מעצרו של פליט סורי בחשד לטרור מעיב על מדיניות ההגירה הנדיבה של קנדה

מעורבותו של אחד מ-52 אלף הסורים שמצאו מקלט במדינה בתכנון פיגוע הציפה ביקורת על פתיחותה לפליטים. רבים בקנדה מתגאים בעמדתו של טרודו, אך מתנגדיו מזהירים מפגיעה בביטחון המדינה

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טרודו מצטלם עם קבוצת פליטות מסוריה שהגיעו לקנדה, ב-2015
לוגו ניו יורק טיימס

מעצרם ביום שישי האחרון באונטריו שבקנדה של נער ופליט סורי בחשד לניסיון להוציא לפועל פיגוע טרור הציף מחדש את הביקורת על מדיניות ההגירה של ראש הממשלה ג'סטין טרודו. המשטרה לא מסרה פרטים על זהותו של הנער, שנטען כי ניסה לשכנע את חברו הפליט להטמין פצצה במקום ציבורי.

אולם, האחרון זוהה בכלי התקשורת המקומיים כחוסאם אדין אלזאחבי, בן 20, אחד מ-52 אלף פליטים סוריים שמצאו מקלט בקנדה. אלזאחבי שוחרר ממעצר, אך עלול לעמוד לדין בעקבות המקרה. עם הגעתם של הפליטים הסורים הראשונים הנהיגה קנדה תוכנית המאפשרת את קליטתם בידי בודדים או קבוצות - ובלבד שאלה יהיו מוכנים לדאוג לכל צרכיהם במשך שנה לפחות. קנדים רבים מתגאים ביוזמה זו, אולם מתנגדיו של טרודו מימין הביעו חשש כי היא מהווה סכנה לביטחון המדינה.

למרות מיעוט הפרטים שפורסמו על התוכנית לבצע פיגוע, המקרה עלול לעורר עוינות בימין הקיצוני נגד פליטים, בדומה למתרחש בגרמניה, שגם קלטה מספר גדול של זרים לשטחה. ראשי המפלגה השמרנית בקנדה מקווים להתמקד במדיניות ההגירה של טרודו בקמפיין שינהלו לקראת הבחירות לפרלמנט, בהמשך השנה, והתקרית עשויה לשחק לידיהם.

ראש המפלגה השמרנית, אנדרו שיר, לא ציין מפורשות את אלזאחבי, אך טען כי המעצרים "מוכיחים שיש לבחון מחדש את תהליך סינון וקבלת הפליטים המגיעים לקנדה". לדבריו, "נודע לנו באחרונה שכמה אנשים מסוכנים נכנסו למדינה. אחד הגורמים לכך הוא תהליכי הסינון שאינם מחמירים דיים".

מתוך חשבון הטוויטר של מנהיג השמרנים אנדרו שיר

השר לביטחון פנים ראלף גודייל דחה את דבריו של שיר. "הוא כבר יודע או משער, איכשהו, מה יהיו תוצאות חקירת המשטרה", אמר השר בשיחה עם עיתונאים. "כדאי שקודם נלמד את העובדות ורק אחר כך נחליט כיצד לפעול". אולם, המשטרה הקנדית מיעטה בפרטים על החשודים ועל פעולותיהם. במסיבת עיתונאים אמר קצין המשטרה מייקל לה סייג' כי בסוף דצמבר העבירה הבולשת הפדרלית של ארה"ב, ה–FBI, מידע על כוונה לבצע פיגוע טרור בקינגסטון. כ–300 בני אדם בסיוע מטוס מעקב — שטס בגובה נמוך ועורר את סקרנותם ועצבנותם של תושבי העיר — הובאו כדי לסייע בחקירה.

מפקד היחידה ללוחמה בטרור באוטווה פיטר למברטוצ'י הוסיף כי אלזאחבי וחברו אמנם תכננו פיגוע, אבל לא כיוונו ליעד או מועד מוגדרים מראש. לדבריו, השוטרים האחראים לחקירה החרימו חומרים שעשויים לשמש לבניית מטען נפץ עוד לפני שהשניים הספיקו להכין אחד כזה. אולם, המשטרה לא ענתה על שאלות בנוגע למניע לפיגוע, או לאידאולוגיה של החשודים.

מדיניות הזרועות הפתוחות של קנדה כלפי פליטים הנמלטים מסוריה, שבה משתוללת מלחמת אזרחים זה כמעט שמונה שנים, הפכה לסמל מובהק של פתיחותה של המדינה. ב-2017 העלה ראש הממשלה טרודו לטוויטר ציוץ שזכה לתהודה נרחבת, ולפיו קנדה תקבל בברכה "את מי שנמלט מרדיפות, מטרור וממלחמה". זאת, בעקבות הוראתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לאסור כניסת אזרחים מכמה מדינות בעלות רוב מוסלמי. טרודו ביקש, כך נראה, להציג את יחסה הליברלי של קנדה לפליטים כתגובת נגד למדיניותו של ממשל טראמפ.

כוחות מיוחדים של המשטרה הקנדית ליד בניין הפרלמנט באוטאווה לאחר תקרית ירי, ב-2014. רמת האיום מטרור נותרה "בינונית"צילום: רויטרס

לדברי מנהל הבישופות האנגליקנית של אונטריו, אלכס פירסון, משפחתו של אלזאחבי הגיעה לקנדה בסיוע של ארבע כנסיות שונות. הוא לא מסר פרטים על נסיבות הגעתה למדינה, אך ציין כי הדבר אירע לפני יותר משנה. דו"ח שנתי של אחת מאותן כנסיות מציין כי המשפחה הגיעה לקנדה מכוויית, לשם נמלטו לאחר שביתם בדמשק הושמד. 

לפי הדו"ח, יחד עם אלזאחבי הגיעו אביו, אמו ושלושה ילדים נוספים. עוד נכתב כי האב, אמין, היה כלוא בסוריה בשל סיבות פוליטיות וכי הוא "ניצב בפני סכנת מעצר ו'עונשים כבדים' אם הוא ומשפחתו ישובו לביתם". בהצהרה משותפת מסרו הכנסיות כי הן תומכות בחקירת המשטרה. "דאגתנו, מחשבותינו ותפילותינו נתונות לעיר קינגסטון ולתושבי האזור, לקהילות המאמינים וכן למשפחה ולכל מי שנפגע מהמקרה המצער", נמסר בהודעה.

אביו של אלזאחבי אמר בריאיון לתאגיד השידור הציבורי הקנדי כי בנו אוהב את המדינה ושמח על הביטחון שהקנתה למשפחתו. הוא דחה את האפשרות שבנו היה מעורב בתכנון פיגוע. "אני סומך על בני ויודע שהוא לא יכול לעשות שום דבר נגד אף אדם", הוסיף האב.

דו"ח של ממשלת קנדה שפורסם בשנה שעברה ובחן את איומי הטרור במדינה מצא כי מקור מרכזי הוא קבוצות או אנשים בודדים הפועלים בהשראת דאעש או אל-קאעידה. לצד זאת צוינו גם פעילי ימין קיצוני כמקור איום. מאז אוקטובר 2014 הוגדרה רמת האיום מטרור בקנדה כ"בינונית", לפיה ישנה סבירות להתרחשות פיגוע אלים. לדברי השר לביטחון פנים גודייל, רמה זו לא השתנתה לאחר מעצרו של אלזאחבי והצעיר הנוסף.

לקריאת כתבתם של איאן אוסטן ודן בילפסקי ב"ניו יורק טיימס"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ