ארה"ב הגישה כתב אישום נגד חברת וואווי: ניסתה לגנוב סודות והפרה את הסנקציות על איראן

ענקית התקשורת הסינית מואשמת שניסתה לגנוב סודות מסחריים מחברות אמריקאיות ולשבש חקירה נגדה. בכירה בחברה מואשמת בקשר להונאה בנקאית שסייעה לוואווי לעקוף את הסנקציות על איראן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התובע הכללי של ארה"ב מתיו ויטאקר במסיבת עיתונאים, אתמול

משרד המשפטים של ארה"ב הודיע לפנות בוקר (שלישי) על הגשת כתבי אישום נגד ענקית התקשורת הסינית וואווי וסמנכ"לית הכספים שלה, מנג וואנז'ו. לפי כתבי האישום, במשך כעשור ניסתה החברה לגנוב סודות מסחריים מחברות אמריקאיות, לשבש את החקירה נגדה ולהפר את הסנקציות הבינלאומיות על איראן.

צמד כתבי האישום, שפורסמו בחלקם, מגיעים על רקע מערכה אמריקאית גדולה יותר מול הענקית הסינית. גורמים בארה"ב חושדים זה זמן רב כי וואווי פועלת כדי לקדם את השאיפות העולמיות של השלטון בבייג'ין ומנסה לחתור תחת האינטרסים האמריקאיים. על כן, הם החלו לנקוט צעדים כדי לצמצם את השפעתה הבינלאומית של החברה הסינית. 

לוגו וואווי בכניסה למשרדי החברה בוורשה שבפולין, החודשצילום: Kacper Pempel/רויטרס

ההאשמות שפורסמו מדגישות כמה וושינגטון נחושה להוכיח שוואווי מהווה סכנה לביטחון הלאומי של ארה"ב. במקביל, האמריקאים מקווים שפרסום כתבי האישום ישכנע מדינות אחרות לא לאפשר לחברה הסינית להקים רשתות תקשורת מהדור החמישי בשטחן. כתבי האישום, שמסתמכים בחלקם על מיילים פנימיים של גורמים בוואווי, מתארים כיצד ניסתה החברה לגנוב ציוד ממעבדות חברת התקשורת הגרמנית T-Mobile במדינת וושינגטון.

מצוטטים בכתבי האישום גם תזכירים פנימיים של החברה, שמנג העבירה לחוקרים, שעל פי התביעה בארה"ב מקשרים אותה להונאת בנקאית שסייעה לחברה לעקוף את הסנקציות על איראן. לפי כתב האישום נגד סמנכ"לית הכספים, חברת בת של וואווי בשם Skycom הצליחה להונות ארבעה בנקים לאשר העברות כספים מאיראן, ובכך הפרה את הסנקציות. הרשויות בארה"ב לא פרסמו באילו בנקים מדובר, אולם התובעים האמריקאים שהופיעו בפני בית המשפט בקנדה אחרי מעצרה של מנג אמרו שאחד מהם היה HSBC.

החמור מבין האישומים החדשים נגד החברה הוא שהיא הסתירה או השמידה ראיות בניסיון לשבש את החקירה נגדה באשמה להפרת הסנקציות נגד המדינה המזרח תיכונית. 

מנג ברוסיה, ב-2014. העבירה תזכירים המציגים לכאורה הונאות בנקאיות שסייעו לעקוף את הסנקציותצילום: STRINGER/רויטרס

כתבי האישום מתפרסמים בעיתוי רגיש: השבוע צפויים להגיע לוושינגטון גורמים סינים בכירים בניסיון לסיים את מלחמת הסחר המתנהלת בחודשים האחרונים בין שתי המדינות. גורמים בממשל האמריקאי הדגישו כי מעצרה של מנג לא ישפיע על השיחות, אולם פרסום כתבי האישום צפוי להחריף את המתח נגד הצדדים שידונו בבירה האמריקאית. 

התובע הכללי בפועל, מתיו ויטאקר, הכריז כי ארה"ב מעוניינת שקנדה תסגיר את מנג לשטחה ורשת CBC דיווחה כי משרד המשפטים בקנדה אישר שקיבל בקשת הסגרה רשמית מארה"ב. משרד החוץ הסיני קרא היום לארה"ב ולקנדה לשחרר את סמנכ"לית הכספים הסינית. לפי סוכנות הידיעות הצרפתית, בהודעה נכתב בין היתר כי מאחורי הפעולות האמריקאיות עומדים "מניעים ומניפולציות פוליטיים".

מנג, בתו של מייסד הוואוויי, נעצרה בוונקובר בשנה שעברה לבקשת ארה"ב. מעצרה עורר זעם מצד סין, אשר בתגובה עצרה שני אזרחי קנדה בטעמי ביטחון לאומי. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר בחודש שעבר כי הוא יכול להתערב במקרה והדבר ישרת אינטרסים ביטחוניים או לעזור לסגור הסכם סחר עם סין.

מפגין קורא לשחרור מנג מחוץ לבית המשפט בוונקובר, בחודש דצמברצילום: Lindsey Wasson/רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ