המפלגות בארה"ב הגיעו להסכם עקרוני למניעת השבתה נוספת של הממשל

לפי אחד העוזרים בקונגרס, ההסכם לא כולל את דרישת טראמפ להקמת חומה בדרום ארה"ב בעלות של 5.7 מיליארד דולר. "אנחנו בונים את החומה בכל מקרה", אמר הנשיא בעצרת בטקסס

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בעצרת באל פאסו שבטקסס, הלילה
טראמפ בעצרת באל פאסו שבטקסס, הלילהצילום: LEAH MILLIS/רויטרס

נציגים משתי המפלגות בקונגרס האמריקאי הודיעו לפנות בוקר (שלישי) כי הגיעו להסכם עקרוני בנוגע לביטחון הגבול הדרומי של ארה"ב. לפי אחד העוזרים בקונגרס, ההסכם לא כולל מימון הקמת חומה בגבול בעלות 5.7 מיליארד דולר, כפי שדרש הנשיא דונלד טראמפ. ההסכם נועד למנוע את ההשבתה הנוספת של הממשל, שהיתה אמורה להתחיל ביום שבת, לאחר שההשבתה הקודמת הסתיימה בחודש שעבר ונמשכה 35 ימים.

הסנאטור הרפובליקאי ריצ'ארד שלבי אמר לעיתונאים כי הצדדים הגיעו להסכם בנקודות, אולם לא ציין אם הסיכום כולל העברת תקציב לבניית החומה. לפי העוזר, שביקש ששמו לא יפורסם, ההסכם כולל העברת 1.37 מיליארד דולר עבור הקמת גדר חדשה בגבול באורך של כ-90 קילומטרים. סכום זה דומה לתקציב שהקונגרס מקציב לנושא מדי שנה.

בשלב זה לא ברור אם טראמפ יאמץ את הסיכום בין הצדדים. הנשיא דיבר הלילה בעצרת בעיר הגבול אל-פאסו שבטקסס, וקרא שוב להקמת החומה. לדבריו, בנייתה יכולה להגן על אמריקאים מפני פושעים אלימים, סמים ומעבר של שיירות מהגרים. טראמפ ציין בעצרת כי הוא שמע על ההתקדמות בשיחות לפני שעלה לבמה, אך הוא לא הוסיף פרטים בנושא. "רק שתדעו, אנחנו בונים את החומה בכל מקרה", אמר.

לפי ההסכם, הדמוקרטים ויתרו על דרישתם לבלום את הגידול בכמות מיטות המעצר עבור מהגרים. הדמוקרטים מתחו ביקורת על ממשל טראמפ בטענה שהגדיל את מעצר המהגרים כדי להאיץ את גירושם, על אף שחלקם ביקשו מקלט בארה"ב. כיום ישנן בארה"ב 49,057 אלף מיטות מעצר, למרות שבאופן חוקי אמורות להיות 40,520. תחת ההסכם החדש, כמות המיטות צפויה לחזור לשיעור החוקי. לפי עוזר אחר בקונגרס, ההסכם יאפשר לנשיא להגדיל את כמות המיטות ל-52 אלף אם יהיה צורך בכך.

השבתת הממשל, שהסתיימה ב-25 בינואר, היתה הארוכה בתולדות ארה"ב. היא נגמרה מעט לאחר שמחסור בפקחים הוביל לדחיית מאות טיסות בערים ניו יורק ופילדלפיה. במהלך ההשבתה 800 אלף עובדים בממשל הפדרלי לא קיבלו משכורות, למרות שנדרשו להתייצב לעבודה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ