העליון בארה"ב אישר את החלטת טראמפ למנוע מטרנסג'נדרים לשרת בצבא

קביעת בית המשפט מאפשרת לממשל ליישם את מדיניותו, בזמן שעתירות נגדה נידונות בערכאות נמוכות יותר. ההחלטה מונעת ממי שמזדהה עם מגדר השונה ממינו הביולוגי להתגייס לשירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת תמיכה בטרנסג'נדרים בצבא ארה"ב מול גבעת הקפיטול, ב-2017

בית המשפט העליון בארה"ב אישר היום (שלישי) את החלטת הנשיא דונלד טראמפ למנוע מטרנסג'נדרים לשרת בצבא ארה"ב. ההחלטה, שהתקבלה בתמיכתם של חמישה מבין תשעת השופטים, מאפשרת למנוע שירות טרנסג'נדרים בצבא כל עוד בתי משפט בערכאות נמוכות יותר דנים בעתירות שהוגשו נגד ההוראה.

ההוראה, שפורסמה על ידי טראמפ בטוויטר ואושררה על ידי שר ההגנה בזמנו, ג'ים מאטיס, מונעת מכל אדם המזדהה עם מגדר השונה ממינו הביולוגי להתגייס לצבא ארה"ב. החריגים היחידים הם כמה מאות טרנסג'נדרים שכבר משרתים בצבא ארה"ב ואלו המוכנים "לשרת בהתאם למינם הביולוגי", לשון הוראת הנשיא.

ראיון עם חייל טרנסג'נדר, בשנה שעברה

הנשיא הקודם ברק אובמה קבע כי חיילים טרנסג'נדרים בצבא ארה"ב יוכלו לשרת וקבע תאריך יעד - 1 בינואר 2017 - לגיוס טרנסג'נדרים באופן חופשי. עם כניסתו של טראמפ לבית הלבן, הממשל החדש דחה את ביצוע הוראות אובמה בטענה כי יש לבחון את הסוגיה מחדש. ביולי 2017 הודיע טראמפ בטוויטר שלא יאפשר לטרנסג'נדרים להתגייס וכי החליט לשוב למדיניות שקדמה לאובמה.

בכלי התקשורת בארה"ב הדגישו כי קביעת העליון לא משנה את הדיונים בערכאות נמוכות יותר, שימשיכו עד להגעה לפסק דין. תיקים אלו עשויים להגיע בהמשך גם לבית המשפט העליון. עם זאת, העובדה שחמישה שופטים תמכו במדיניות של טראמפ מפחיתה את הסיכויים שתיקים דומים יביאו לביטול המדיניות.

דוברת משרד המשפטים, קרי קופץ', אמרה כי המשרד מרוצה מהחלטת העליון. "למשרד ההגנה יש את הסמכות ליצור ולהטמיע נהלים פרסונלים שחשובים, לדעתו, על מנת להגן על המדינה שלנו", אמרה בהצהרה. היא הוסיפה שתחת המדיניות הקודמת, הצבא נאלץ להתמודד עם מצב שהיווה סיכון ליעילות הצבא ולקטלניותו".

ג'ניפר לוי, עורכת דין מטעם ארגון זכויות לקהילת הלהט"ב, האשימה את ממשל טראמפ בפגיעה בצבא. "האובססיה האכזרית של ממשל טראמפ מנשלת את הצבא שלנו מחיילים איכותיים רק בגלל שהם טרנסג'נדרים. זה מנוגד לכל הגיון", אמרה לוי. ארגון למבדה, שמקדם גם הוא את זכויות הלהט"ב, מסר בתגובה לקביעת העליון: "במשך למעלה מ-30 חודשים, חיילים טרנסג'נדרים שירתו את המדינה שלנו בכבוד. עכשיו, השטיח נמשך מתחת לרגליהם. אנחנו נכפיל את מאמצינו כדי לשגר את האיסור המפלה הזה לפח האשפה של ההיסטוריה, לשם הוא שייך".

הערכות לגבי מספר הטרנסג'נדרים המשרתים משתנות, אך לפי הערכה שפורסמה לפני כשנתיים, ב-2016 שירתו בצבא כ-9,000 טרנסג'נדרים, שהיוו כ-1% מהמשרתים הפעילים. לפי מכון המחקר האמריקאי ראנד, לגיוס טרנסג'נדרים "תהיה השפעה מינימלית על מוכנות הצבא ועל עלויות הבריאות עבור הפנטגון". המכון העריך כי העלויות הרפואיות יעלו מ-2.4 מיליון דולרים בשנה ל-8.4 מיליון, אחוז זעיר בתקציב.

בשנה שעברה העידו בקונגרס מפקדי חיל הרגלים, הנחתים, חיל הים, חיל האוויר ומשמר החופים כי הם לא רואים שום בעיה עם החיילים הטרנסג'נדרים. "כל עוד הם יכולים לעמוד ברמת התפקוד הנדרשת לצורך מילוי תפקידם, נראה לי שנמשיך להתנהל כך", אמר בעדותו מפקד חיל הנחתים, הגנרל רוברט נלר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ