הקורבנות זועמים |

שמם נקשר בפשעים נגד האנושות, אבל עכשיו רוצים לתת להם חנינה

מנהיג האופוזיציה של ונצואלה מבקש לגייס את תמיכת הצבא ומציע למחול למי שהיו מעורבים בהפרות זכויות אדם. בניסיון לעורר תקווה הוא מבקש לשכנע כי "יש סיכונים אבל התגמול יהיה גדול יותר"

רויטרס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשי כוחות הביטחון בקראקס חולפים על פני גדר שעליה הונחו עלונים המציעים חנינה, אתמול
רויטרס
גרדיאן

מנהיג האופוזיציה בוונצואלה חואן גואיידו, שבשבוע שעבר הכריז על עצמו כנשיא הזמני, מנסה בימים האחרונים לגייס את צבא המדינה ותומכי משטרו של הנשיא ניקולס מדורו לצדו. תומכיו של גואיידו החלו אתמול (ראשון) לחלק לחיילים ברחובות הבירה קראקס עלונים ובהם הצעות חנינה למעשים שביצעו תחת שלטונו של הנשיא הסוציאלסטי.

בכמה מקרים חולקו עלונים מול מצלמות תחנות טלוויזיה מקומיות, שמולן הגיבו החיילים בזעם ואחדים אף קרעו לגזרים או העלו באש את הניירות שהוצעו להם. נוסח החנינה הבטיח לפטור אותם מעונשים פליליים או מצעדים משפטיים אזרחיים בגין מעשיהם בתקופת מדורו, ששלטונו נחשב לבלתי חוקי בעיני ארה"ב, קנדה ומרבית מדינות אמריקה הלטינית.

תוכניתו של גואיידו להעניק חנינות תועלה לדיון היום בפני ועדות שבהן יושבים נציגי קורבנות המשטר וארגוני זכויות אדם בלתי ממשלתיים. האחרונים התריעו כבר כי אלה ששמם נקשר בפשעים נגד האנושות, כמו רצח, עינויים ורדיפה פוליטית, אינם יכולים לזכות בהקלות.

גואיידו אינו צפוי לוותר בקלות על היוזמה, שאסטרטגים פוליטיים העריכו לפני זמן רב שתמלא חלק חיוני בכל ניסיון להעביר את תמיכת הצבא ממשטר מדורו לצד האופוזיציה. אולם המהלך מעורר חששות בקרב ארגוני זכויות אדם וכן מי שנפלו קורבן לפגיעה קשה מצד המשטר.

מפקדי הצבא בוונצואלה הואשמו בידי ארה"ב ומדינות אחרות בשורה של פשעים, בהם הברחה וסחר בקוקאין, הונאות פיננסיות ואף כריית מחצבים ללא רישיון. ארגוני זכויות אדם אף העלו האשמות חמורות שקשרו בין כוחות הביטחון במדינה לבין הוצאות להורג ללא משפט, עינויים ומעצרים בלתי חוקיים.

בריאיון שהעניק לעיתון הבריטי "גרדיאן" אמר גואיידו כי עריקתו של הנספח הצבאי של ונצואלה בארה"ב בסוף השבוע וכן שחרורם של 3,600 חיילים בשנה החולפת הם ההוכחה לתמיכה הגוברת בו בשורות הצבא. "עלינו לשמר את ההישגים האלה כדי שנוכל להוביל את התהליך של חילופי השלטון ולבסוף קיום בחירות חדשות", הוסיף.

מנהיג האופוזיציה בן ה-35, שזכה לתמיכתן של שורת מדינות במערב - בהן ארה"ב, קנדה, ברזיל, בריטניה, צרפת, גרמניה וישראל - הביע תקווה כי ההפגנות המתוכננות בהמשך השבוע לא ייתקלו ביד קשה מצד אנשיו של מדורו. "זה לא הזמן למקרי מוות נוספים או לקורבנות חדשים", אמר. מניין ההרוגים עד כה בהפגנות בוונצואלה עומד לדברי ארגוני זכויות אדם על 26 בני אדם.

"ישנם סיכונים, אבל התגמול יהיה גדול יותר", הוסיף גואיידו שביקש לעודד את אזרחי ארצו בצל הטלטלה שהם חווים. "בכל מקום שאני חולף אנשים מחייכים אלי. מובן שכולנו יודעים שהמצב קשה אבל אנשים בכל זאת מעודדים אותי. זו תחושה נהדרת לראות תקווה חדשה מתעוררת", הוסיף.

לדברי גואיידו, "חברי ילדות שעזבו את המדינה התקשרו אליי ואמרו שלראשונה יש להם תקווה לשוב לארצם. הם אומרים שישתמשו בכל מה שלמדו בגלות כדי לסייע לבנות מחדש את המדינה". גואיידו דוגל בקיום בחירות "בהקדם האפשרי" אחרי הדחתו הסופית של מדורו, בשחרורם של האסירים הפוליטיים ובשובם של כל הגולים. "זה ייקח זמן אבל עלינו לעשות זאת מהר ככל האפשר", הוסיף.

ונצואלה אינה המדינה הראשונה המתמודדת עם השאלה כיצד להעביר את השלטון מידיה של ממשלה הנאשמת בהפרת זכויות אדם מבלי לתת לעבריינים לצאת ללא עונש - תחום מחקר משפטי תיאורטי המכונה צדק מעברי. לדברי דיוויד סמילד, חוקר במכון וושינגטון לאמריקה הלטינית, "בכל מצב של צדק מעברי עולה הסוגיה הקשה של הסתירה הרווחת בין המאבק נגד הענקת חנינות לבין ביצוע העברת השלטון". 

מרכז זכויות האדם הנחשב באוניברסיטת אנדרס בלו הקתולית שבקראקס הודיע כי חוק החנינות שמגבשת האסיפה הלאומית, הגוף המחוקק שגואיידו עומד בראשו, חייב לכלול סעיף המחריג את מי שביצעו פשעים חמורים נגד זכויות אדם. לפי המרכז, על הסעיף לכלול "את האחראים לחוק באופן מהותי או רעיוני, וכן את מי שהסתירו פשעים באמצעות פעולותיהם או הימנעותם מפעולה".

לדברי החוקר סמילד, נוסח טיוטת החוק מעורפל ועלול להשתמע ממנו כי כל איש צבא שישתתף ב"השבת הדמוקרטיה על כנה" יזכה לחנינה. הערפול נועד לדבריו לעודד עריקות משורות הצבא אל האופוזיציה. "חנינה אינה דבר רע, אלא אם היא ניתנת למי שאחראים להפרת זכויות אדם", אמרה בוני דה סימונוויס, שבעלה איוון, שהיה מפקד המשטרה בוונצואלה, נמצא מאז 2002 במעצר בית. חואן גיירמו רקווסנס, אביו של מחוקק מטעם האופוזיציה שנכלא בחודש אוגוסט הוסיף כי "טוב שמגייסים אנשים למאבק להשבת הסדר הדמוקרטי, אבל אסור למחול על הפרת זכויות אדם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ