יועץ המקורב לטראמפ נעצר והואשם בשיבוש חקירת המעורבות הרוסית בבחירות

הבית הלבן מסר כי המעצר לא קשור לטראמפ. אם סטון יורשע, צפוי להיגזר עליו עונש מאסר. סטון ייעץ לטראמפ במשך שנים ארוכות, בין היתר בקמפיין הבחירות ב-2016, ובעבר ייעץ לניקסון ולרייגן

אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוג'ר סטון
אמיר תיבון

הבולשת הפדרלית בארה"ב (FBI) עצרה לפנות בוקר (שישי) את היועץ הפוליטי הרפובליקאי רוג'ר סטון, שנחשב במשך שנים לאחד האנשים הקרובים ביותר לנשיא דונלד טראמפ. סטון מואשם על ידי החוקר המיוחד להתערבות רוסיה בבחירות בארה"ב, רוברט מולר, בשבעה סעיפי אישום בהם שיבוש הליכי חקירה, הדחת עד ומתן עדות שקר. בבית הלבן טענו בתגובה כי המעצר וכתבי האישום, ששמועות לגביהם הציפו את וושינגטון בחודשים האחרונים, אינם קשורים בשום צורה לנשיא טראמפ.

סטון שימש בתפקיד בכיר בקמפיין הבחירות של טראמפ בחודשים הראשונים של ההתמודדות על הנהגת המפלגה הרפובליקאית, ונשאר בקשר הדוק עם בכירי הקמפיין גם לאחר שחדל למלא בו תפקיד רשמי. עורך דינו, גרנט סמית הכחיש היום את ההאשמות וכינה אותן "מגוחכות": "זה הכל קשור לאיזו האשמה מינורית בגין עדות שקר בקונגרס על משהו שמסתבר שהתגלה רק אחר כך".

שעות ספורות לאחר מעצרו, מסר סטון הצהרה לתקשורת שבה הכחיש את האישומים נגדו ואמר כי בכוונתו "להילחם נגדם בבית המשפט". סטון כינה את כתב האישום "רדיפה פוליטית" והצהיר כי לא ישתף פעולה עם מולר. לדבריו, הוא ועורכי הדין שלו לא קיבלו שום פנייה רשמית מצוותו של מולר בחודשים האחרונים. סטון התייצב מול המצלמות ביציאה מאולם בית המשפט שבו נערך הדיון במעצרו וסימן "וי" עם שתי ידיו - חיקוי של התמונה המפורסמת של ניקסון בעודו עוזב את הבית הלבן לאחר התפטרותו ב-1974.

על פי כתב האישום של מולר, סטון פעל תוך כדי מערכת הבחירות כאיש קשר בין קמפיין הבחירות של טראמפ לבין אתר ויקיליקס, שגנב אלפי תכתובות מייל מבכירי הקמפיין של המועמדת היריבה, הילרי קלינטון. גופי המודיעין בארה"ב מגדירים את ויקיליקס, שפעל בעבר באופן עצמאי, כאתר שנתון כיום להשפעת שירותי הביון של רוסיה ומשרת בפועל את האינטרסים של מדינה זו.

טראמפ בבית הלבן, אתמול. טען שסטון מגזים בתיאור הקרבה ביניהםצילום: AFP

בכתב האישום מפורט כיצד בחודשים לאחר ניצחונו של טראמפ בבחירות, כאשר הצוות של מולר החל לבחון את פועלה של רוסיה במהלך הבחירות, סטון פעל לשבש את החקירה בדרכים שונות. מטרתו, על פי כתב האישום, היתה לטשטש ולהעלים את הסימנים לקשרים בינו לבין ויקיליקס. כדי לעשות זאת, נטען בכתב האישום, סטון שיקר כמה פעמים בעדות בשבועה שנשא בפני ועדת המודיעין של הקונגרס בשנת 2017. בנוסף, הוא ניסה להדיח אדם נוסף שנחקר על פועלו במהלך מערכת הבחירות, לספר שקרים.

באתר בלומברג דווח כי בכתב האישום נגד סטון נכתב שבכיר בקמפיין הבחירות של טראמפ "הונחה" ליצור קשר עם סטון ולהורות לו להשיג את המידע מההאקרים הזרים שהדליפו את תוכן המיילים ממחשבי הדמוקרטים לוויקיליקס. טראמפ אומנם לא מוזכר במפורש בכתב האישום, שנפרס על פני 24 עמודים, אבל הטענה הזו מעלה שאלות האם טראמפ או מי מבני משפחתו ניסה לתקשר עם ההאקרים הזרים. 

עבירות אלו, אם סטון יורשע בהן, צפויות לשאת עונש מאסר. יש לציין כי כמה מבכירי הקמפיין של טראמפ שהועמדו לדין עד כה בידי מולר, בחרו לשתף פעולה עם התובע המיוחד, ובכך לקבל הקלות לעונש. כך עשה היועץ לביטחון לאומי לשעבר של טראמפ, מייקל פלין, ששיקר לחוקרי ה-FBI על שיחותיו עם בכירים רוסים, והפך לעד מפתח של מולר. גם מייקל כהן, ששימש כעורך דינו האישי של הנשיא ומואשם על חלקו בפרשת "תשלומי השתיקה" של טראמפ לנשים איתן קיים יחסי מין, בחר לשתף פעולה עם מולר כדי לקבל עונש מאסר קל יחסית.

החוקר המיוחד מולר, ב-2017צילום: Aaron Bernstein/רויטרס

בכיר נוסף בכוורת של טראמפ שהועמד לדין על ידי מולר הוא פול מנפורט, שניהל את הקמפיין של טראמפ לאורך כמה חודשים בשנת 2016. מנפורט וסטון היו במשך שנים שותפים עסקיים וחברים קרובים. ההערכות בוושינגטון הן שערוץ הקשר של סטון בין ויקיליקס לקמפיין טראמפ התבסס על חברותו עם מנפורט, שהורשע בקיץ האחרון בשורת עבירות מס חמורות וצפוי ללכת לכלא לשנים ארוכות. מנפורט הסכים לשתף פעולה עם מולר כדי לקבל הקלה בעונש, אולם הוא התחרט בהמשך ומולר מאשים אותו כעת גם בשיבוש הליכי חקירה.

ניקסון זיהה את הפוטנציאל

סטון החל את הקריירה הפוליטית שלו בשנות ה-70 של המאה הקודמת, תוך כדי הקמפיין לכהונה שניה של הנשיא הרפובליקאי ריצ'רד ניקסון. הוא התבלט כפעיל צעיר וחסר מעצורים בשירות המפלגה הרפובליקאית, שלא היסס להשתמש בטקטיקות פוליטיות ותקשורתיות שנחשבו באותה התקופה כ"מלוכלכות" ושנויות במחלוקת. ניקסון, הנשיא היחיד בתולדות ארה"ב שפרש מתפקידו עקב פרשת שחיתות, זיהה את הפוטנציאל של סטון ולקח אותו לעבוד בבית הלבן, עוד לפני שמלאו לו 25.

בשנת 1980 סייע סטון לקמפיין הבחירות של הנשיא הרפובליקאי הבא, רונלד רייגן. לאחר ניצחונו של רייגן, במקום להצטרף לבית הלבן כפי שהוצע לו, סטון הקים יחד עם מנפורט, שעבד גם הוא בקמפיין של רייגן, משרד לוביסטים משותף. המשרד שלהם הציע לגופים מסחריים ובהמשך גם למנהיגים זרים גישה פתוחה לבית הלבן, שם ישבו רבים מחבריהם מתקופת הקמפיין. לאורך שנות ה-80 הפך המשרד לאחד המשפיעים ביותר בוושינגטון. השניים ייצגו דיקטטורים ממדינות שונות בעולם השלישי, וסייעו להם להתקרב לממשל ולקונגרס, ולהדוף ביקורת על הפרות זכויות אדם ומעשי אלימות קשים.

החיבור בין סטון לטראמפ החל גם הוא במהלך שנות ה-80. סטון הפציר בטראמפ במשך שנים לרוץ לנשיאות, ואף הציג את עצמו בראיונות בשנים האחרונות כמי ש"הגה" את הרעיון שטראמפ צריך להפוך לנשיא. טראמפ טען בכמה הזדמנויות בשנים האחרונות כי סטון מגזים בתיאור הקרבה ביניהם. בשנת 2011, כאשר טראמפ שקל להתמודד לנשיאות אך לבסוף ויתר על הרעיון, סטון התפאר בכך שמדובר ברעיון שלו. טראמפ בתגובה אמר כי סטון "לא מייצג אותי ולא מייעץ לי".

למרות ההצהרה הזו, טראמפ שכר את שירותיו של סטון באופן רשמי ב-2015, עם השקת הקמפיין הנשיאותי שלו, והמשיך להיעזר בו גם לאחר שסטון לא מילא עוד כל תפקיד רשמי בקמפיין.

בנובמבר האחרון דווח כי ג'רום קורסי, המקורב לסטון, נמצא במגעים לחתימה על הסכם טיעון במסגרת חקירת מעורבות רוסיה בבחירות 2016 לנשיאות. לפי הדיווח, התביעה הציגה לקורסי עדויות לפיהן הוא שיקר לחוקרים ששאלו אותו אם ידע מראש על כך שאתר ויקיליקס עומד לפרסם מיילים שנגנבו ממחשבי המפלגה הדמוקרטית במהלך קמפיין הבחירות.

כאשר סטון נשאל בנוגע לאפשרות שקורסי יחתום על עסקת טיעון הוא אמר: "חברי קורסי נמצא תחת לחץ עצום, וזה מתחיל להשפיע עליו עמוקות". הוא שב והדגיש כי לכל היותר היה לו רק מידע עקיף על כך שאתר ויקיליקס מתכנן להתערב במרוץ לנשיאות ארה"ב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ