טראמפ לדמוקרטים בנאום מצב האומה: "אם אתם רוצים חקיקה ושלום, אל תחקרו אותי"

לדברי הנשיא, הדבר היחיד שיכול לעצור את ארה"ב הוא "החקירות המוטות" נגדו. הוא הבטיח ש"החומה עם מקסיקו תיבנה", והודיע על קיום פסגה שנייה עם שליט צפון קוריאה בסוף החודש בווייטנאם

רויטרס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ, יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי וסגן הנשיא מייק פנס בנאום מצב האומה בקונגרס, הלילה
רויטרס
הארץ

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשא הלילה (רביעי) את נאום מצב האומה השנתי בפני הקונגרס, ובו התייחס לבניית החומה בגבול עם מקסיקו, ליחסיו עם שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און ולחקירות בנושא המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016. טראמפ הודיע בנאום על קיום פסגה שנייה עם קים בסוף החודש בווייטנאם, והטיח בחברי הקונגרס הדמוקרטים: "אם אתם רוצים שלום וחקיקה, אל תחקרו אותי". בשל השבתת הממשל הממושכת נדחה מועד הנאום, שבאופן מסורתי מתקיים בחודש ינואר. 

נימה פייסנית - ותקיפת הדמוקרטים

בתחילת נאומו, פנה טראמפ לדמוקרטים, ואמר כי "ישנה הזדמנות חדשה בפוליטיקה האמריקאית, אם יהיה לנו האומץ לפעול יחד ולממשה". לדבריו, "ניצחון הוא לא זה של המפלגה שלנו, אלא של המדינה". דבריו זכו למחיאות כפיים מחברי הקונגרס. "עלינו לדחות את הפוליטיקה של ההתנגדות, ולרדוף אחר הפוליטיקה של הטוב המשותף", אמר וביקש מהאמריקאים "לבחור בגדוּלה". לדבריו, "מצב האומה שלנו הוא חזק".

בהתייחסו לחקירות המתנהלות בעניין המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות, אמר כי "הדבר היחיד שיכול לעצור אותנו הן מלחמות טפשיות, התחשבנויות פוליטיות והחקירות המגוחכות והמוטות. אם אתם רוצים שלום וחקיקה, אל תנהלו חקירות נגדי. זה פשוט לא עובד כך".

עוד הוסיף טראמפ כי "עלינו להיות מאוחדים בבית על מנת לעצור את אויבינו מחוץ". הוא אף שיבח את תפקידן ההולך וגובר של נשים בשוק התעסוקה, וציין כי "ישנן יותר נשים בקונגרס היום מאי פעם", לקול מחיאות הכפיים של חברות הקונגרס הדמוקרטיות החדשות. 

מהו נאום מצב האומה

נאום מצב האומה הוא נאום שנתי של נשיא ארה"ב בקונגרס האמריקאי בפני שני בתי הקונגרס – בית המחוקקים והסנאט. בנאום מתווה הנשיא את סדר היום החקיקתי שלו וסדרי עדיפויות לאומיים.  מקורו במסורת שהחלה ב-1913: החוקה האמריקאית דורשת כי הנשיא יציג מידע על מצב האומה בפני הקונגרס באופן תקופתי, אולם עד 1913, היה מוגש מידע זה בכתב, עד שהנשיא ה-28, וודרו וילסון, פתח במסורת של נאום שנתי.

יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי מוחה כפיים לטראמפ במהלך הנאום. הכריחה את דחיית הנאום בשל השבתת הממשלצילום: Doug Mills/אי־פי

הנאום הוא פלטפורמה חזקה מאוד עבור הנשיא: בעידן הטלוויזיה והאינטרנט מיליונים רבים צופים, מקשיבים ועוקבים אחר נאום מצב האומה. בשנה שעברה מאז נאום מצב האומה הקודם, צנח שיעור התמיכה בטראמפ (approval rating) ב-7 נקודות האחוז לשפל של 40%, בעקבות השבתת הממשל שהיתה בחודש האחרון.

נאום מצב האומה נדחה מהחודש שעבר בשל השבתת הממשל שהסתיימה לפני כשבועיים ועלתה לכלכלת ארה"ב 11 מיליארד דולר. ההשבתה התקיימה בשל מחלוקת סביב דרישת טראמפ לאשר תקציב של 5.7 מיליארד דולר לבניית חומה בגבול מקסיקו, ובמהלכה הודיע טראמפ כי הוא שוקל להכריז על מצב חירום לאומי על מנת לבנות אותה ללא דיחוי וללא אישורם של המחוקקים הדמוקרטים. ננסי פלוסי, יו"ר בית הנבחרים, סירבה לאפשר לטראמפ לשאת את הנאום בזמן שהממשל מושבת.

בראש האג'נדה: הגירה וחומה

טראמפ דיבר על המהגרים ממקסיקו המבקשים להיכנס לארה"ב דרך גבולה הדרומי, ואמר כי "ערים במקסיקו נפטרות ממהגרים בלתי חוקיים ומעלות אותם למשאיות ולאוטובוסים שמסיעים אותם למדינתנו". טראמפ ציין, עם זאת, כי הוא "רוצה שזרים יבואו לארה"ב, במספרים הכי גדולים אי פעם, אך הם מוכרחים להגיע באופן חוקי". הוא התחייב כי יצליח לאשר את התקציב עבור החומה בגבול עם מקסיקו. "בפשטות, חומות עובדות וחומות מצילות חיים", הוסיף טראמפ, ואמר לדמוקרטים: "בואו נעבוד ביחד, נתפשר ונשיג הסכם שיהפוך את ארה"ב לבטוחה". 

"הכלכלה משגשגת"

טראמפ תיאר בנאומו את ההישגים הכלכליים של ממשלו מאז שנכנס לבית הלבן בינואר 2017 ואמר: "עברו רק שנתיים מאז הבחירות והשגנו זינוק כלכלי – זינוק שלא נראה בעבר". לדבריו, "המדינה שלנו תוססת והכלכלה שלנו משגשגת כפי שמעולם לא היתה בעבר". בתקופת כהונתו נרשמה ירידה מתמשכת בשיעור האבטלה, אם כי הוא עלה במהלך חודש השבתת הממשל.

מחוקקות דמוקרטיות לבושות בלבן מוחאות כפיים לאחר דבריו של טראמפ על הרוב הנשי בקונגרס. מחווה לסופרג'יסטיותצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

בריאות: תרופות זולות יותר ופחות הפלות

עוד אמר טראמפ כי יש לעבוד על מנת להוריד את מחירי התרופות וביטוח הבריאות, וכי כבר הצליח להוריד את מחירי התרופות באופן משמעותי. הוא קרא להגדיל את התקציב למלחמה באיידס, ואמר כי הוא רוצה למגר את המחלה בארה"ב בתוך עשר שנים. בשנה שעברה בלט בנאומו נושא מגפת האופיואידים - השימוש בתרופות מרשם לשיכוך כאבים שגרם להתמכרותם של מיליונים. טראמפ הבטיח למגר את המגפה, אולם מאות אמריקאים ממשיכים למות מדי יום ממנת יתר.

אמש התייחס טראמפ לנושא ההפלות וקרא לקונגרס להעביר חוק "שיאסור על הפלות בשליש האחרון של ההיריון, של ילדים שיכולים לחוש כאב ברחם אמם".

מפגש עם קים מצפון קוריאה ונסיגה מסוריה ואפגניסטאן

טראמפ הודיע כי קבע להיפגש עם שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און ב-27-28 בפברואר בווייטנאם, והתייחס לשיפור ביחסים בין המדינות. "האסירים שלנו שבו הביתה, הניסויים הגרעיניים נפסקו ולא היה שיגור טילים במשך 15 חודשים", אמר, "אם לא הייתי נבחר לנשיא ארה"ב, היינו לדעתי עכשיו במלחמה גדולה עם צפון קוריאה. יש עוד הרבה עבודה לעשות, אבל היחסים שלי עם קים ג'ונג און טובים".

טראמפ דיבר על מאמציו להאיץ את סיום הנוכחות האמריקאית בסוריה ובאפגניסטאן. "הגיע הזמן לתת ללוחמים הגיבורים שלנו בסוריה קבלת פנים חמה בבית", אמר טראמפ והוסיף שארה"ב תמשיך לפעול "להרוס את שאריות דאעש".

הנשיא האמריקאי התייחס גם לשיחות השלום המתקיימות באפגניסטאן כדי לסיים את המלחמה הארוכה ביותר בתולדות ארה"ב. לדבריו, הוא האיץ את המשא ומתן כדי להשיג הסדר פוליטי. "הכוחות שלנו נלחמו בגבורה שאין לה אח ורע – והודות לגבורה שלהם, אנחנו יכולים כעת לדחוף לפתרון פוליטי לסכסוך הארוך והמדמם הזה", אמר, והוסיף כי "נצמצם את הכוחות שלנו ונתמקד במלחמה בטרור. אנחנו לא יודעים אם נשיג הסכם, אבל אנחנו יודעים שאחרי שני עשורים הגיע הזמן להתמקד בשלום. הגיע הזמן".

טראמפ התייחס גם למצב בוונצואלה, תקף את המשטר הרודני ואמר כי "אמריקה לעולם לא תהיה מדינה סוציאליסטית". בזמן שדיבר על כך, עברו המצלמות באולם לצלם את ברני סנדרס, הסנאטור שמגדיר את עצמו כסוציאל-דמוקרט.

בשולי הנאום: ילדה חולת סרטן ומחוקקות בלבן

טראמפ הזמין לנאום מצב האומה שלו 13 אורחים והציג חלק מהם, בהם גרייס אלין, ילדה בת עשר חולת סרטן, שהושבה ביציע האורחים ליד הגברת הראשונה מלניה טראמפ. "בכל יום הולדת שלה מאז שהיתה בת ארבע, גרייס אלין ביקשה מהחברים שלה לתרום לבית החולים לילדים סנט ג'וד. היא לא ידעה שיום אחד היא תהיה חולה בעצמה". מהבית הלבן נמסר שגרייס סיימה באחרונה כימותרפיה ושהיום אין שום סימן למחלה. "היא נחושה לעזור לילדים אחרים שנלחמים בסרטן", נמסר.

הילדה גרייס אלין לצדה של מלניה טראמפ ביציע בקונגרס. בשורה מאחוריהן יושבים ותיקי מלחמת העולם השנייהצילום: Andrew Harnik/אי־פי

קבוצה של מחוקקות דמוקרטיות, ביניהן חברת בית הנבחרים אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, הגיעו לבושה בלבן. במחווה לסופרג'יסטיות שיזמה יו"ר קבוצת העבודה של נשים הדמוקרטיות וחברת בית הנבחרים לויס פרנקל, שביקשה לסמל בכך את הוקרת התודה למצביעים בבחירות האמצע שהעניקו לדמוקרטים רוב בבית הנבחרים. קורטז לוותה באנה מריה ארצ'יה, אחת הנשים שהתעמתו עם הסנאטור ג'ף פלייק בזמן השימועים על מינויו של ברט קבאנו לשופט בבית המשפט העליון.

התגובה הדמוקרטית

את נאום התשובה של הדמוקרטים נשאה סטייסי אברמס, המועמדת לשעבר לתפקיד מושלת ג'ורג'יה. אברמס ביקרה בנאומה את ממשל טראמפ, ובפרט את השבתת הממשל במשך כחודש, מהלך שלו קראה "תרגיל שהונדס על ידי הנשיא". אברמס אף תקפה את דרישתו של טראמפ לבנות חומה בגבול מקסיקו ואמרה כי "מה שהופך את אמריקה לחזקה יותר הם מהגרים ולא חומות".

אברמס, שנאמה מבית המחוקקים של מדינת ג'ורג'יה באטלנטה, תקפה בנאום תגובתה את מאמצי הרפובליקנים למנוע הצבעה בקרב קבוצות אוכלוסייה שונות. "זהו הקרב הבא שעלינו ללחום עבור הדמוקרטיה בארצנו", אמרה. "על כל האזרחים הזכאים להצביע לקבל הזדמנות להשמיע את קולם באשר לחזון שהם מבקשים עבור ארצנו. ביסודה של המנהיגות המוסרית שאנו מקדמים ברחבי העולם נמצא העיקרון של בחירות חופשיות והוגנות, שבהן המצביעים בוחרים את מנהיגיהם - ולא כאלו שבהן הפוליטיקאים בוחרים את המצביעים".

לקריאת תמליל נאומו המלא של טראמפ באי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ