טראמפ הכריז על מצב חירום כדי לבנות את החומה בגבול עם מקסיקו

לדברי הנשיא האמריקאי, ההכרזה תאפשר לו להגן על ארה"ב מכניסת סמים, פושעים ומהגרים. טראמפ יוכל להעביר כעת מיליארדי דולרים לבניית החומה, לאחר שצעד זה נבלם על ידי הקונגרס

ניו יורק טיימס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בבית הלבן, היום
ניו יורק טיימס
הארץ

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הכריז היום (שישי) באופן רשמי על מצב חירום בגבול עם מקסיקו. המהלך נועד לאפשר לו להעביר מיליארדי דולרים לבניית חומה בגבול - צעד שנבלם עד כה על ידי הקונגרס.

בהודעה ששידר מגן הוורדים בבית הלבן, הסביר טראמפ כי חתם על הצהרה שתאפשר להגן על המדינה מפני מעבר של סמים, פושעים ומהגרים בלתי חוקיים בגבול. הוא הוסיף כי כניסתם של אלו לארה"ב מהווים סכנה לביטחונה הלאומי. לצפייה בהכרזה של טראמפ:

לפי גורמים בבית הלבן, ההצהרה תאפשר לטראמפ להעביר לבניית החומה 3.6 מיליארד דולר מתקציב המדינה, שמיועדים לפרויקטים של הצבא. לתקציב זה יתווסף 2.5 מיליארד דולר מתוכנית למלחמה בסמים ו-600 מיליון דולר מקרן של משרד האוצר.

הקונגרס אישר אמש העברת 1.375 מיליארד דולר לגידור הגבול, כך שלטראמפ יהיו כשמונה מיליארד דולר שישמשו כבר השנה לבניית גדר חדשה ושיפוץ הגדר הקיימת בגבול. סכום זה גבוה בהרבה מהתקציב בסך 5.7 מיליארד דולר שהקונגרס סירב לאשר לפני השבתת הממשל בחודש שעבר.

מצב החירום מאפשר לנשיא להשתמש בכספים ללא אישור הקונגרס. מאז החוק האחרון בנושא, שחוקק בשנות השבעים, נשיאים הכריזו 58 פעמים על מצבי חירום, כש-31 מהם נמשכים עד היום. אחד מסעיפי החוק מאפשר לנשיא לחתום על חוזים הנוגעים לביטחון הלאומי של ארה"ב ללא צורך בבקרה הקיימת בחוק. רוב מצבי החירום הוכרזו עד היום אחרי משברים בין ארה"ב למדינות זרות או רצון של הממשל לפעול נגד אויבי המדינה.

מהגר ממרכז אמריקה מנסה לחצות את הגבול ממקסיקו לארה"ב, אתמולצילום: AFP

מקרים שבהם מצב חירום מוכרז כדי להעביר כספים ללא אישור הקונגרס הוא נדיר יותר, וגורמים בבית הלבן ציינו כי הם זוכרים רק שני מקרים שבהם נשיאים הכריזו על מצב חירום לצורך זה. הראשון היה הנשיא ג'ורג' בוש האב ב-1990, שנקט פעולה זו לקראת מלחמת המפרץ, והשני היה בנו, הנשיא ג'ורג' וו. בוש, שעשה זאת לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר.

אם הקונגרס לא יצליח לבטל את ההצהרה עליה חתם הנשיא, מחוקקים דמוקרטים, שדולות ליברליות או שילוב שלהם צפויים לבקש להעביר את הסוגיה לבית המשפט. מומחים משפטיים מעריכים שעל אף שישנם טיעונים שניתן להשתמש בהם כדי לעשות זאת, ייתכן ששופטים יידחו את הבקשה בטענה שהיא לא תואמת את לשון החוק. בית המשפט העליון של ארה"ב נשלט על ידי רוב של חמישה שופטים שמרנים, אולם בשנים האחרונות הם הגבילו נשיאים דמוקרטים ורפובליקאים שנטען שחרגו מסמכויותיהם.

חברי קונגרס דמוקרטים וכמה רפובליקאים גינו את הכרזת הנשיא, ומסרו כי טראמפ ניצל לרעה את סמכויותיו. בהצהרה משותפת של מנהיג הדמוקרטים בסנאט, צ'אק שומר, ויו"ר בית הנבחרים הדמוקרטית, ננסי פלוסי, תקפו השניים את טראמפ בחריפות נוכח חתימתו על ההצהרה. "ההכרזה הבלתי חוקית של הנשיא על משבר שלא קיים פוגעת אנושות בחוקה שלנו והופכת את ארה"ב לבטוחה פחות. במסגרתה נגנבים כספים שמערכת הביטחון צריכה בדחיפות כדי להגן על הצבא ועל האומה שלנו"., אמרו והוסיפו, "הנשיא אינו מעל החוק, אסור לקונגרס לתת לו לקרוע את החוקה לגזרים. מדובר בגזל שמבצע נשיא מאוכזב, שחצה את הגבולות שהחוק מתיר כדי לנסות ולקבל מה שנכשל להשיג בתהליך החקיקה הקבוע בחוק".

הנציגים הדמוקרטים בבית הנבחרים - המחזיקים ברוב המושבים בו - הודיעו כי הם מתכוונים להגיש הצעת חוק שתבלום את ההכרזה. ההצעה תוכל להתקבל בשני בתי הקונגרס אם ששת הסנאטורים הרפובליקאים שגינו את המהלך יצביעו בעדה. עם זאת, גם אם הצעת החוק תתקבל, טראמפ יוכל להשתמש בסמכות הווטו שלו כנשיא ולפסול את החוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ