונצואלה, כוחות הביטחון במדינה דיכאו התקוממות בהיקף קטן שיזמו חברים במשמר הלאומי. ראש המפלגה הסוציאליסטית דיוסדאדו קאבלו אמר כי 27 אנשי משמר לאומי נעצרו וכי ייתכנו מעצרים נוספים בהתאם לחקירה בנושא.

ההתקוממות הציתה מחאות בשכונה ענייה במרחק כמה קילומטרים מהארמון הנשיאותי בוונצואלה. השלטון ירה גז מדמיע על המפגינים, בעודם מעלים באש מתרס עשוי אשפה וקוראים לסילוקו של מדורו. הצבא הודיע כי אסף את כל הנשקים והמעורבים במה שהוא רואה כ"מעשים בוגדניים הקשורים באינטרסים של הימין הקיצוני".

תגובות