לוגו גרדיאן
גרדיאן

האפיפיור הדיח משורות הכמורה ארכיבישוף וקרדינל לשעבר, אחרי שנמצא כי תקף מינית קטינים. האפיפיור הודיע שהצעד סופי וכי לא ניתן יהיה לערער עליו. תיאודור מקאריק הוא הדמות הבכירה ביותר בכנסייה הקתולית שספגה עונש כזה בתקופה המודרנית, והוא שני בחומרתו רק לנידוי מוחלט.

בד בבד, התפרסם כי שליח הוותיקאן לצרפת, לואיג'י ונטורה, נחקר בחשד לתקיפה מינית של עובד במשרד ראשת העיר פריז. לפי החשד, ונטורה עשה זאת בעת נאום שנשאה ראשת העיר אן הידלגו בינואר. "במהלך הטקס, עובד עירייה אמר שתפסו באחוריו שלוש פעמים, פעם אחת בפני עד", אמר מקור במערכת המשפט המקומית.

מק'קריק והאפיפיור פרנציסקוס בוושינגטון הבירה, ב-2013צילום: Jonathan Newton/אי־פי

הדיווחים הללו הגיעו כמה ימים לפני פסגה שתערוך הכנסייה הקתולית בנושא תקיפה מינית. יותר ממאה בישופים מרחבי העולם יתכנסו ברומא וידונו במשך ארבעה ימים בנושא, ובפרט בטיוח פרשות כאלב בעבר.

מקאריק, שפרש מתפקידו האחרון כארכיבישוף של וושינגטון הבירה ב-2006, נאלץ להתפטר מתפקידו כקרדינל ביולי האחרון, אחרי שהואשם שתקף מינית נער בן 16 בניו יורק ב-1971. מקאריק הכחיש, אך הארכידוכסות של ניו יורק קבעה כי הטענות אמינות. מאז עוד כמה גברים חשפו כי מקאריק כפה עליהם לישון איתו בבית על החוף בניו ג'רזי במהלך לימודיהם בבית ספר לכמרים.

הרשויות בוותיקאן ערכו שימוע, ומצאו אותו אשם בתקיפה מינית. המלצתן היתה להדיח אותו משורות הכמורה. מאז ספטמבר מקאריק חי בקנזס, אחרי שהממונים עליו הורו לו להקדיש את חייו לתפילה ולתשובה.

דיפלומט לשעבר של הוותיקאן האשים את האפיפיור פרנסיסקוס בכך ששמע שמועות על מעשיו של מקאריק, אך לא פעל בעקבותיהן. הארכיבישוף קרלו מריה ויגאנו, שהיה בעבר שגריר הוותיקאן בארה"ב, תאר בעדותו "קנוניה של שתיקה שאינה שונה מזו השכיחה במאפיה". האשמות אלה הובילו את פרנסיסקוס למשבר החמור ביותר בכהונתו.

בדצמבר, האפיפיור נשבע שהכנסייה תעשה כל מאמץ כדי להביא את האשמים בכך לדין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ