"משחק השחיתות" של המחוקקת הצעירה: אוקסיו-קורטז נגד חברות הענק

חברת בית הנבחרים העלתה תרחיש היפותטי בדיון בוועדת הביקורת, כדי להמחיש כמה מעט מגבלות מוטלות על מימון מחוקקים בידי תאגידים. כמו דברים רבים שאוקסיו-קורטז עושה, גם הסרטון הזה הפך ויראלי

לוגו הארץ צרוב צריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברת בית הנבחרים הדמוקרטית בארה"ב אלכסנדריה אוקסיו-קורטז שבה ותקפה השבוע את הממסד הפוליטי הוותיק בוושינגטון. בסרטון מדיון בוועדת הביקורת של בית הנבחרים, שעלה בסוף השבוע לרשת, מתארת אוקסיו-קורטז תרחיש היפותטי שבו מחוקק שנבחר במימון של חברות דלק ותרופות מקדם חוקים לטובתן ובמקביל מחזיק במניותיהן.

אוקסיו-קורטז חדת הלשון, שיודעת דבר או שניים על הרשתות החברתיות, הפכה גם את הנושא הלכאורה משעמם הזה לממתק ויראלי שזכה למאות אלפי צפיות. במה שתיארה כ"משחק השחיתות" הציגה חברת הקונגרס מרובע ברונקס בניו יורק שורת שאלות למומחים בתחום האתיקה, בהם פקידי ממשל לשעבר ופעילים בארגונים לא-ממשלתיים לקידום פיקוח ושקיפות, על הרגולציה הנוגעת למחוקקים בנושאי מימון וניגוד אינטרסים.

כך למשל, פנתה לעוזרו לשעבר של הנשיא ברק אובמה, רודי מרבני, ושאלה: "האם ישנה מגבלה כלשהי המונעת ממני להחזיק במניות של חברה מסוימת בזמן שאני מקדמת חוקים להקלת הרגולציה באותו ענף?" - על כך השיב מרבני שהדבר אכן אפשרי. "המערכת שלנו פגומה מיסודה", אמרה אוקסיו-קורטז לקראת סוף הדיון ההיפותטי.

בסיומו העלתה את השאלה על קיומן של מגבלות על כוחו של הנשיא; על כך השיב וולטר שאוב, לשעבר ראש לשכת האתיקה השלטונית, כי בעוד שעל מחוקקים ישנן מגבלות מסוימות, הנשיא פטור מהן כמעט לחלוטין. "אם כך, כמחוקקת הרף האתי המוצב בפני הוא גבוה מזה של הנשיא?", הוסיפה אוקסיו-קורטז שאלה רטורית - שגם עליה השיב שאוב בחיוב. "וראינו כמה זה סופר-חוקי עבורי לפעול בתור האיש הרע. אז זה ודאי הרבה יותר קל לנשיא לפעול כך אני מניחה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ