המשבר בוונצואלה: מדורו הודיע על ניתוק הקשרים עם קולומביה

נשיא ונצואלה טען שקולומביה "תוקפת" את מדינתו בכך שהיא מסייעת להעברת סיוע לוונצאולה. במהלך סוף השבוע ירו אנשי המשמר הלאומי בשלושה אזרחים שניסו לפתוח את מעברי הגבול להעברת מזון ותרופות

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מדורו, היום בקראקס
לוגו אי-פי
אי-פי

נשיא ונצואלה ניקולס מדורו הודיע הערב (שבת) על ניתוק הקשרים הדיפלומטיים עם קולומביה. לפי מדורו, ממשלת קולומביה מסייעת להעברת סיוע לוונצואלה על אף התנגדותו. הנשיא הודיע כי פקידים קולומביאנים יסולקו מהשגרירות ומהמוסדות הרשמיים, וטען כי איננו יכול להתעלם עוד ממה שכינה "הפרת הריבונות של ונצואלה". "הסבלנות שלנו פקעה. קולומביה תוקפת את ונצואלה, ולכן החלטנו לנתק את קשרינו עמה", אמר מדורו בנאום.

במהלך סוף השבוע נהרגו לפחות שלושה מפגינים בעימותים עם אנשי המשמר הלאומי במעברי הגבול עם ברזיל וקולומביה. לאורך היום ירו החיילים גז מדמיע על אזרחים שניסו לפתוח את מעברי הגבול עם קולומביה וברזיל ולאפשר הכנסת סיוע למדינה. התקשורת המקומית דיווחה הערב כי המפגינים החלו לפרוק את קופסאות הסיוע שהיו על שתי משאיות שחנו באזור מעבר הגבול בין ונצואלה לקולומביה.

אנשי המשמר הלאומי באזור הגבול עם קולומביה, היוםצילום: EDGARD GARRIDO/רויטרס

מנהיג האופוזיציה שהכריז על עצמו כנשיא, חואן גואיידו, הבטיח להכניס סיוע הומניטרי למדינה על אף סירובו של הנשיא ניקולס מדורו לקבלו. גואידו ומנהיגי האופוזיציה האחרים קוראים לאזרחים ללוות את המשאיות עם משלוחי המזון והתרופות במעברי הגבול. מרבית הסיוע נשלח מארה"ב בשבועיים האחרונים. בעיירה אורנה, הסמוכה לגבול עם קולומביה, התפתחו עימותים אלימים בין אנשי משמר הגבול לאזרחים שניסו להסיר את המחסומים ממעבר הגבול, יידו אבנים והציתו צמיגים.

במקביל, רשות ההגירה בקולומביה דיווחה כי ארבעה אנשי משמר הגבול ערקו מוונצואלה וביקשו מקלט במדינה. בסרטון וידאו מהאירוע נראים החיילים הצעירים מרימים את ידיהם ונשקיהם בכניעה ונשכבים על האדמה, פניהם מטה. "חשבתי על זה במשך ימים", אמר אחד החיילים שערקו, וקרא לעמיתיו לנטוש את עמדותיהם ולהצטרף למחאה נגד מדורו. "יש הרבה חוסר שביעות רצון בתוך הצבא, אבל גם המון פחד".

גואיידו באזור מעבר הגבול עם קולומביה, היוםצילום: MARCO BELLO/רויטרס

לפי האופוזיציה, משאית שנושאת מזון ותרופות הצליחה לעבור היום את הגבול מברזיל. עם זאת, כתבים דיווחו כי המשאית אמנם נמצאת על אדמת ונצואלה, אבל היא כרגע תקועה במעבר הגבול.

אתמול נורו למוות שני מפגינים שניסו לפתוח את מעבר הגבול בין ונצואלה לברזיל. 15 פעילים נוספים נפצעו כתוצאה מהירי, שאירע באזור הכפר קומרקפאי, בהם ארבעה באורח קשה. אחת ההרוגים היא זוראידה רודריגז, בת 42. הפעילים סיפרו כי הם נורו אחרי שחסמו כביש בפני החיילים שניסו לעבור אותו. אחרי הירי תפסו מפגינים זועמים מפקד במשמר הגבול המקומי ואת חייליו. 

מפגינים בעיירת הגבול אורנה, היוםצילום: Rodrigo Abd/אי־פי

העימותים בגבול מתרחשים בדיוק חודש לאחר שגואידו הכריז על עצמו כנשיא ונצואלה על בסיס לקונה חוקתית. מאז, כ-50 מדינות בעולם הכירו בו כנשיאה הלגיטימי של ונצואלה, אבל הוא עדיין לא זכה בתמיכת הצבא, שמרבית אנשיו עדיין נאמנים למדורו - או לפחות מפחדים מדי לומר אחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ