אי-פי
גרדיאן
ניו יורק טיימס

אנדרו מקייב, לשעבר ראש ה-FBI, אמר בראיון כי הוא מעריך שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ עבר על החוק כשפיטר את ג'יימס קומי מראשות הבולשת הפדרלית ויצא בפומבי נגד חקירת קשרי הקמפיין שלו עם רוסיה. בראיון בתוכנית "60 דקות" של רשת CBS ששודר אתמול (ראשון) טען מקייב כי טראמפ מתעלם מעצת אנשי סוכנויות הביטחון האמריקאיות השונות בעודו אומר כי הוא "מאמין לפוטין" – ציטוט שייחס לטראמפ, אך לדבריו נאמר בפגישה שבה לא נכח.

מקייב כיהן בתפקיד ראש הבולשת בפועל במשך שלושה חודשים לאחר פיטורו של קומי, ופוטר מהסוכנות במארס האחרון על ידי התובע הכללי דאז ג'ף סשנס. הפיטורים נעשו כיממה לפני מועד פרישתו, מה שביטל את הזכאות שלו לפנסיה. לפי מקייב, דברי טראמפ על כך שהוא סומך יותר על מילתו של פוטין מאשר על בכירי מערכת הביטחון בארה"ב נאמרה בפגישה שנגעה ליכולות ההתקפיות של צפון קוריאה. מקייב אמר כי הוא לא נכח בפגישה, אך עודכן בפרטיה על ידי עמיתיו.

קטע מתוך הראיון

לדברי מקייב, טראמפ התבטא בבוטות בנוגע לכמה נושאים. "אחד מהם היה השיגורים שבוצעו על ידי צפון קוריאה. הנשיא אמר שהוא לא מאמין שלצפון קוריאה יש את היכולת לפגוע בנו עם טילים בליסטיים. והוא לא האמין בזה כי הנשיא פוטין אמר לו שהם לא יכולים. פוטין אמר לו שלצפון קוריאה אין בעצם את הטיילים האלה".

הבכיר לשעבר הוסיף כי ל-FBI היתה סיבה טובה לפתוח בחקירת קשרי טראמפ-רוסיה ברקע פיטורי קומי. "אם הנשיא שיבש הליכי משפט ופיטר את מנהל ה-FBI הקודם כדי להשפיע באופן שלילי או לסגור את חקירת פעילותה הזדונית של רוסיה, שאולי היתה למען הקמפיין  שלו, כחוקר אתה חייב לשאול את עצמך 'למה שנשיא ארה"ב יעשה את זה?'", אמר מקייב.

טראמפ ופוטין בפסגה בהלסינקי, ביוליצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־�

מקייב נשאל אם סגן התובע הכללי בארה"ב רוד רוזנסטין היה מעורב בשיבוש הליכי משפט וענה: "לחלוטין". במשרד המשפטים בארה"ב טרם הגיבו לטענות. מקייב גם אמר שכאשר טראמפ אמר לרוזנסטין לכתוב על דאגותיו בנוגע לתפקוד קומי, מסמך שהפך להצדקה לפיטוריו של האחרון, הנשיא אמר לסגן התובע לציין את חקירת רוסיה במזכר. רוזנסטין נמנע מכך, והתמקד בתפקודו של קומי סביב חקירת האימיילים של הילרי קלינטון יריבתו של טראמפ בבחירות לנשיאות ב-2016.

"הוא הסביר לנשיא שהוא לא צריך לציין את רוסיה במזכר", אמר מקייב בראיון הטלוויזיוני, "והנשיא ענה, 'אני מבין, תכניס את רוסיה למזכר בכל מקרה'". טראמפ אמר בראיון כמה ימים לאחר פיטורי קומי כי הוא חשב על "העניין הרוסי הזה" כשפיטר אותו. הפעולות האלה, בנוסף לבקשתו של טראמפ להפסיק לחקור את יועצו לביטחון לאומי דאז מייקל פלין, גרמו לאנשי הבולשת לחשוד שטראמפ מנסה לשבש את חקירת מעורבות רוסיה בבחירות.

"כשמצרפים את הנסיבות ביחד, מדובר בעובדות שמצביעות על כך שייתכן שבוצע פשע", סיכם מקייב, "הנשיא אולי היה מעורב בשיבוש הליכי חקירה כשפיטר את קומי". מקייב פוטר בשנה שעברה בטענה שהדליף מידע לתקשורת ובהמשך הטעה חוקרים שבדקו את ההדלפה. "אני מאמין שפוטרתי כי פתחתי תיק נגד נשיא ארה"ב", אמר בראיון.

קומי בוושינגטון, בדצמבר. מקייב: "הנשיא אולי היה מעורב בשיבוש מהלכי חקירה כשפיטר אותו"צילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

מקייב גם חזר על מידע שדווח בחודש ספטמבר בניו יורק טיימס, לפיו רוזנסטין הציע להקליט בסתר את טראמפ כדי לחשוף את הכאוס בבית הלבן. מקור במשרד המשפטים אמר אז כי הצעתו של רוזנסטין נאמרה בסרקסטיות.  מקייב טען כי הצעתו היתה רצינית. "הוא אמר, 'אף פעם לא מחפשים עליי כשאני נכנס לבית הלבן, אני יכול בקלות לשאת מכשיר הקלטה והם לא יידעו שהוא שם'".

הסנאטור הרפובליקאי לינדזי גרהאם, יו"ר ועדת המשפט בסנאט, הכריז אתמול כי יחקור את "ניסיון ההפיכה הביורוקרטי" להדיח את טראמפ על ידי בכירים במשרד המשפטים ובבולשת הפדרלית. "אני חושב שכולם במדינה צריכים לדעת אם זה קרה", אמר גרהאם בראיון ב-CBS שבו הגיב לדברי מקייב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ