הרב הראשי של ארגנטינה הותקף בביתו: "אנחנו יודעים שאתה הרב של היהודים"

אלמונים פרצו לביתו של הרב, גבריאל דוידוביץ', הכו אותו ושדדו חפצי ערך והוא מאושפז בבית החולים וסובל מחבלות קשות. אשתו לא נפגעה. חברו, הרב הראשי של מקסיקו: אני לא יכול להיות בטוח ב-100% שזה פשע אנטישמי

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרב דוידוביץ' מאחורי ראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה בבואנוס איירס, ב-2017
הארץ

רבה הראשי של הקהילה היהודית בארגנטינה, גבריאל דוידוביץ', הותקף אתמול בביתו (שני) - כך נמסר בהודעה שמסרה הקהילה המקומית. לפי ההודעה, אלמונים פרצו לביתו בשעה 2:00 בלילה (שעון מקומי), הכו את דוידוביץ' ואמרו לו: "אנחנו יודעים שאתה רב הקהילה היהודית".

בהודעה מטעם הקהילה נמסר כי אנשיה דורשים בירור מיידי של הפרטים. בהודעה נכתב כי דוידוביץ' סבל מחבלות חמורות כתוצאה מהמכות שספג וכי הוא מאושפז כעת בבית החולים. אשתו של הרב הראשי היתה בבית בזמן הפריצה, שבה נלקחו חפצי ערך וכסף. תלונה הוגשה במשטרה.

רבה הראשי של מקסיקו וחברו של דוידוביץ', הרב שלמה טאוויל, סיפר בראיון בגל"צ כי הרב דוידוביץ' סיפר לו אחרי התקיפה שהתוקפים עלו כנראה מהגג ואמרו לו: "אתה הרב של אמי"ה (ארגון הגג של הקהילות היהודיות בארגנטינה)". עוד הוסיף הרב טאוויל: "שברו לו תשע צלעות. באשתו לא נגעו. גנבו לו הרבה חפצים וכסף מהבית".

"נולדנו יחד בארגנטינה", המשיך הרב טאוויל, "אני מכיר את הרב מבית הספר. אחרי התקיפה הוא לא היה עדיין בטיפול נמרץ, התקשרתי ובנו ענה לי. ביקשתי לדבר איתו ושוחחתי עם הרב אולי דקה, ואז אמר שהוא חלש ושהוא לא יכול לדבר. אחרי שעתיים-שלוש הוא נכנס לטיפול נמרץ". עוד הוסיף: "אני לא יכול להיות בטוח ב-100% שזה פשע אנטישמי, אבל ממשיכים לגלות דברים שנוגעים לפשעים כאלו, גם לפיגוע בשגרירות, ואולי יש קשר".

מיקי שטויירמן, מנהל רדיו חי, הרדיו היהודי באמריקה הלטינית, אמר לרדיו "כאן ב'" כי התוקפים קשרו את הרב ואת רעייתו והרביצו לו עד שאיבד הכרה. הוא הוסיף כי "שני תיירים ברזילאים שהיו ליד שמו לב שמשהו לא בסדר והתקשרו למשטרה. התוקפים לא פרצו את הדלת, ואיכשהו הצליחו להיכנס לבניין ולדירה. הרב עבר ניתוח ומצבו יציב, אך ייקח לו הרבה זמן להתאושש".

לדברי שטויירמן, "לא הייתי אומר שהאנטישמיות בארגנטינה בעלייה, לא הייתי מכנה אותה 'מדינה אנטישמית'. זו שנת בחירות ואנחנו במצב כלכלי קשה. אני מקווה שהחוקרים יגיעו לאחראים, למרות שאין לכך הרבה תקדימים בעבר".

מהוועד היהודי האמריקאי (AJC) נמסר: "אנחנו המומים מתקיפת הרב דוידוביץ' בביתו בבואנוס איירס, מתפללים להחלמתו וקוראים לרשויות בארגנטינה לעשות כל שביכולתן כדי להביא את האחראים לתקיפה לדין במהירות". גם בליגה נגד השמצה גינו את התקיפה. "אנחנו מגנים את התקיפה האנטישמית האלימה נגד הרב דוידוביץ'", מסרה בכירה בארגון, שרון נזריאן. "אנחנו קוראים לרשויות לחקור במהירות את התקיפה האכזרית וקוראים למנהיגי דת ולבכירים אחרים לגנות את פשע השנאה נגד יהודים הזה".

"אנחנו מזועזעים ומביעים כעס רב על התקיפה הברוטלית נגד גבריאל דוידוביץ', שהוכה בפראות בביתו", אמר רוברט זינגר, מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, "הרב דוידוביץ, ואשתו נפגעו באופן חמור בתקיפה אשר ככל הנראה תוכננה מראש. עם זאת, אנחנו מודים לרשויות המקומיות אשר מתייחסות לנושא בחומרה ובדאגה הראויה. טרם ברור אם מדובר בפשע אנטישמי, אולם אנחנו סומכים על הרשויות שימשיכו לעשות כל שביכולתן כדי להביא את הפושעים לדין".

גם בישראל התגובות לא איחרו לבוא. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פרסם הודעה בה כתב: "אני שולח החלמה מהירה לרב ולרעייתו שהותקפו באכזריות פרועה. אסור לנו לתת לאנטישמיות להרים את ראשה. אני מגנה בתוקף את אירועי האנטישמיות האחרונים וקורא לקהילה הבינלאומית לפעול נגדה".

יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג כתב בטוויטר כי היא מוסר איחולי החלמה לרב דוידוביץ', וקרא: "בזבל האנושי שמקורו ומניעיו בשנאת יהודים חובה להילחם עד חורמה". יו"ר חד"ש איימן עודה גינה גם הוא את התקיפה, וכתב כי הוא "מזועזע מתקיפת הרב דוידוביץ' בארגנטינה. גזענות היא גזענות היא גזענות, ויש להוקיע אותה בכל מקום".

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, איחל לרב החלמה מהירה ואמר: "אנו ניאבק באנטישמיות המרימה את ראשה בעולם, בנחישות. דם יהודי אינו הפקר". 

שר הפנים ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, מסר: "האנטישמיות מרימה ראש במדינות אירופה, בארה"ב והלילה הרימה את ראשה האפל בארגנטינה. הקורבן הפעם הוא הרב הראשי של ארגנטינה, גבריאל דוידוביץ' שהוכה בביתו ואושפז במצב קשה. אדרוש הבוקר מממשלת ארגנטינה לפעול בכל האמצעים כדי ללכוד את התוקפים ולהגן על יהודי ארגנטינה". יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, איחל החלמה מהירה לדוידוביץ' ומסר: "האנטישמיות האלימה מרימה ראש. אנחנו יחד אתכם במאבק באנטישמיות - בארגנטינה, בצרפת או בכל מקום אחר שבו ינסו החשוכים לפגוע בנו".

בשבועות האחרונים דווח על גל של מעשים אנטישמיים בעולם, ובמיוחד באירופה, אולם רוב התקיפות היו נגד רכוש או מצבות יהודיות. בשבוע שעבר הושחתו כ-80 מצבות בבית עלמין יהודי במזרח צרפת בצלבי קרס וכתובות אנטישמיות. תקריות אחרות מהתקופה האחרונה כוללות תקיפת ילדים חובשי כיפה, תקיפתו של הפילוסוף היהודי-צרפתי אלן פינקלקראוט בפריז, חילול בתי קברות יהודיים, כתיבת המלה הגרמנית "יודן" (יהודי) על חלון ראווה של בית עסק יהודי, והשחתת תמונתה של הפוליטיקאית המנוחה וניצולת השואה, סימון וייל.

סקר שפרסמה סוכנות האיחוד האירופי לזכויות יסוד (FRA) בדצמבר העלה כי רבים מיהודי אירופה מרגישים שחלה עלייה באנטישמיות בארצותיהם בשנים האחרונות, ומצביעים על האינטרנט כמרחב בעייתי במיוחד בהקשר זה. 85% מהנשאלים דירגו את האנטישמיות כבעיה החברתית או הפוליטית הגדולה ביותר בארצות בהן הם חיים. לפי הסקר, 89% מהם חשים שבחמש השנים האחרונות חלה עלייה באנטישמיות בארצם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ