העליון בארה"ב דחה תקנה להגבלת הפלות בלואיזיאנה

התקנה החדשה, שהיתה אמורה להיכנס לתוקף ביום שני הקרוב, היתה גורמת לסגירתן של אחת או שתיים משלוש המרפאות הפועלות כיום בלואיזיאנה ומבצעות הפלות. שופטיו של טראמפ הצביעו בעד התקנה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שופטי העליון קבאנו (מימין) וגורסץ' משוחחים עם טראמפ בנאום מצב האומה, השבוע
שופטי העליון קבאנו (מימין) וגורסץ' משוחחים עם טראמפ בנאום מצב האומה, השבועצילום: Jonathan Ernst/רויטרס

בית המשפט העליון בארה"ב מנע מהרשויות בלואיזיאנה לאכוף תקנה חדשה המגבילה מרפאות המבצעות הפלות במדינה. חמישה שופטי עליון – ארבעת הליברלים לצד השופט השמרן ג'ון רוברטס – התנגדו לאישור התקנה, המתירה לבצע הפלות רק במרפאות עם זכויות אשפוז בבית חולים קרוב. התקנה מגבילה מאוד את מספר המרפאות בהן ניתן לבצע הפלה במדינה.

במדינת לואיזיאנה פועלות כיום שלוש מרפאות הפלות בלבד, ואם התקנה היתה מאושרת, אחת או שתיים מהן היו נאלצות להסגר. בית משפט פדרלי לערעורים שדן בתיק לפני שהגיע לבית המשפט העליון טען כי הרופאים שעובדים במרפאות "לא ניסו מספיק" לבסס קשרים טובים עם בתי החולים באזורם, כדי שיעניקו להם זכויות אשפוז. בית המשפט הזה בניו אורלינס דחה את הערעור, והתובעים העבירו את הדיון לעליון.

ג'ון אוליבר מסביר על חוקי ההפלות בארה"ב

שופטי העליון ימשיכו לדון בתיק ככל הנראה רק באוקטובר, והחלטתם למעשה מקפיאה את התיק עד לדיון הבא בנושא. התקנה היתה אמורה להכנס לתוקף כבר ביום שני הקרוב.

שני המינויים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לבית המשפט העליון, ניל גורסץ' וברט קבאנו, הצביעו בעד אישור התקנה. בית המשפט העליון דחה חוק דומה שעבר בטקסס לפני כשלוש שנים, אך מאז השתנה הרכבו של העליון בארה"ב, עם מינויים של גורסץ' וקבאנו. טראמפ הבטיח במהלך קמפיין הבחירות שלו למנות שופטי עליון המתנגדים להפלות ("pro-life").

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ