אי-פי
הארץ

ארה"ב הנחיתה אתמול (שבת) סיוע הומניטרי לעיר קוקוטה שבקולומביה, סמוך לגבול עם ונצואלה, בניסיון לסייע לאזרחים במדינה שנקלעה למשבר פוליטי חריף ומיליונים מתושביה סובלים מרעב. המהלך נועד להחליש את נשיא ונצואלה ניקולס מדורו, המתנגד לסיוע זר, שמתמודד מול מנהיג האופוזיציה חואן גואיידו שהוכר על ידי ארה"ב כנשיא הלגיטימי.

שלושה מטוסי תובלה של חיל האוויר האמריקאי נחתו בקוקוטה עם 180 טונות של מוצרי יסוד שאמורים לעזור לכ-25 אלף בני אדם. עם זאת, לא ברור כיצד הסיוע יגיע למדינה שכן מדורו פועל לחיזוק האבטחה בגבולות ומשתמש בצבאו כדי לנסות ולמנוע מהסיוע להגיע לאזרחים.

גואיידו בעצרת התמיכה בו, אתמול בקראקס. "סיוע נוסף יגיע מברזיל ומהאי קוראסאוצילום: Ariana Cubillos/אי־פי

גואיידו הכריז בחודש שעבר על עצמו כמנהיג ונצואלה על רקע מחאה ציבורית שפרצה במדינה נגד חוקיות כהונתו השנייה של מדורו, שהחלה ב-23 בינואר. גואיידו נאם אתמול בבירה קראקס והכריז כי שלח אלפי מתנדבים שינסו להכניס את הציוד למדינה, כך לפי סוכנות הידיעות הצרפתית. 

מנהיג האופוזיציה הוסיף ש-600 אלף אזרחים כבר התנדבו לסייע. הוא הסביר כי המתנדבים ייסעו לערים שונות במדינה, בהן יתקיימו ביום שבת הפגנות שיקראו לצבא להתיר את כניסת הסיוע ההומניטרי למדינה. מלבד הציוד מקולומביה, הוסיף גואיידו, סיוע נוסף צפוי להגיע לוונצואלה מברזיל ומהאי קוראסאו.

ונצואלה סובלת ממשבר כלכלי חריף, הכולל אינפלציה גבוהה ומחסור בתרופות ובמזון. אף על פי כן, נשיאה טוען שהסיוע ההומניטרי זניח ומגיע ממדינה שהסנקציות שלה על ונצואלה גרמו לממשלה בקראקס לאבד את שליטתה על רוב נכסיה. "הם גונבים לנו את הכסף, נותנים פירורים ועושים מזה מופע בינלאומי", אמר הנשיא בראיון לסוכנות הידיעות אי-פי ביום חמישי. "מי שירצה לעזור לוונצואלה מוזמן לעשות זאת, אבל אנחנו מסוגלים לשלם על כל מה שאנחנו צריכים".

משאיות עם הציוד האמריקאי בדרכן למחסן בו יאוחסן, אתמול בקוקוטה. מנהל סוכנות הסיוע: "נמשיך לעזור" צילום: CARLOS EDUARDO RAMIREZ/רוי�

העיר הקולומביאנית קוקוטה עמוסה בפליטים מוונצואלה ומשמשת מרכז לאיסוף ציוד אותו מנסים תומכיו של גואיידו להפיץ ברחבי המדינה. מנהל הסוכנות האמריקנית לפיתוח בינלאומי, האחראית על סיוע החוץ האזרחי של ארה"ב, אמר עם נחיתת המטוסים כי ארה"ב תמשיך לשלוח סיוע לאזרחי ונצואלה. "זו לא הפעם הראשונה, ולא הפעם האחרונה", הוסיף מארק גרין.

ההכרה הבינלאומית הנרחבת בגואיידו מקשה על מדורו למצוא מימון לממשלתו ולתוכניות שלה בנוגע למאבק ברעב במדינה. ממשלו של דונלד טראמפ העביר את נכסיה של ונצואלה בארה"ב, כולל ענקית האנרגיה Citgo, לשליטתו של מנהיג האופוזיציה. האמריקאים אף אסרו על חברות וגופים בשליטתו של מדורו לבצע עסקאות דרך ארה"ב, והטילו סנקציות על אישים רבים בממשל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ