ניו יורק טיימס
אי-פי
גרדיאן

מזג האוויר הקיצוני שמכה בימים האחרונים בארה"ב צפוי להפוך כבר בשבוע הבא לאביבי למדי, עם טמפרטורות שיגיעו לכ-27 מעלות צלזיוס. המעבר החד בין עשרות מעלות מתחת לאפס, רוחות מקפיאות ושכבה עבה של שלג שכיסתה מדינות רבות בארה"ב הוא חסר תקדים ועלול להוביל לבעיות רבות – כך לפי חוקרים ומומחים למזג אוויר.

מזרקה שקפאה בניו יורק, אתמול צילום: Frank Franklin II/אי־פי

"אני לא חושב שאי פעם ראינו שינוי כל כך חד במזג האוויר בתקופה כל כך קצרה", אמר המטאורולוג ג'ף מאסטרס, "בעבר, גלי קור קיצוני כאלו לא עברו כל כך מהר... כאן אנחנו עוברים ישר לאביב". העיר רוקפורד שבאילנוי, בה נמדדו אתמול (חמישי) 35 מעלות צלזיוס מתחת לאפס, אמורה להתחמם עד יום שני בכ-50 מעלות צלזיוס. גם שיקגו, בה נמדדו כ-30 מעלות מתחת לאפס אתמול, אמורה לחוות קרירות נעימה של 10 מעלות מעל האפס כבר מחרתיים.

צעירה מדגימה כמה מהר השיער שלה קופא בקור
בשיקגו הציתו את מסילות הרכבות כדי למנוע את קפיאתן

לפחות 21 בני אדם מתו כתוצאה מהקור הקיצוני עד כה. תושבים במדינות ברחבי ארה"ב, ובעיקר במערב התיכון, תיעדו את השפעות מזג האוויר הקיצוני – מקפיאת נוזל נגד קפיאה ועד לאסלות שנסדקות לאחר שקפאו. מומחים מזהירים מנהיגה לאחר ההפשרה המהירה, שכן צמיגי כלי רכב עלולים להתפוצץ, בעוד השלדה של המכונית עשויה להתעקם ולהתעוות. בורות עלולים להופיע מתחת לכבישים ומסילות רכבת להתעקם ולגרום לתאונות.

המים בתוך הניאגרה קפאו גם הם
הקור אפילו הקפיא את הנודלס

מרבית הקורבנות בסערה נפגעו בתאונות דרכים הקשורות לקור ולמשקעים וכן אזרחים שלקו בהיפותרמיה. בתי החולים הוצפו באנשים הסובלים מכוויות קור והיפותרמיה בדרגות משתנות. רבים נתקעו בצדי הדרכים לאחר שחלקי המכוניות שלהם קפאו או שהכבישים נעשו חלקלקים מדי כדי להמשיך בדרך. גם מי שהיה במים מצא את עצמו בבעיה – משמר החופים עסק בחילוץ סירות וספינות שהמים קפאו סביבם סמוך לקו החוף המערבי של ארה"ב.

נהר שיקגו הקפוא, השבועצילום: STRINGER/רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ