טראמפ רמז שיחון את מנפורט, אך לתביעה במנהטן יש תוכניות אחרות

תובעי מדינה מכינים כתבי אישום נגד היועץ לשעבר של הנשיא, במאמץ להבטיח שהוא ירצה עונש מאסר בכלא גם אם הנשיא יחון אותו בגין עבירותיו הפדרליות עליהן הורשע בשנה שעברה

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנפורט מגיע לבית משפט בוושינגטון, ב-2017
לוגו ניו יורק טיימס

התביעה במנהטן מכינה כתבי אישום פליליים נגד פול מנפורט, היועץ ומנהל הקמפיין לשעבר של הנשיא דונלד טראמפ, בגין עבירות מדינה, במאמץ להבטיח כי הוא ירצה עונש מאסר גם אם הנשיא יחון אותו בגין עבירותיו הפדרליות. כך לפי כמה אנשים המעורים בפרטים.

גזר דינו של מנפורט יינתן בחודש הבא אחרי שהורשע בשני כתבי אישום שהגיש החוקר המיוחד רוברט מולר. הוא עשוי לקבל עד 25 שנות מאסר בגין הונאות מסים ובנק ועונש נוסף, ככל הנראה מאסר, בגין קונספירציה. מנפורט, שבחודש אפריל יהיה בן 70, הורשע בסך הכל עד כה בשמונה עבירות מס, שהעונש המצטבר עליהן עשוי להגיע עד 80 שנות מאסר.

טראמפ ומנפורט בעצרת בחירות בקליבלנד, ב-2016צילום: Rick Wilking/רויטרס

לנשיא יש סמכות לחון מורשעים בעבירות פדרליות (הפרות של החוקה), אבל לא בעבירות מדינה. אף שאין אינדיקציה לכך שהנשיא מתכוון לחון את מנפורט, טראמפ נוהג להתרברב רבות בסמכויות שלו להעניק חנינה לאזרחי המדינה ואף הרבה להגן על מנהל הקמפיין שלו לשעבר בכמה מקרים וקרא לו "איש אמיץ".

התביעה במנהטן החלה לחקור את מנפורט ב-2017 בקשר להלוואות שקיבל משני בנקים. ההלוואות האלה עלו גם בכמה מכתבי האישום הפדרליים שהוגשו נגדו ושבגינן הורשע בשנה שעברה. אולם התובעים מטעם המדינה דחו את החקירה על מנת שלא להשפיע ולהפריע לחקירתו של מולר בעניין ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016.

בחודשים האחרונים הם חידשו את החקירה וחבר מושבעים החל לדון בראיות בתיק. בשבועות הקרובים הדיונים צפויים להגיע לסיומם והתובעים יבקשו מהמושבעים לתת את פסק הדין בעניין זמן קצר לאחר מכן. אולם צוות ההגנה של מנפורט צפוי להשיב מלחמה ולהיעזר רבות בחוקי המדינה המעניקים הגנות נרחבות יותר מאלה שמעניקים חוקים פדרליים. עם זאת, בתביעה במנהטן בטוחים שהם יצליחו לסכל כל ניסיון של עורכי דינו של מנפורט להמתיק את דינו.

מנפורט עבד כמנהל הקמפיין של טראמפ במשך חמישה חודשים בזמן שהתמודד בפריימריז הרפובליקאיים ב-2016. באוגוסט הוא הורשע בבית משפט פדרלי בשמונה כתבי אישום בגין עבירות פיננסיות. התביעה אז טענה כי מנפורט השתמש בחשבונות זרים כדי להחביא מיליוני דולרים שקיבל בגין עבודות ייעוץ פוליטיות באוקראינה ולהעלים מסים. כמו כן הוא הונה בנקים במטרה לקבל הלוואות בסך מיליוני דולרים.

בשבוע שעבר פסק בית משפט פדרלי בארה"ב כי מנפורט שיקר באופן שיטתי ל-FBI, לחבר מושבעים ולצוותו של החוקר המיוחד מולר. זאת, גם אחרי שהסכים לשתף פעולה עם החקירה. משמעות הפסיקה היא שצוותו של מולר, ראש הבולשת לשעבר, יכול לחזור בו מהתחייבויותיו במסגרת הסכם הטיעון שעליו חתם עם מנפורט בספטמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ