צורחת על הצוות, אוכלת סלט במסרק: המתמודדת הדמוקרטית לא מתנצלת על התנהגותה

עובדים בהווה ובעבר בצוותה של הסנאטורית איימי קלובצ'ר מתארים סביבת עבודה תובענית וחשדנית, הכוללת הטחת עלבונות ודרישות מוזרות, כמו הפעם שבה לא קיבלה מזלג עם הסלט

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלובצ'ר מודיעה על הצטרפותה למרוץ לנשיאות, לפני שבועיים
לוגו ניו יורק טיימס

הסנאטורית איימי קלובצ'ר היתה רעבה, לא היה לה מזלג וסבלנותה פקעה. אחד העוזרים, שהצטרף אליה באותה נסיעה לדרום קרוליינה ב-2008, הוא שהביא לה את הסלט שביקשה. לאחר שהעביר את המזוודות שלהם דרך הטרמינל והתיישב לצדה קלובצ'ר, בישר לה העוזר את הבשורה הקשה: הוא שכח את הסכו"ם, ולצוות הדיילים לא היו מזלגות בטיסה כה קצרה.

לאחר שנזפה בעוזר, הוציאה הסנאטורית הדמוקרטית מסרק מתיקה והתחילה לאכול. לאחר שסיימה, היא נתנה את המסרק לאחד מאנשיה ופקדה: "נקה את זה". האירוע הזה, שאת גרסתו המקוצרת סיפרה קלובצ'ר בעצמה בנאום שנשאה באותם ימים בפני דמוקרטים אחרים, מבטא את הצד האפל של החיים בצוות של הסנאטורית ממינסוטה.

קלובצ'ר משוחחת עם אזרחים במרכז קהילתי בדה מויין, לפני יומייםצילום: Charlie Neibergall/אי־פי

לפי עדויותיהם של למעלה מ-20 מחבריה צוותה לאורך השנים, קלובצ'ר - שהצטרפה למרוץ לנשיאות לפני כשבועיים - היא הרבה יותר מבוסית קשוחה. הסיפורים של סובביה, וכן תכתובות אימיילים בינה לבין הכפופים לה, מציירים סביבת עבודה עוינת תחת אדם תובעני שהתייחס לעובדיו כרובוטים ולא כבני אדם. עובדיה בהווה ובעבר מספרים על פוליטיקאית חשדנית, הפכפכה ושתלטנית.

לדוגמה, באחד מהאימיילים שכתבה היא מתייחסת לחששה מכך שאחד מהעובדים הוא חפרפרת שרוצה לפגוע במסע הבחירות שלה. עובדים לשעבר מספרים שהיא והמקורבים לה חיבלו בסיכויי העסקתם של עובדים ממורמרים בניסיון לוודא שלא יספרו על סביבת העבודה לדמויות אחרות בוושינגטון. אחדים מהעוזרים לשעבר אף ציינו שקלובצ'ר טענה לעתים קרובות שהעוזרים שלה מנעו ממנה להגיע למעמד גבוה יותר בוושינגטון ומחוצה לה. עם זאת, תומכיה הרבים טוענים שהביקורת נובעת מסקסיזם.

קלובצ'ר אמנם לא זוכה לאחוזי תמיכה גבוהים ביחס למועמדים האחרים בפריימריז במפלגה הדמוקרטית, אך תדמיתה כמחוקקת הגונה ועובדת קשה, ושורשיה כבת למשפחה פשוטה במינסוטה, עשויים לסייע לה בהמשך. על תקוותה להפוך למועמדת הדמוקרטית מול הנשיא המכהן דונלד טראמפ מעיבים כעת גם סימני השאלה באשר למזגה וליחסה לעובדיה. 

קלובצ'ר, בת 58, מודה שיש לה "ציפיות גבוהות" מעובדיה. בראיון ל-CNN הודתה: "האם אני בוסית קשוחה לפעמים? כן. האם לחצתי יותר מדי על אנשים? כן". אך על אף תחלופת העובדים בצוותה, שהיא אחת הגבוהות ביותר בסנאט, ממשיכים אחדים מעוזריה לשעבר להגן עליה.

מי את איימי קלובצ'ר?

אריקה קנוטי, לשעבר עוזרת לענייני תקשורת, תיארה את עבודתה אצל קלובצ'ר כ"חיובית" ואמרה שהסנאטורית התנצלה פעם אחרי שנזפה בה במעלית לפני סנאטור אחר. לדבריה, קלובצ'ר אמרה לה שזה לא היה בסדר. "זה גרם לי להרגיש שמעריכים אותי", סיפרה.

לעומתה, עוזרים שעבדו אצל מחוקקים אחרים - גברים ונשים כאחד - טענו כי מעולם לא עבדו אצל מישהו כמו קלובצ'ר. עוזריהם של מחוקקים עובדים שעות ארוכות בשכר נמוך. חלק מחברי הקונגרס נוהגים לטלפן לעוזריהם בכל שעות היום והלילה, שולחים להם אימיילים בשעות הקטנות של הלילה ודורשים תשומת לב תמידית לסיקור שלהם בתקשורת. קלובצ'ר היא אחת מהם, אך עוזריה לשעבר דווקא לא התלוננו על הדרישות הגבוהות - הם התרכזו במנהגה להעליב אותם בגלל טעויות זניחות.

רוב המרואיינים לכתבה הזאת ביקשו לשמור על עילום שמם מפחד מנקמת הסנאטורית. החששות האלה אינם מוגזמים, לטענתם: הם סיפרו שאיסוף אימיילים פוגעניים ששלחה להם הפך למנהג אצל עוזרים בימי עבודתם האחרונים אצלה, למקרה שיזדקקו לראיות על התנהגותה וכדי להגן על שמם הטוב.

עבודים רבים טוענים שקלובצ'ר נוהגת לזרוק חפצים שונים, כמו קלסרים וטלפונים, כשהיא מתוסכלת. עובדים בדרגים נמוכים התבקשו לבצע משימות שאותן תיארו כמשפילות, כגון הדחת הכלים שלה או עבודות ניקיון שונות, בניגוד לתקנות האתיקה של הסנאט.

קלובצ'ר, כך לפי צוותה, לא חוסכת בעלבונות כלפי עובדיה. "ב-20 שנותיי בפוליטיקה לא ראיתי הכנה גרועה יותר", כתבה קלובצ'ר באחד האימיילים על אירוע פוליטי שהוכן, לדעתה, באופן שלומיאלי. "זה הדבר הכי גרוע שנתתם לי אי פעם", כתבה באימייל אחר, שבו הטילה ספקות בהבנה הפוליטית של הצוות שלה. "זהו צוות התקשורת הכי גרוע שהיה לי אי פעם", הודיעה פעם לעובדיה. עוזרה לשעבר סיפר שזה היה מעין טקס חניכה שגרתי אצלה - כי היא אמרה את אותם דברים גם על הצוות שקדם לצוות האמור וגם על זה שירש אותו.

אך בנוגע לדבר אחד אין לאיש מעובדיה לשעבר ספק: התנהגותה של קלובצ'ר נוסעת מהעובדה שהיא דורשת מעובדיה את הטוב ביותר. אם היא חשה שהיא מקבלת מהם פחות מהטוב ביותר שיש להם להציע, היא תצביע על כך - ולא תתנצל.

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס מאת מאט פלגנהיימר וסידני אמבר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ