ארגון זכויות אדם בברזיל: מתחילת 2019 נרצחו במדינה ארבע נשים מדי יום

לפי הוועדה הבין-אמריקאית לזכויות אדם, מדובר בממוצע מטריד ביחס לעובדה שהשנה החלה לפני קצת יותר מחודש. ב-2017 נרצחו בברזיל 4,539 נשים, 1,133 מהמקרים סווגו על ידי המשטרה כ"רצח על רקע מגדרי"

רויטרס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשים מפגינות במחאה על רצח מחוקקת שלא נפתר בריו דה ז'נרו, בשנה שעברה
רויטרס
הארץ

ארבע נשים נרצחו מדי יום מתחילת השנה בברזיל, ולדברי הוועדה הבין-אמריקאית לזכויות אדם (IACHR) מדובר בממוצע "מטריד". הוועדה, ארגון זכויות האדם של ארגון מדינות אמריקה, אמרה ביום שני כי יש לעשות יותר כדי למנוע מעשי רצח מגדריים (Femicide) – רצח של נשים שמבוצעים בידי גברים בגלל המגדר שלהן.

כדי להילחם במעשי הרצח הללו, העבירה ברזיל ב-2015 חוק שמגדיר באופן משפטי מהו רצח מגדרי ומקשיח את עונש המאסר שמוטל בגינו לעד 30 שנים בכלא. בשנים האחרונות יזמה ברזיל, לצד כ-15 מדינות אחרות באמריקה הלטינית, עוד שורה של חוקים נגד רצח מגדרי. לפי האו"ם, אמריקה הלטינית הינה בעלת השיעור הגבוה ביותר בעולם של רצח נשים על רקע מגדרי.

נשיאת IACHR, מרגרט מיי, אמרה כי החוק של ברזיל מ-2015 בנוגע לרצח מגדרי היווה צעד קריטי בהפיכת הנושא של רצח נשים למוחשי ונראה יותר, "אולם חשוב עתה לחזק יותר את צעדי ההגנה והמניעה". לדבריה, "לא מתקבל על הדעת שנשים שזוכות לצווי הגנה עדיין נרצחות, שאין להן מספיק מקלטים או שהתלונות שלהן לא נלקחות מספיק בחשבון".

לפי IACHR, רוב מקרי הרצח המגדריים בברזיל הם של נשים שנורו למוות בבתיהן בידי בני זוגן הנוכחיים או הקודמים, שלהם היסטוריה של אלימות במשפחה. הוועדה הבהירה כי רצח מגדרי אינו רק "בעיה בפני עצמה אלא משקפת את הערכים הסקסיסטיים המושרשים עמוק בחברה הברזילאית".

לפי ארגון זכויות האדם, Human Rights Watch, בברזיל, שאוכלוסייתה מונה יותר מ-200 מיליון בני אדם, יש רק 74 מקלטים לקורבנות אלימות במשפחה. זאת, לאחר שב-2017 נסגרו 23 מקלטים שיועדו לנשים ולילדים במצוקה.

לדברי הארגון, בסוף 2017, נותרו יותר מ-1.2 מיליון תיקים של אלימות במשפחה בהמתנה לדיונים בבתי משפט במדינה. במהלך אותה שנה נרצחו בברזיל 4,539 נשים, 1,133 מהן סווגו על ידי המשטרה כרצח על רקע מגדרי. אולם נראה שהמספר המדויק גבוה יותר, משום שבהגדרה זו המשטרה לא לוקחת בחשבון מעשי רצח שהמניע שלהם טרם הובהר במלואו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ