הבורות של ממשל טראמפ במדע דוחפת אקדמאים לפוליטיקה

ארגון 314 Action, שגייס ארבעה מיליון דולר למימון בחירות 2018, הכשיר כ-1,500 מועמדים בפוטנציה. נשיא הארגון: "יותר ויותר אנשים בקהילה המדעית סבורים שיש צורך ביותר מחתימה על מכתבים מנומסים"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ו קנינגהם ואשתו  אמנדה, בנובמבר. אחד מ-11 הנציגים החדשים בבית הנבחרים שיש להם רקע במדע, ברפואה או בטכנולוגיה
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

על רקע שירי הביטלס הצביע ג'ו קנינגהם, במסעדה השוכנת על רציף במאונט פלזנט דרום קרוליינה, על פונדק Shem Creek. "זו יכלה להיות המציאות גם כאן — דליפות נפט לחוף יכולות לחסל לחלוטין חלק ניכר מהאזור, ובמקום שאנשים יבואו לכאן הם היו בורחים לפלורידה או למקום אחר".

שאלת קידוחי הנפט אולי לא מושכת מצביעים ברוב חלקי המדינה, אבל במאונט פלזנט הוא מלהיב אותם. במשך חודשים דרש קנינגהם להחזיר על כנו איסור פדרלי בתחום, שעה שיריבתו הרפובליקאית קייטי ארינגטון דיברה על הגירה והזהירה כי כל מי שיצביע בשבילו, יצביע למעשה בעד "ערכי סן פרנסיסקו" של ננסי פלוסי — יו"ר בית הנבחרים.

אבל בנובמבר הביס קנינגהם, בן 36, את ארינגטון, במחוז שהפעם האחרונה שבה בחר נציג דמוקרטי מטעמו לקונגרס היתה לפני שקנינגהם נולד. זה היה אחד המהפכים הגדולים ביותר של בחירות האמצע, והנושא שעליו נסב המצע של קנינגהם התאים להפליא למועמד שהיה מהנדס ימי בטרם היה לעורך דין.

קנינגהם הוא אחד מ–11 הנציגים החדשים בבית הנבחרים שיש להם רקע במדע, ברפואה או בטכנולוגיה. שמונה מהם דמוקרטים, והם חלק מהמנצחים הראשונים במגמה שהתחילה להופיע זמן קצר לאחר בחירת טראמפ: מדענים רבים, שנחרדו מאזלת היד של הממשל בנושאים שקשורים לשינויי האקלים, ומדחיקת מומחים לשוליים והתעלמות מדעתם, החליטו להיכנס לפוליטיקה.

לורן אנדרווד, אחות מוסמכת. בנובמברצילום: Erin Schaff/The New York Times

"יותר ויותר אנשים בקהילה המדעית סבורים שיש צורך ביותר מפעילות שתדלנית ומחתימה על מכתבים מנומסים, וכי הגיע זמן להיכנס לפוליטיקה", אומר הכימאי שונסי נוטון, נשיא 314 Action, ארגון בן שנתיים שתומך במועמדים בעלי רקע מדעי ורפואי. הארגון, שגייס ארבעה מיליוני דולרים למימון בחירות 2018, הכשיר כ–1,500 מועמדים בפוטנציה ותמך בשמונה דמוקרטים שנבחרו לתפקיד, בסנאטור ג'קי רוזן וביותר מ–30 מועמדים לתפקידים ברשויות המדינות השונות, שנבחרו אף הם.

חברי שתי המפלגות יכולים אמנם להשתתף בהכשרה, אבל הארגון אינו תומך ברפובלקאים שמתמודדים על תפקידים פדרליים — שכן, לדברי נוטון, "איננו יכולים להצדיק תמיכה ברפובליקאי בשעה שהמצע של המפלגה הרפובליקאית מנוגד לקונסנזוס המדעי בנוגע לסוגיות כמו שינויי האקלים".

הדמוקרטית איליין לוריה, מהנדסת שהפעילה כורים גרעיניים בתקופת שירותה בחיל הים, נבחרה לייצג את המחוז השני של וירג'יניה בקונגרס, אחרי שהמחוז יוצג על ידי רפובליקאי 16 מתוך 20 השנים האחרונות. קים שרייר, רופאת ילדים, ניצחה במחוז השמיני בוושינגטון, שבו מעולם עוד לא נבחר דמוקרט. שון קסטן, ביו־כימאי, הביס רפובליקאי המכהן זו הפעם השישית כחבר קונגרס במחוז השישי באילינוי. טי־ג'יי קוקס, מהנדס כימיה, ניצח בקליפורניה; כריסי הולהאן, מהנדסת, בפנסילבניה; לורן אנדרווד, אחות מוסמכת, באילינוי, וג'ף ון־דרו, רופא שיניים, בניו ג'רזי.

איליין לוריה, מהנדסת שהפעילה כורים גרעיניים בתקופת שירותה בחיל היםצילום: Erin Schaff/The New York Times

לפחות שלושה רפובליקאים בעלי רקע מדעי או רפואי, שעמדותיהם שונות מאלה של מפלגתם, זכו במושבים בבית הנבחרים: מרק גרין מטנסי, רופא צבאי לשעבר; קווין הרן מאוקלהומה, איש עסקים בעל תואר בהנדסת אווירונאוטיקה וחלל, וג'ון ג'ויס, דרמטולוג מפנסיבלניה.

בכמה מהמחוזות שבהם זכו דמוקרטים, ולא רפובליקאים מכהנים, סוגיות מדעיות כיכבו במסעות הבחירות. 314 Action השקיע 500 אלף דולר על פרסום בקמפיין של קנינגהם, על מנת להסב את תשומת הלב לבעיית קידוחי הנפט הימיים. סוגיה זו היתה במידה רבה הסיבה לכך שכמה בעלי תפקידים רפובליקאים העניקו חסות לקמפיין של קנינגהם. דבר דומה קרה באזור החוף בוורג'יניה, שבו, אומרת לוריה, "לא פגשתי אף אדם במסע הבחירות, תהיה מפלגתו אשר תהיה, שרוצה קידוחים ימיים סמוך לחוף שלנו".

שון קסטן, חוקר סרטן לשעבר בעל תארים בביולוגיה מולקולרית, ביוכימיה והנדסה ביוכימית, התייחס בקמפיין שלו בעיקר ל־Sterigenics, חברה שמעקרת ציוד רפואי במפעל בווילוברוק שבאילינוי ועושה שימוש בכימיקל מסרטן. על פי דו"ח של המשרד לבריאות ושירותי אנוש שהתפרסם באוגוסט מצויים תושבי הסביבה בסיכון גבוה ללקות בסרטן.

המדענים הדמוקרטים שהפכו חברי קונגרס ומכהנים כעת בתפקידיהם בוושינגטון מתמודדים עכשיו עם אתגר חדש. רבים מהם אמרו שמעבר להתייחסות לשינויי האקלים ולסוגיות דומות, בדעתם להנהיג בקונגרס דפוס חשיבה מדעי יותר.

בשש השנים האחרונות כיהן למאר סמית, רפובליקאי מטקסס ללא רקע מדעי, בראש ועדת בית הנבחרים למדע, לחלל ולטכנולוגיה. חברי הוועדה הפגינו בכמה הזדמנויות בורות משוועת במדע. כך, בדיון שהתקיים ב–2014 אמר סטיב סטוקמן, רפובליקאי מטקסס, שטיפשי לחשוב שהתמוססות הקרחונים ויריעות הקרח יעלו את גובה פני הים, משום שכוסות מים לא עולות על גדותיהן כשקוביות קרח שבתוכן מתמוססות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ