לימודי היסטוריה בארה"ב הופכים למותרות

אוניברסיטאות ציבוריות השוכנות הרחק ממרכזים עירוניים משוועות לסטודנטים ולמימון, ועליהן לקבל החלטות כואבות - בהן העברת משאבים ללימודים המתמקדים בהכשרה מקצועית

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוניברסיטת סטיבנס פוינט, בנובמבר
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

המסר ששלח ברני פאטרסון, נשיא אוניברסיטת ויסקונסין–סטיבנס פוינט, היה בוטה: כדי שמצבה הכספי ימשיך להיות טוב וכדי שהיא תהיה רלוונטית, עליה להמציא את עצמה מחדש. לשם כך יהיה צורך לבטל כמה חוגים ותיקים במדעי הרוח, בהם החוגים להיסטוריה, צרפתית וגרמנית, ואת עיקר המאמצים והכספים יהיה צורך להשקיע בתוכניות המתמקדות בפיתוח קריירה. חברי פקולטה בעלי קביעות עלולים לאבד את משרתם, הסביר ד"ר פאטרסון במזכר ששלח, והוסיף כי אוניברסיטת סטיבנס פוינט "לא תוכל יותר להיות הכול לכולם".

תוכניתו של פאטרסון התפרסמה שעה שסטיבנס פוינט ואוניברסיטאות ציבוריות אחרות באזורים הכפריים של ארה"ב עומדות בפני משבר. אוניברסיטאות כאלה שימשו עוגן וחינכו דורות של תלמידים, אך כעת צנח מספר הנרשמים, הכספים מהשלטונות המקומיים הולכים ופוחתים ואם המגמות הדמוגרפיות הקיימות יתמשכו, הבעיה רק תלך ותחמיר. בד בבד, באחדים ממוסדות ההשכלה הגבוהה היוקרתיים כמו הרווארד, נורת'ווסטרן ואוניברסיטת קליפורניה בברקלי המצב הפוך לחלוטין — שיטפון המועמדים הפוטנציאליים גרם למספר ללא תקדים של בקשות לקבלה.

מתנגדיו של נשיא אוניברסיטת סטיבנס פוינט אומרים שהוא מסתכן באיבוד המהות של לימודי הקולג'. "חלק מהחשש הוא האם זהו ניסיון לשנות מהיסוד את זהותו של המוסד הזה?" שאלה ג'ניפר קולינס, מרצה למדעי המדינה שתהתה בקול רם אם סטיבנס פוינט תהפוך ל"אוניברסיטה דמויית בית ספר טכני מקצועי".

קים מילר, בת 21 הלומדת בשנה הרביעית באוניברסיטה ומקווה להיות מורה להיסטוריה בבית ספר תיכון בוויסקונסין, אמרה שתגובתה הראשונה להודעת פאטרסון היתה: "מהי אוניברסיטה בלי לימודים לתואר בהיסטוריה?".

ההיסטוריה של סטיבנס פוינט, השוכנת בעיר של 26,000 תושבים במרכז ויסקונסין, ידעה עליות ומורדות. היא הוקמה לפני יותר ממאה שנים כדי להכשיר מורים ומייחד אותה Old Main — בניין מ–1894 שעל גגו כיפה מפורסמת המשקיפה על הקמפוס. האוניברסיטה התפתחה ככל שאנשים רבים יותר באו לעבוד באזור במפעלי נייר ובחוות חקלאיות. היא הפכה למסלול שאיפשר לבני המעמד הבינוני להתקדם, מקום מכובד שבו אפשר היה לקבל תואר ראשון קרוב לבית ובתשלום סביר. בשנות ה–70 של המאה ה–20 התחזקו בה חוגי מדעי הרוח והיא הצטרפה למערכת האוניברסיטאות של מדינת ויסקונסין.

אך בשנים האחרונות המצב השתנה. משפחות צעירות עזבו את האזורים החקלאיים ועברו לערים מדיסון ומילווקי שיש להן קמפוסים משלהן. מספר התלמידים שסיימו את בתי הספר התיכון במחוז של סטיבנס פוינט הלך וקטן, כולל ירידה של 14% בשנים 2012–2016. בתקופת שלטונו של המושל לשעבר סקוט ווקר, רפובליקאי שתקופת כהונתו הגיעה לסיומה ביום שני שעבר, הממשל המקומי קיצץ את הכספים שהוא מעביר לאוניברסיטה. באביב האחרון נאלצה סטיבנס פוינט, שבה לומדים כיום כ–7,700 סטודנטים, להתמודד עם גירעון דו־שנתי של כ–4.5 מיליון דולר. המדינה, שסיפקה 50% מתקציבה בשנות ה–70, העבירה לה רק 17%.

"לפעמים אני משווה את המצב לשינוי האקלים", אמר גרג סאמרס, מנהל האוניברסיטה שסייע ביצירת התוכנית לשינוי פעילותה. "אקלים החינוך הגבוה השתנה מיסודו, ואי אפשר לחזור למה שהיה בעבר".

הבעיות האלה אינן ייחודיות לסטיבנס פוינט, שבה כמחצית מהסטודנטים הראשונים במשפחתם שלומדים בקולג'. בחלקים גדולים של המערב התיכון וצפון מזרח המדינה, אוניברסיטאות ציבוריות השוכנות הרחק ממרכזים עירוניים משוועות לסטודנטים ולמימון, ועליהן לקבל החלטות כואבות.

רבים מהקולג'ים האלה משקפים את ארה"ב של ימים עברו. רובם הוקמו לפני דורות, כשהקהילות החקלאיות פרחו והנסיעה לאוניברסיטאות במרכזים עירוניים היתה קשה יותר. אך ככל שהתחבורה השתכללה, עברו רבים להתגורר במרכזים עירוניים וללמוד בהם, ואוניברסיטאות ומכללות השוכנות באזורים חקלאיים מתקשות להתקיים. לדברי ד"ר לי ויליס, ראש החוג להיסטוריה בסטיבנס פוינט, "החשש הוא שנידרדר בסחרור שלא נוכל להיחלץ ממנו".

באביב האחרון הפגינו סטודנטים במרכז הקמפוס. חלק מהמרצים הגישו בקשות לעבוד במקומות אחרים. "כולם מפחדים פחד מוות מהשורה התחתונה", אמרה ד"ר דונה וורן, מרצה לפילוסופיה.

לכתבתו של מיץ' סמית' בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ