איראן? צפון קוריאה? בעיני המודיעין האמריקאי לארה"ב יש צרות גדולות יותר

בדו"ח השנתי שהוגש היום לסנאט, סותר המודיעין האמריקאי את סדר העדיפויות הביטחוני של הנשיא טראמפ. אבל העלבון הצורם יותר מתבטא דווקא במה שנעדר מהדו"ח - סיבה הגיונית לבניית חומה בגבול עם מקסיקו

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בכירי מערכת הביטחון האמריקאית שהופיעו בפני הסנאט, היום
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

המודיעין האמריקאי מעריך כי לא סביר שצפון קוריאה תוותר על הארסנל הגרעיני שלה וכי איראן לא ממשיכה בשלב זה לפעול כדי להשיג יכולות גרעיניות ההכרחיות לייצור פצצה. בכך סותר המודיעין האמריקאי את סדר העדיפויות הביטחוני של הנשיא דונלד טראמפ, שהציב בראשו את המאבק באיראן והפיוס עם צפון קוריאה.

ראש המודיעין הלאומי של ארה"ב, דניאל קוטס, הפריך גם את העמדה העיקשת של טראמפ לפיה ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הובס ולכן אפשר להוציא את הכוחות האמריקאים מסוריה.  בדו"ח השנתי על האיומים הבינלאומיים שהוגש לקונגרס נכתב כי ארגון הטרור הקיצוני "עדיין מפקד על אלפי לוחמים בעיראק ובסוריה ומנהל שמונה ארגונים מסונפים ועוד עשרות תאים הנאמנים לו ברחבי העולם".

קוטס בוועדת המודיעין של הסנאט, היוםצילום: AFP

בחודש הבא צפוי הנשיא טראמפ להיפגש עם מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און בפעם השנייה במטרה לגרום לפיונגיאנג לוותר על הנשק הגרעיני שלה. אבל בפני ועדת המודיעין של הסנאט היום (שלישי) הבהיר קוטס כי ארה"ב מעריכה שבשלב זה צפון קוריאה תנסה לשמור על יכולותיה ולא נראה שהיא תהיה מוכנה לחלוטין לוותר על כלי הנשק הגרעיניים שלה ועל יכולת הייצור שלהם. "מנהיגיה של צפון קוריאה רואים בכלי הנשק הגרעיניים כאמצעים החיוניים להישרדות המשטר", הסביר קוטס.

קוטס גם אמר כי איראן אומנם ממשיכה לתת חסות על מעשי טרור באירופה ובמזרח התיכון, ולתמוך במורדים החותים בתימן ובחמושים שיעים בעיראק, אולם הוא סבור שאיראן לא פועלת בשלב הזה כדי להמשיך לבסס את יכולותיה הגרעיניות באזור. "אנחנו לא סבורים שאיראן נוקטת בפעילויות החשובות שאנחנו תופסים כהכרחיות לייצור נשק גרעיני", אמר קוטס. עם זאת, הוא הוסיף כי בכירים איראנים "מאיימים בפומבי למתוח את גבולות הסכם הגרעין שהושג עם שש המעצמות ב-2015, אם הם יחשבו שהוא לא מניב את הפירות שהם ציפו שהוא יניב".

עוד נכתב בדו"ח כי על פי ההערכות, רוסיה וסין ינסו להתערב בבחירות הבאות לנשיאות ארה"ב ב-2020 אחרי שלמדו על מוסר ההשכל מפרשת רוסיה והתערבותה בבחירות ב-2016. "אנחנו מעריכים כי שחקנים זרים יתפסו את הבחירות בארה"ב ב-2020 כהזדמנות לקדם את האינטרסים שלהם", אמר קוטס.

אולם העלבון החזק ביותר לסדר העדיפויות הביטחוני של הנשיא מתגלה במה שדווקא חסר בדו"ח - רציונל כלשהו לבניית חומה בגבולה הדרום מערבי של ארה"ב, שלטענת טראמפ נחשבת הכרחית לאחד האיומים הביטחוניים הרציניים ביותר עמם מתמודדת ארה"ב. האזכור הראשון למקסיקו ולקרטלי הסמים בדו"ח מגיע רק בעמוד 18 מתוך 42 עמודי הדו"ח, הרבה אחרים נושאים אחרים.

דו"ח המודיעין שהוצג היום לסנאט מצייר תמונת איומים שונה בהרבה מזו שמצטיירת על ידי טראמפ. רוסיה מתבססת כאיום על אחדות המדינה, סין כאיום ארוך טווח ואילו כישלונה של ארה"ב להשקיע מספיק במחקר ובפיתוח של טכנולוגיות מרכזיות מתואר כאחת הדאגות הגדולות של המודיעין האמריקאי, שחושש כי זה מאפשר למתחרים חדשים לצמצם את הפער הטכנולוגי ביניהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ