הבית הלבן: טראמפ החליט להכריז על מצב חירום בגבול מקסיקו

לפי ההודעה, טראמפ החליט לאשר את התקציב למימון הממשל ללא סעיף מימון לחומה - צעד שסירב לעשות עד כה. יו"ר בית הנבחרים פלוסי: אנו בוחנים את האפשרויות בפנינו, כלל צעדים משפטיים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד להכריז על מצב חירום לאומי כדי לעקוף את הקונגרס ולבנות את החומה לאורך הגבול שהבטיח לבוחריו, כך הודיע היום (חמישי) הבית הלבן. לפי ההודעה, טראמפ החליט לחתום על אישור התקציב למימון הממשל על אף שאינו כולל סעיף מימון לחומה - דבר שסירב לעשות עד כה. החלטתו של טראמפ לחתום על התקציב מביאה לסיומה מלחמת חפירות בין הנשיא לקונגרס שנמשכה חודשיים, שהביאה להשבתת חלק גדול מהממשל ל–35 יום והביאה אותו לסף השבתה נוספת כבר ביום שישי הקרוב.

"הנשיא טראמפ יחתום על התקציב, וכפי שהצהיר בעבר, הוא גם ינקוט פעולות נשיאותית נוספות – הכרזה על מצב חירום לאומי – כדי להבטיח את שנעצור את המשבר הביטחוני וההומניטרי בגבול", אמרה דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס. "פעם נוספת, הנשיא ממלא הבטחת בחירות – להגן על הגבול ולהבטיח את ביטחון המדינה הנפלאה שלנו", אמרה סנדרס כשהכריזה על החלטתו של הנשיא. 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בוושינגטון, אתמול

הודעת הבית הלבן התפרסמה כמה דקות לפני תחילת ההצבעה על התקציב בשני בתי הקונגרס האמריקאי. בסופו של דבר, עברה הצעת התקציב ברוב גדול הן בבית הנבחרים והן בסנאט.

יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי אמרה לאחר מכן שהדמוקרטים "בוחנים את האפשרויות" העומדות בפניהם בתגובה להכרזה הצפויה של טראמפ ואינם פוסלים פעולה משפטית. "הנשיא יצא לניסיון אחרון לעקוף את הקונגרס", היא אמרה. כמו כן, פלוסי העלתה את האפשרות שטראמפ מייצר תקדים עבור נשיאים דמוקרטים עתידיים – תרחיש שממנו חוששים הרפובליקאים.

"אתה רוצה לדבר על מצב חירום לאומי, בוא נדבר על היום", הוסיפה פלוסי, בהתייחסה ליום השנה לירי ההמוני בבית הספר התיכון סטונמן דגלאס בפרקלנד, פלורידה, שחל היום. "זהו מצב חירום לאומי. מדוע אתה לא מכריז על מצב החירום הזה, אדוני הנשיא? הלוואי שהיית עושה כן", אמרה פלוסי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ