מחוקקת דמוקרטית מוסלמית: "איפא"ק קונה את תמיכת חברי הקונגרס בישראל"

אילהאן עומאר, שכבר ספגה ביקורת קשה על התבטאויות נגד ישראל, אמרה כי התמיכה של וושינגטון בירושלים היא "בגלל הבנג'מינים" - שטרות הנושאים את דיוקן בנג'מין פרנקלין. הערב פרסמה הודעת התנצלות: "מקשיבה ולומדת"

אמיר תיבון
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומאר בנאום מצב האומה של הנשיא טראמפ בקונגרס, בשבוע שעבר
עומאר בנאום מצב האומה של הנשיא טראמפ בקונגרס, בשבוע שעברצילום: Carolyn Kaster/אי־פי

חברת הקונגרס האמריקאית אילהאן עומאר, אחת משתי הנשים המוסלמיות הראשונות שנבחרו לקונגרס, עוררה אמש סערה פוליטית בוושינגטון כאשר טענה כי הלובי הפרו־ישראלי קונה את תמיכתם של חברי קונגרס בישראל. בהמשך, בעקבות שורה של גינויים ממחוקקים דמוקרטים בכירים, היא פרסמה הודעת התנצלות בטוויטר.

עומאר, דמוקרטית ממדינת מינסוטה, כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי התמיכה בישראל היא ״בגלל הבנג׳מינים״ — כלומר, שטרות מאה דולר אמריקאי, הנושאים את דיוקנו של בנג׳מין פרנקלין. כאשר נשאלה על ידי עיתונאית יהודייה־אמריקאית מי לדעתה קונה את חברי הקונגרס, השיבה עומאר: ״איפא״ק״ — ארגון הלובי העיקרי בארה״ב שתומך בממשלת ישראל.

זו לא הפעם הראשונה שעומאר סופגת ביקורת קשה עקב התבטאויות הקשורות לישראל. בשנת 2012 היא כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי ״ישראל הפנטה את העולם״ והביעה תקווה ש״העולם יתעורר״ ויראה את מעשיה של ישראל. לאחרונה השוותה בין ישראל לאיראן, ואמרה כי היא ״מגחכת״ בכל פעם שמדברים על ישראל כמדינה דמוקרטית. עומאר נבחרה לקונגרס בנובמבר האחרון, בבחירות אמצע הקדנציה, והיא חברת הקונגרס הראשונה בתולדות ארה״ב שחובשת כיסוי ראש מסיבה דתית במסדרונות הקונגרס.

הערב, תחת המילים "מקשיבה ולומדת, אבל עומדת איתנה", פרסמה עומאר בטוויטר שלה הודעת התנצלות ובה כתבה כי היא "מוקירת תודה על בעלי בריתה ועמיתיה היהודים שלימדו אותה על ההיסטוריה הכואבת של הדימויים האנטישמיים". לדבריה, "מעולם לא היתה לי כוונה להעליב את המצביעים שלי או את היהודים האמריקאים בכלל. אנחנו תמיד צריכים להיות נכונים לקחת צעד אחורה ולקבל ביקורת, בדיוק כמו שאני מצפה מאנשים להקשיב לי כשאחרים תוקפים אותי בשל זהותי. לכן אני מתנצלת באופן חד משמעי". עוד הוסיפה עומאר: "לצד זאת אני שוב מעלה מחדש את התפקיד הבעייתי של הלוביסטים בפוליטיקה שלנו, בין אם זה איפא"ק, ה-NRA  או תעשיית הדלקים המאובנים. זה נמשך יותר מדי זמן ואנחנו חייבים להיות נכונים להתייחס לזה".

עוד לפני ההתנצלות, הספיקו הציוצים שלה נגד איפא״ק והלובי הפרו־ישראלי לגרוף גינויים חריפים של מחוקקים במפלגה הדמוקרטית. ננסי פלוסי, יו״ר בית הנבחרים והפוליטיקאית הדמוקרטית הבכירה ביותר בארה״ב כיום, פרסמה מוקדם יותר הודעת גינוי לדבריה של עומאר. ״ביקורת על המדיניות של ישראל היא לגיטימית ומעוגנת בחופש הביטוי, אבל השימוש של חברת הקונגרס עומאר בסטריאוטיפים אנטישמיים הוא פוגעני ולא ראוי״, נכתב בהודעתה של פלוסי. ״יש לגנות אנטישמיות בכל מקום שבו היא מופיעה, ללא חריגים״.

חבר הקונגרס מקס רוז, יהודי ובוגר יחידה קרבית בצבא האמריקאי, כתב כי דבריה ״פוגעים בי באופן אישי״ והוסיף כי התמיכה האמריקאית בישראל ״נובעת מערכים משותפים ומאינטרסים ביטחוניים״, ולא מסיבות כספיות. צ׳לסי קלינטון, בתם של הנשיא לשעבר ביל קלינטון ושרת החוץ לשעבר הילרי קלינטון, גינתה גם היא את דבריה של עומאר, וכתבה כי “אנחנו צריכים לדרוש מכל נבחרי הציבור שלנו, לא משנה מאיזו מפלגה, לא להפיץ תיאוריות אנטישמיות״. קלינטון, הנשואה ליהודי, פנתה לעומאר וביקשה להיפגש אתה כדי להסביר לה מדוע דבריה שגויים ופוגעניים.

גינויים דומים נשמעו משורה של חברי קונגרס וסנאטורים דמוקרטים, אבל במפלגה חוששים שהעיסוק התקשורתי הגובר בדבריה של עומאר נגד ישראל ישחק לידי הרפובליקאים. מנהיג המיעוט הרפובליקאי בבית הנבחרים, קווין מקארת׳י, פרסם שורה של ציוצים נגד עומאר והאשים את הדמוקרטים שהם אינם פועלים נגדה. בתגובה תקף אותו חבר הקונגרס הדמוקרטי שון מאלוני, שנחשב מחוקק פרו־ישראלי, על כך שמקארת׳י ״שותק אל מול הגזענות ושנאת הזרים של הנשיא טראמפ״.

פלוסי בוושינגטון, בשבוע שעבר. "השימוש של עומאר בסטריאוטיפים אנטישמיים הוא פוגעני ולא ראוי"צילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

מקארת׳י גם ספג ביקורת על כך שבמערכת הבחירות לקונגרס הוא הפיץ תיאורית קונספירציה אנטישמית שלפיה מיליארדרים יהודים מנסים ״לקנות את הבחירות״. תיאוריה זו כיכבה באתרים של הימין הקיצוני בארה״ב בשבועות שקדמו ליום הבחירות. מקארת׳י מחק ציוץ שבו הפיץ את התיאוריה הזאת, לאחר שאיש ימין קיצוני שלח חבילת נפץ לביתו של המיליארדר היהודי ג׳ורג׳ סורוס.

בהנהגת המפלגה הדמוקרטית שוקלים אם לנקוט צעדים נוספים נגד עומאר, שמונתה בחודש שעבר לחברה בוועדת יחסי החוץ של בית הנבחרים. בחודש שעבר הוקמה קבוצה חדשה בתוך המפלגה הדמוקרטית, שנועדה להיות משקל נגד להתחזקות של גורמים ביקורתיים מאוד כלפי ישראל בשורות המפלגה. הקבוצה החדשה, שנקראת ״הרוב הדמוקרטי למען ישראל״, הוקמה על ידי היועץ הפוליטי והסוקר מארק מלמן, שעובד עם פוליטיקאים דמוקרטים וגם עם מפלגת יש עתיד בישראל. מטרת הקבוצה היא לעודד פוליטיקאים דמוקרטים להדגיש את תמיכתם בישראל ולשנות את השיח כלפי ישראל בתוך המפלגה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ