לוגו אי-פי
אי-פי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ קרא אמש (שני) לצבא ונצואלה לתמוך במנהיג האופוזיציה חואן גואיידו. טראמפ איים על החיילים שאם ימשיכו לתמוך בנשיא ניקולס מדורו "לא תמצאו נמל בטוח, דרך קלה לצאת או להימלט. אתם תאבדו הכל". בנאום שנשא באוניברסיטה הבינלאומית של פלורידה בעיר מיאמי הבהיר הנשיא כי ארה"ב מעוניינת בחילופי שלטון שיתבצעו ללא אלימות, אך שוקלת את כל האפשרויות.

הצבא בוונצואלה יכול למלא תפקיד מפתח בפתרון המבוי הסתום אליו הגיע המשבר הפוליטי במדינה, אולם מרבית חייליו ממשיכים להיות נאמנים לנשיא. מדורו הגיב בטלוויזיה הממלכתית לנאומו של טראמפ, וטען כי לדבריו היה "סגנון כמעט נאצי". נשיא ונצואלה תקף את טראמפ על כך שהוא מאמין שהוא יכול לחלק הוראות לצבאו. "מי מפקד הכוחות המזוינים, דונלד טראמפ ממיאמי? הם (האמריקאים) חושבים שהם הבעלים של המדינה", אמר מדורו.

הגברת הראשונה מלניה טראמפ נואמת באוניברסיטה, אתמול. מדורו: "הם חושבים שהם בעלי המדינה"צילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס

טראמפ נאם בפני הקהילה הגדולה ביותר של יוצאי ונצואלה בארה"ב וניסה להשיג את תמיכתה בגואיידו - בו ארה"ב מכירה באופן רשמי כנשיא המדינה הדרום אמריקאית. לפני דברי הנשיא הוצג סרטון מוקלט של מנהיג האופוזיציה בוונצואלה, ובו הודה לטראמפ על תמיכתו בו. באירוע נאמו בין היתר גם הגברת הראשונה מלניה טראמפ ומושל פלורידה רון דה-סנטיס, שתקפו גם הם את מדורו.

מבקריו של נשיא ונצואלה טוענים שכהונתו השנייה איננה חוקית משום שהבחירות לנשיאות שנערכו בשנה שעברה ושבהן זכה מדורו הוכרזו על ידי גוף מחוקק שהוקם על ידי הנשיא ואנשיו ולא נבחר על ידי העם - זאת במקביל לאסיפה הלאומית הלגיטימית שנשלטת על ידי האופוזיציה. מדורו זוכה לתמיכתן של רוסיה, סין וטורקיה, בעוד שעשרות מנהיגים בדרום אמריקה ובאירופה הכירו בגואיידו כנשיא המדינה וקראו למדורו להתפטר או לערוך בחירות חדשות.

צבא ונצואלה ממשיך לחסום מעבר של סיוע הומניטרי מחו"ל לתוך ונצואלה בהוראת מדודו. בימים האחרונים הטיסה ארה"ב 180 טונות של מוצרי יסוד לעיר קולומביאנית בגבול עם ונצואלה, שנועדו לעזור לאזרחים הסובלים מאינפלציה גבוהה וממחסור במזון ובתרופות. לפי טראמפ, מדורו מעדיף לראות את אזרחיו גוועים ברעב במקום לסייע להם.

חיילים בצבא ונצאולה סמוך לגבול עם קולומביה, אותו חסמו, לפני כשבועייםצילום: Fernando Llano/אי־פי

בשבת צפויים אנשיו של גואיידו לנסות להעביר את הסיוע ההומניטרי מקולומביה לוונצואלה, וקיים חשש כי המהלך יוביל לאלימות. מדורו מסרב להכיר בעובדה שמדינתו סובלת ממשבר, ומאשים את ממשל טראמפ בגיבוש הפיכה שנועדה להפילו מהשלטון. בראיון שפרסמה סוכנות הידיעות אי-פי בסוף השבוע הוא איים מפני הסלמת המצב במדינה והפיכתו למשבר גלובלי, לאור העמדות המנוגדות של טראמפ ושל נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ