עיתונאית מאריזונה תיעדה קצין משטרה שאיים עליה - והיא רק בת 12

הילדי קייט לישיאק מפעילה אתר חדשות המסקר את אזור מגוריה ומוכרת בזכות חשיפת פרשות פליליות מקומיות. בזמן שעבדה על כתבה נקלעה לעימות עם איש החוק, ודרשה ממנו הסברים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

כשהילדי קייט לישיאק ביקשה להפנות שאלות בנוגע לכתבה באתר החדשות שהיא עורכת לקצין משטרה מקומי היא לא ציפתה שהוא יאיים לעצור אותה. היא רצתה תשובות. בגיל 12, לישיאק כבר קנתה לעצמה שם כעיתונאית רצינית בשל חשיפותיה באתר "חדשות רחוב אורנג'", המסקר את המתרחש בעיירת מגוריה, סלינסגרוב שבאריזונה. 

תיעוד העימות בין לישיאק לקצין המשטרה

ב-2016 היא היתה הראשונה לסקר פרשת רצח בעיר, הרבה לפני שזו זכתה לתשומת לב של כלי תקשורת ארציים. מאז הסקופ שחשפה - בגיל תשע בלבד - לישיאק סיקרה סיפורים פליליים רבים, כמו מקרי אונס ושוד, ואף קיבלה איומים מסוחר סמים שאחריו התחקתה. 

לאחרונה, כשעבדה על כתבה בנוגע לאריה הרים שחי בסמוך לביתה של תושבת עיירה סמוכה, יצרה קשר עם משרד המרשל המקומי, ג'וזף פטרסון. אולם, קצין המשטרה שלא התרשם משאלותיה של העיתונאית החוקרת איים כי יעצור אותה וידאג שתישלח למתקן מעצר לבני נוער. בתגובה לאיום לישיאק החלה לעקוב אחר פטרסון על אופניה ולצלם אותו, כשהיא מבקשת שיסביר מדוע מעשיה אינם חוקיים.

לדבריה, במהלך חילופי הדברים ביניהם אמר לה פטרסון שהוא "לא רוצה לשמוע על כל הסיפור הזה של חופש העיתונות". היא הוסיפה כי "עילת המעצר" שסיפק היתה סירובה להישמע להוראתו שלא לרכוב על אופניה באזור שבו נצפה אריה ההרים.

לישיאק חושפת פרצות בגבול מקסיקו

לאחר שהסרטון שצילמה של השיחה עם קצין המשטרה עלה לאתר שהיא מפעילה וזכה לעשרות אלפי צפיות, פרסמה העירייה המקומית הודעה לפיה "נקטה בצעדים הדרושים" כלפי פטרסון, מבלי לפרט מה נעשה בעניינו. כמה אנשים ששיתפו את הסרטון צירפו אליו את מספר הטלפון בביתו של פטרסון, דבר שלישיאק גינתה.

"אני שמחה שהעירייה פעלה אבל אני לא חושבת שראוי להפיץ את פרטיו האישיים של המרשל פטרסון ברשת", כתבה בחשבון הטוויטר שלה. "אני מעדיפה להתמקד בהגנה על זכותנו לחופש הביטוי. תודה לכם".

לכתבה של סאם וולפסון בגרדיאן

תגובות