"הארץ" מסביר: למה טראמפ הכריז על מצב חירום, ומה יקרה עכשיו?

טראמפ הבטיח כבר בקמפיין הבחירות שלו כי יבנה חומה בגבול מקסיקו, וכעת מנסה לעקוף את הקונגרס כדי לדאוג שזה יקרה. מדריך למהלך שמסעיר את הפוליטיקה האמריקאית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ במסיבת העיתונאים בבית הלבן, אתמול

מדוע הכריז טראמפ על מצב חירום?

הבית הלבן פרסם שלשום הודעה על כך שהנשיא עתיד להכריז על מצב חירום לאומי, ואתמול (שישי) הוא חתם על ההצהרה. טראמפ הסביר כי ביטחונה הלאומי של ארה"ב עומד בסכנה בגלל שגבולה הדרומי של ארה"ב עם מקסיקו אינו חסין לחלוטין למעבר סמים, פושעים ומהגרים לא חוקיים.

בהכריזו על מצב חירום, מתכנן הנשיא להעביר כסף מתקציב המדינה האמריקאי, בין היתר מפרויקטים אחרים של הצבא, כדי לבנות חומה בגבול, אותה הבטיח לבוחריו בקמפיין הבחירות שלו לנשיאות. כיום קיימת חומה או גדר הפרדה רק בכשליש מהגבול.

האתר "Axios" הסביר כי טראמפ מעדיף לבנות חומה, ולא לפעול בדרכים אחרות כדי לחזק את הביטחון בגבול, משום שמדובר באופציה הדרמטית ביותר. בין היתר, הזכירו את חיבתו של הנשיא "ללכת על כל הקופה", כולל הכרזתו על הוצאת כל הכוחות האמריקאים מסוריה.

רשת BBC הסבירה שהכרזה על מצב חירום מאפשרת לנשיא לעקוף את הקונגרס כדי לטפל בנושאים בוערים. צעד זה נועד לתת לנשיא גישה לסמכויות מסוימות שלרוב יש לאשרן בחוק, בזמנים שבהם הקונגרס אינו יכול לפעול במהירות מספקת.

האם זו הפעם הראשונה שנשיא מכריז על מצב חירום?

בהחלט לא. נשיאים השתמשו בצעד זה פעמים רבות בעבר. העיתון USA Today דיווח שמאז 1976 הוכרזו בארה״ב לא פחות מ-59 מצבי חירום, חלקם עדיין בתוקף. ג׳ימי קרטר עשה זאת בזמן משבר החטופים באיראן, ג׳ורג׳ בוש הבן הכריז על מצב חירום לאחר פיגועי 11 בספטמבר, וגם הנשיא אובמה השתמש בסמכותו לאחר התפרצות מגפת השפעת מזן H1N1 ב-2009. עם זאת, באף אחד מהמקרים האלו לא היתה מחלוקת סביב עצם קיומו של המשבר, כפי שקורה כעת.

מה הוביל להכרזתו של טראמפ?

בניית חומה בגבול היתה אחת מהבטחות הבחירות של טראמפ, והוא חזר עליה פעמים רבות בעצרות הבחירות שבהן השתתף. "אם אני רואה אנשים בעצרת שחושבים ללכת, אני אומר לקהל 'אנחנו נבנה חומה' והם משתגעים", אמר הנשיא לעתיד לעורכי העיתון "ניו יורק טיימס" בינואר 2016. כחלק ממסע הבחירות שלו, הבטיח טראמפ כי מקסיקו תממן לבדה את בניית החומה.

סיירת משמר בגבול בין ארה"ב ומקסיקו, סמוך לטיחואנה, שלשוםצילום: AFP

ב-22 בדצמבר הושבת הממשל בארה"ב לאחר שהצעת חוק למימונו לא עברה בסנאט. חוסר ההסכמה נבע בשל הסכום של 5.7 מיליארד דולרים שטראמפ רצה שיוקצו לבניית החומה.

השבתת הממשל הפכה להיות הארוכה בתולדות ארה"ב, והסתיימה רק ב-25 בינואר, אחרי שטראמפ הכריז על הפסקה זמנית שלה בת שלושה שבועות. בזמן ההשבתה דן הנשיא עם ראשי הדמוקרטים בקונגרס, אולם המשא ומתן עלה לא פעם על שרטון. בין היתר, הנשיא פוצץ ישיבה עם מנהיגי הדמוקרטים בחדר הסגלגל ב-9 בינואר.

נציגים משתי המפלגות בקונגרס הודיעו ביום שלישי שהגיעו להסכמה עקרונית בנוגע לביטחון גבולה הדרומי של ארה"ב, שתמנע השבתה נוספת של הממשל. ההסכם לא כלל מימון מלא להקמת החומה, אלא רק 1.37 מיליארד דולרים שיאפשרו בניית גדר באורך כ-90 ק"מ - כך לפי הסנאטור הרפובליקאי ריצ'ארד שלבי. ההכרזה על מצב חירום תאפשר לנשיא לקבל את כל הכסף לו הוא רצה עבור החומה, ואף מעבר לכך.

איך הגיבו הדמוקרטים להכרזה על מצב חירום?

מיד עם הכרזתו על מצב חירום מיהרו ראשי הדמוקרטים בקונגרס לגנות את הנשיא ולהאשימו בניצול לרעה של סמכויותיו. בהצהרה משותפת של מנהיג הדמוקרטים בסנאט, צ'אק שומר, ויו"ר בית הנבחרים הדמוקרטית, ננסי פלוסי, נכתב כי המהלך פוגע אנושות בחוקה. השניים הדגישו כי הנשיא אינו עומד מעל החוק, וקראו לקונגרס לא "לתת לו לקרוע את החוקה לגזרים".

האם הנשיא זוכה לגיבוי מחברי מפלגתו הרפובליקאים?

לא כל הרפובליקאים עומדים מאחוריו. נכון לאתמול, שישה חברי מפלגה בקונגרס כבר הבהירו כי הם מתנגדים למהלך. "אני לא מאמינה שהחוק הנוגע למצבי חירום התייחס לאפשרות שנשיא יעביר מיליארדי דולרים ללא הליך תקין", אמרה הסנאטורית הרפובליקאית סוזן קולינס שהוסיפה כי היא מאמינה שהסוגיה תגיע לבית המשפט. לפי האתר "Axios" חלק מהמתנגדים למהלך מודאגים מהאפשרות שהוא ישמש תקדים לממשלים הבאים, שישתמשו במצבי חירום על חשבון הליך החקיקה.

מה המצב בגבול עם מקסיקו כעת?

טראמפ טוען שיש משבר בגבול, אך זהו לא המצב (החוק עדיין מתיר לו להכריז על מצב חירום). הוא מנמק את רצונו בהקמת החומה, בין היתר, ברצונו למנוע כניסת פעילי טרור לארה"ב. רשת BBC שוחחה עם דייוויד בייר ואלכס נוורסטה מצוות החשיבה "Cato", שקבעו כי מאז 1975, אף מהגר שנכנס למדינה באופן לא חוקי מגבולה הדרומי לא השתתף בפעולת טרור. רשת NBC דיווחה כי בחצי הראשון של 2018, שישה מהגרים שנמצאו ברשימת החשודים בטרור נתפסו בגבול - וזאת מתוך מאות אלפי המהגרים שחוצים אותו באופן לא חוקי בכל שנה.

סייר אמריקאי מלווה מהגרים שנעצרו בניסיון לחצות את הגבול ליד טיחואנה, בדצמברצילום: Rebecca Blackwell/אי־פי

חלק מהתושבים בערים קטנות בדרום ארה"ב מעידים כי הם זקוקים למהגרים, כדי שיעסקו בעבודות שאזרחים לא מעוניינים בהן. כמו כן, רשות ההגירה שיחררה לא פעם אלפי מהגרים לערים בדרום ארה"ב למרות התנגדות התושבים.

כמה מהגרים עוברים את הגבול לארה"ב?

לא ניתן לדעת באופן מדויק כמה מהגרים מצליחים לחצות את הגבול באופן חוקי. יחד עם זאת, סוכנות המכס והגנת הגבולות של ארה"ב העריכה שבשנת 2018 יותר מ-396 אלף מהם עברו את הגבול. כמות המהגרים פחתה עם כניסת טראמפ לתפקיד הנשיא, אולם עלתה בשנה שעברה. לשם השוואה, הסוכנות מעריכה שבשנת 2001 יותר ממיליון וחצי מהגרים נכנסו ממקסיקו לארה"ב באופן לא חוקי.

המהגרים אינם רק אזרחי מקסיקו. בשנה שעברה יצאה שיירה של אלפי מהגרים, בעיקר מהונדורס, לארה"ב. שיירה זו זכתה לסיקור תקשורתי נרחב, ועוררה את זעמו של הנשיא שאמר שהיא כוללת "פושעים ובני אדם לא מזוהים ממוצא ים-תיכוני".

מה ממשל טראמפ עשה עד כה בנידון?

טראמפ נקט בשלל צעדים כדי לנסות למנוע את כניסת המהגרים דרך הגבול. בין היתר, הוא קבע שמבקשי מקלט ייאלצו להישאר במקסיקו בזמן שייבחנו את בקשתם. בשנה שעברה הממשל הפריד אלפי ילדים של מהגרים מהוריהם, שהוגדרו "פושעים" ונשלחו למעצר או הוחזרו לארצות מוצאם. הילדים הוגדרו "קטינים חסרי ליווי" והועברו למתקנים של הממשל.

מפגינים נגד תוכניתו של טראמפ הורסים מיצג של החומה בוושינגטון, השבועצילום: AFP

בסוף השנה שעברה שלח הנשיא יותר מ-5,000 חיילים לגבול, ונתן להם אור ירוק להשתמש ב"כוח קטלני" נגד מהגרים. "אני מקווה שהם לא יצטרכו, אבל אין לי ברירה משום שאנחנו מתמודדים עם אנשים קשים", אמר הנשיא.

אז מה צפוי לקרות עכשיו?

לקונגרס, על שני בתיו, יש סמכות לקבל החלטה משותפת שתסיים את מצב החירום אם המחוקקים מאמינים שהנשיא פעל בחוסר אחריות או אם האיום הוסר. אם אחד הבתים מאשר הצעה שכזו, הבית השני מחויב בחוק להעמיד אותה להצבעה בתוך 18 ימים. הדמוקרטים יצטרכו רק כמה קולות בודדים של רפובליקאים בסנאט כדי להעביר שם הצעה שכזו. בבית הנבחרים הם נהנים מרוב וצפויים לאשר הצעה מסוג זה. הנשיא יוכל להטיל וטו על ההחלטה אם לא תעבור ברוב של שני שלישים בכל אחד מבתי הקונגרס. זו תהיה הפעם הראשונה בתקופת כהונתו שישתמש בסמכות זו, אם יעשה זאת.

אם הקונגרס לא יצליח לבטל את ההצהרה, מחוקקים דמוקרטים, שדולות ליברליות או שילוב שלהם צפויים לבקש להעביר את הסוגיה לבית המשפט. בית המשפט העליון של ארה"ב נשלט על ידי רוב של חמישה שופטים שמרנים, אולם בשנים האחרונות הם הגבילו נשיאים דמוקרטים ורפובליקאים שנטען שחרגו מסמכויותיהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ