מנהיג האופוזיציה בוונצואלה הכריז על עצמו כנשיא הזמני בתמיכת טראמפ

מאות אלפי בני אדם מפגינים בקראקס וקוראים לנשיא ניקולס מדורו להתפטר בטענה שנבחר בצורה לא חוקית ■ כמה דקות אחרי הכרזתו של נשיא האסיפה הלאומית חואן גואיידו, הגיעו הצהרות תמיכה מארה"ב, ברזיל, קולומביה, צ'ילה, פרגוואי, פרו וקנדה ■ תגובת מדורו - ניתוק היחסים עם ארה"ב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהיג האופוזיציה בוונצואלה חואן גואיידו בהפגנה בקראקס, היום

מנהיג האופוזיציה בוונצואלה חואן גואיידו הכריז אתמול (רביעי) על עצמו כנשיא הזמני החוקי של המדינה, בשעה שמאות אלפי בני אדם הפגינו ברחובות הבירה קראקס נגד משטרו של הנשיא ניקולס מדורו ודרשו ממנו להתפטר. כמה דקות לאחר הודעתו של גואיידו, פרסם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הצהרה שבה הכיר בגואיידו כנשיא הזמני החוקי של המדינה הדרום אמריקאית.

הדרמה בוונצואלה - שלב אחר שלב:

  • מאות אלפי מפגינים בקראקס קוראים לנשיא ניקולס מדורו להתפטר.
  • מנהיג האופוזיציה חואן גואיידו מכריז על עצמו כנשיא הזמני החוקי.
  • נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מכיר בגואיידו כנשיא החוקי של ונצואלה.
  • מדינות נוספות מצטרפות להכרה האמריקאית: קולומביה, צ'ילה, פרו, פרגוואי, ברזיל וקנדה.
  • נשיא בוליביה אוו מוראלס מביע תמיכה בבעל בריתו מדורו ותוקף את "האימפריאליזם האמריקאי". 
  • מדורו נואם ממרפסת ארמונו בבירה ומודיע על ניתוק היחסים עם ארה"ב.  
  • דיפלומטים אמריקאים בוונצואלה מקבלים אולטימטום של 72 שעות לעזוב את המדינה.

"צא החוצה מדורו" ו"גואיידו נשיא" היו בין הצעקות שהשמיעו המוני מפגינים בקראקס בשעה שהניפו את דגלי המדינה. המשטרה ירתה גז מדמיע כדי לפזר מפגינים בכמה אזורים. גואיידו בן ה-35 הצטרף למפגינים בבירה ואמר להם שהוא נוטל על עצמו "באופן רשמי את האחריות על הרשות המבצעת הלאומית". גואיידו אמר גם שהוא ירצה להחליף את מדורו בתמיכת הצבא וקרא לבחירות חופשיות במדינה.

צילום: AFP
מדורו העלה לטוויטר שלו את שידור נאומו מארמון הנשיאות בקראקס

טראמפ אמר בהצהרה שפרסם שהוא ישתמש "במלוא כובד משקלה הכלכלי והדיפלומטי של ארה"ב כדי ללחוץ להשבת הדמוקרטיה לוונצואלה ולעודד ממשלות אחרות בחצי הכדור המערבי להכיר בגואיידו". נשיא קולומביה איוון דוקה הצטרף לטראמפ והודיע שהוא מכיר בגואיידו כנשיאה של ונצואלה. "נלווה את גואיידו בתהליך המעבר לעבר דמוקרטיה", אמר הנשיא הקולומביאני. הודעה דומה הגיעה גם מכיוונם של נשיא פרגוואי מריו אבדו בניטס, נשיא צ'ילה סבסטיאן פיניירה, נשיא ארגנטינה מאוריסיו מאקרי, נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו ומשרד החוץ של פרו. בולסונרו אמר שארצו תתמוך במנהיג האופוזיציה הצעיר "כדי ששלום ודמוקרטיה ישובו לוונצואלה". גם קנדה הודיעה שהיא מכירה בנשיאותו של גואיידו.

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס אמר השבוע שמדורו הוא רודן שלא זכה בנשיאות בבחירות חופשיות והוגנות. טראמפ אמר גם בהצהרתו שאזרחי ונצואלה "דיברו באומץ" נגד מדורו ובעד חירות ושלטון החוק. גורם בכיר בממשל האמריקאי אמר לכתבים שכל האופציות נמצאות על השולחן אם ממשלתו של מדורו תפגע באחד מחברי האסיפה הלאומית שבשליטת האופוזיציה.

"אם מדורו ומקורביו יבחרו להגיע באלימות, אם הם יבחרו לפגוע באחד מחברי האסיפה הלאומית או באחד מאנשי השלטון החוקי של ונצואלה – כל האופציות על השולחן מבחינת ארה"ב ביחס לפעולות שיינקטו", אמר הגורם האמריקאי.

מפגיני אופוזיציה בקראקס, היוםצילום: STRINGER/רויטרס

מדורו החל את כהונתו השנייה ב-11 בינואר אחרי שניצח בבחירות שנויות במחלוקת שלוו בטענות לזיופים ואי סדרים. במקביל לאופזיציה בתוך ארצו, מתמודד נשיא ונצואלה עם עוינות בינלאומית גדולה מצד ממשלות ימין באזור כמו ברזיל, קולומביה וארה"ב. 

נשיא בוליביה, איש השמאל אוו מוראלס, הודיע על תמיכתו בבעל בריתו מדורו והציע לעמוד לצדו נגד מה שכינה התערבות אמריקאית בענייניה של דרום אמריקה. "הסולידריות שלנו עם העם בוונצואלה ועם אחינו ניקולס מדורו בשעות מכריעות אלה שבהן ציפורני האימפריאליזם מבקשות שוב לפצוע את הדמוקרטיה והשלטון העצמי של העמים בדרום אמריקה", צייץ מוראלס בטוויטר.

ניקולס מדורו נואם ממרפסת ארמון הנשיאות בקראקס, היוםצילום: AFP

דוברו של נשיא מקסיקו אנדרס מנואל לופס אוברדור הודיע שארצו תמשיך להכיר במדורו כנשיא ונצואלה. חסוס רמירז קואווס אמר לטלוויזיה המקסיקאית: "אנחנו שומרים על עמדתנו הניטרלית בסכסוך בוונצואלה. ממשלת מקסיקו מנתחת את המצב בוונצואלה. עד כה, אין שום שינוי ביחסים הדיפלומטיים עם המדינה הזאת או עם ממשלתה".

שר ההגנה של ונצואלה ולדימיר פדרינו כתב הלילה בטוויטר כי הצבא ניצב לצד מדורו, והכריז כי החיילים "לא יכירו בנשיא שהוכרז בצל אינטרסים נסתרים", כשהוא מכוון לגואיידו. "ייאוש וחוסר סובלנות תוקפים את שלום האומה", צייץ השר, הצבא "מגן על החוקה שלנו ומבטיח ריבונות לאומית", הוסיף.

הפגנת הענק בבירה קראקס נערכת אחרי שני לילות של מחאות אלימות בשכונות של מעמד פועלים בעיר, בעבר מעוזי תמיכה של הממשלה השמאלנית, ולאחר סיכול של ניסיון הפיכה לכאורה של קבוצת מורדים מהמשמר הלאומי. 

מדורו בטקס השבעתו בקראקס, ב-10 בינוארצילום: Stringer/רויטרס

הפגנות נוספות נערכות ברחבי המדינה הדרום אמריקאית ומחוץ לשגרירויות ונצואלה ברחבי העולם. הרשויות בוונצואלה מסרו כי שני מפגינים נהרגו וחמישה נוספים נפצעו בהפגנות נגד הממשלה שנערכו אתמול בעיר סן קריסטובל. בעיר פוארטו אורדס הפילו שלשום מפגינים את פסלו של הנשיא המנוח צ'אבס, שברו אותו והשליכו חלק ממנו מגשר. לפי ארגון זכויות אדם בוונצואלה, נער בן 16 נורה שלשום למוות במהלך מחאה בקראקס נגד הממשלה. שלושה בני אדם נוספים נורו למוות בעיר סיודד בוליבר שבדרום המדינה בעת ביזת חנות מכולת שאירעה במקביל להפגנת אופוזיציה באזור.

המפגינים במזרח הבירה התגברו על הגשם השוטף שירד אתמול באזור וצעקו במקהלה: "מי אנחנו? ונצואלה! מה אנחנו רוצים? חירות". בכיכר המרכזית של קראקס הוצבו מראש יחידות משטרה נגד מפגינים ביחד עם תותחי מים וכלי רכב משוריינים.

צילום: CARLOS GARCIA RAWLINS/רויט

גואיידו, הנשיא החדש של האסיפה הלאומית שבשליטת האופוזיציה, חזר וקרא לכוחות הביטחון למשוך את התמיכה שלהם ממדורו. "עיני העולם נשואות היום לארץ המולדת שלנו", הוא אמר בציוץ שפרסם בשעת בוקר מוקדמת אתמול.

עד החודש, גואיידו היה די אלמוני אולם הפוליטיקאי הצעיר הצליח לעורר מחדש את האופוזיציה בוונצואלה שבמשך תקופה ארוכה סבלה מדיכוי של המשטר וכן ממלחמות פנימיות בשורותיה. ערב השבעתו של מדורו, טען מנהיג האופוזיציה שכהונתו השנייה של הנשיא איננה חוקית והוסיף שהוא עצמו מוכן ליטול על עצמו את התפקיד עד שייערכו בחירות חופשיות במדינה. מנגד, ממשלתו של מדורו מאשימה את גואיידו בניסיון לבצע הפיכה ואיימה להכניס אותו לכלא.

מפגיני אופוזיציה בקראקס, היוםצילום: CARLOS GARCIA RAWLINS/רויט
גם תומכי הממשלה יצאו היום לרחובות קראקס, אך במספרים קטנים בהרבה מזה של האופוזיציהצילום: AFP

אתמול ציינו בוונצואלה את יום השנה להפלת שלטונו של הרודן הצבאי מרקוס פרס חימנס ב-1958. אחת המפגינות בקראקס, מריה דה חסוס, נולדה ביום שבו פרצה ההתקוממות נגד חימנס ב-1958. "נולדתי בדמוקרטיה", אמרה העובדת הסוציאלית בדרכה לצעדת מחאה בבירה. "אני רוצה את החירות שלי. זו דיקטטורה".

כל שינוי משטר בוונצואלה תלוי במידה רבה בכוחות הצבא ובנאמנותם למנהיג המדינה. הם עמדו מאחורי מדורו במהלך שתי מחאות רחוב גדולות ובשעה שהנשיא הסוציאליסטי פעל לפירוק מוסדות הדמוקרטיה. "אנחנו צריכים חירות, אנחנו צריכים שהממשלה המושחתת תלך, כולנו צריכים להתאחד כדי שיהיה שלום בוונצואלה", אמרה קלאודיה אולייזולה, אשת מכירות בת 54 שהיתה בין המפגינים ברחובות קראקס.

ברחבי קראקס נערכה אתמול גם הפגנת נגד של אלפים מתומכי מדורו. אף שמספר המפגינים היה נמוך בהרבה מזה של האופוזיציה, מצב רוחם היה מרומם והם קראו קריאות בעד מדורו והניפו תמונות של הנשיא המכהן ושל פטרונו הפוליטי - נשיא ונצואלה המנוח הוגו צ'אבס. הטלוויזיה הממלכתית בוונצואלה שידרה בשידור חי את מדורו מנופף לעבר תומכיו ממרפסת הארמון הנשיאותי בקראקס. מדורו נשא נאום ארוך שבו הודיע על ניתוק היחסים עם ארה"ב והציב לדיפלומטים האמריקאים בארצו 72 שעות לעזוב. הוא גם קרא לצבא ונצואלה לשמור לו אמונים.

"אנחנו מגינים על הזכות לקיומה של הרפובליקה הבוליבריאנית שלנו", אמר מדורו לתומכיו. הוא קרא להם "להתנגד בכל מחיר" לניסיון הפיכה שמנוהלת לדבריו על ידי אימפריה צפון אמריקאית מתערבת ועל ידי ימין פאשיסטי". "הם רוצים לשלוט בוונצואלה מוושינגטון", צעק מדורו ממרפסת ארמונו. "האם אתם רוצים ממשלת בובות שנשלטת על ידי וושינגטון?"

בכיר במפלגה הסוציאליסטית בוונצואלה, דיוסדאדו קאבייו, קרא לתומכי הממשלה להתגייס בחזית הארמון הנשיאותי ולהגן על מדורו ממה שהוא כינה מזימה בהובלת ארה"ב להפיל את הנשיא מהשלטון. "למהפכה הבוליברית אין תאריך תפוגה", אמר קאבייו בהפגנה של תומכי המשטר בבירה. "אנחנו הולכים להישאר ברחובות ולהישאר לקרב, עכשיו ולתמיד". תומכי הממשלה השיבו לו בקריאות "הם לא יחזרו!" – סיסמה שבה נוהגת הממשלה להשתמש כדי לגנות את הפוליטיקאים ששלטו בוונצואלה לפני המהפכה בראשות צ'אבס ב-1999.

אדריכל עלייתו המטאורית של גואיידו בפוליטיקה הוא לאופולדו לופס, מנהיג האופוזיציה הכי פופולרי של ונצואלה, היושב במעצר בית ומוגדר בפי מתנגדי השלטון כאסיר פוליטי. בשעה שרבים כבר הספידו את האסיפה הלאומית, שנושלה משארית סמכויותיה עם הקמת גוף מקביל ב־2017 בידי הממשלה, לופס פעל מאחורי הקלעים כדי שמפלגתו תמנה את גואיידו ליו"ר בית המחוקקים החבול. השניים מקפידים לדבר כמה פעמים ביום ואין פעולה שגואיידו עושה בלי לתאם אותה תחילה עם לופס.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ