כשהבוס נפגש עם קים בווייטנאם מייק פנס עובד קשה בחזיתות אחרות

סגן נשיא ארה"ב נמצא לרוב בצילו של הנשיא התקשורתי, שיורה מטחי ציוצים לכל עבר, אולם בפועל הוא משמש מנהל מדיניות החוץ של ארה"ב בסוגיות נפיצות כמו ונצואלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סגן נשיא ארה"ב מייק פנס ורעייתו קארן יורדים מהמטוס במינכן, בשבוע שעבר

בחניית הביניים באירלנד בעת מסעו האחרון לאירופה, כשהזדמן לו לחלץ עצמות, יצא סגן נשיא ארה"ב מייק פנס מתאו באייר פורס 2 במעיל רוח שעליו מוטבעת חותמת סגן הנשיא. בעודו יורד לפסוע מעט בטרמינל בשדה התעופה כמו אחד המבקרים בקניון במערב התיכון, פנתה אשתו קארן להצטייד בשלל מזכרות בחנות פטורה ממכס.

באותה עת, בצדו השני של האוקיינוס האטלנטי, כבר היה הבוס של פנס, דונלד טראמפ, בעיצומו של מטח ציוצי בוקר, כולל ציוץ לוועדת המודיעין של הסנאט, שבו הכחיש שוב שהיתה קנוניה כלשהי בין מטה הבחירות שלו לבין רוסיה. סגן הנשיא נראה רחוק כמזרח ממערב מהפולמוס ונהג כאילו הוא והגברת השנייה מבלים במסע טיולים מתוכנן מראש.

טראמפ, איל הון שכיכב בעבר בתוכנית ריאליטי בטלוויזיה, ופנס, נוצרי אוונגליסטי, נראים כזוג מוזר שאחד מהם, סגן הנשיא, שולח מבט כנוע לאחר. אבל לאחר עשרה מסעות דיפלומטיים לפחות לשש יבשות, נראה שפנס השכיל להיחלץ מצלו של טראמפ בדרכו שלו. הוא נמנע מלפלוש לאור הזרקורים של הנשיא ונצמד למסר שלו, יהיה אשר יהיה המחיר הפוליטי.

הניגוד בסגנונותיהם של השניים יבואו השבוע לביטוי. היום (רביעי) תחל בווייטנאם פסגה הרת גורל, ואולי תיאטרלית, בין טראמפ לבין מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג־און. העדות שייתן היום עורך דינו לשעבר של הנשיא מייקל כהן בפני הקונגרס צפויה להוסיף לפסגת טראמפ-קים ממד דרמטי.

פנס נפגש עם מנהיג האופוזציה של ונצואלה חואן גואיידו בבוגוטה, אתמולצילום: Martin Mejia/אי־פי

בשעה שאור הזרקורים יתמקד בטראמפ, נדרש פנס להפגין את כל כישוריו הבינלאומיים בסכסוך שהפך קטלני בעקבות הניסיונות להעביר סיוע הומניטרי לוונצואלה, מדינה המצויה בהידרדרות כלכלית ותסיסה פוליטית אלימה.

פנס פגש אתמול בבוגוטה, בירת קולמביה, את מנהיג האופוזיציה בוונצואלה חואן גואיידו כדי לתת משנה תוקף לדרישת ממשל טראמפ שנשיא ונצואלה ניקולס מדורו יפרוש מתפקידו ויפנה את מקומו לגואיידו, הזוכה לתמיכת הבית הלבן.

במהלך פגישתו של פנס עם גואיידו הוא הכריז על סנקציות חדשות על מקורבים למדורו כדי להגביר את הלחץ על ממשלו. "הגיע הזמן לעשות יותר", אמר פנס. "קרב היום שבו הסיוט בוונצואלה יסתיים ושוונצואלה תהיה שוב חופשייה ושהאנשים שלה יראו את לידת החירות".

המצב הנפיץ באמריקה הלטינית מציב אתגר בעייתי יותר לסגן הנשיא מארבעת ימי המסע שערך החודש לפולין ולגרמניה, שאליהן נשלח להעביר מסר תמיכה בישראל ולהאשים את איראן בניסיון לבצע שואה נוספת.

בביקור במחנה ההשמדה אושוויץ עם נשיא פולין אנדז'יי דודה, בשבוע שעברצילום: AFP

למרות המילים החריפות, זה היה מסע קטן סיכונים יחסית. בחלקו הראשון פנס הצטלם לתמונות קבוצתיות בפסגה שאורגנה בידי הממשל כדי לדון במזרח התיכון, אבל נועד בעיקר לבודד איראן.

פנס לא התרגש במיוחד כששר החוץ מייק פומפאו כונה בטעות בארוחת צהריים בפסגה סגן נשיא. אבל הוא לא הפגין התעניינות רבה במערכות יחסים בעייתיות אחרות על הפרק כשדרש מבעלי הברית האירופיים לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן, שהושג בימי ממשל הנשיא לשעבר ברק אובמה, והאשים אותם בפגיעה בסנקציות שיזמה ארה"ב.

גישתו התוקפנית של פנס הרתיחה את מי שהיה נוכח בפסגה בפולין, בהם פומפאו, הדיפלומט הבכיר ביותר של הממשל. פנס התמיד בשלו גם כשנשאל בידי עיתונאים שהתלוו למסעו על ביקורו במחנה ההשמדה אושוויץ. "חשנו גל התרגשות", אמר פנס על הביקור במחנה ההשמדה הנאצי שבמהלכו הניח זר פרחים בתא גזים וקרא מכתבי הקודש, ולאחר מכן פנה להשתלח באיראן, האשים אותה ב"אותה שנאה אנטישמיות בזויה שהניעה את הנאצים באירופה", וקרא ל"שוחרי חופש" לגנות את ממשלת איראן.

אבל בתחנתו השנייה, הוועידה לביטחון במינכן, דרישתו של פנס שבעלי הברית יפרשו מהסכם הגרעין לא נפלה לאוזניים קשובות. קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל התייצבה בגלוי לצד איראן ומתחה ביקורת על ממשל טראמפ בדברים שנשאה דקות מעטות לפני נאומו של פנס.

פנס הבחין מן הסתם בקבלת הפנים הקרירה בוועידה, שבאה לביטוי אחר שנקב בשמו של טראמפ. "אני מביא את ברכתו של הנשיא ה־45 של ארה"ב, דונלד טראמפ" אמר. בניגוד למקובל, אזכור שמו של נשיא ארה"ב לא עורר תשואות במינכן, אלא התקבל בדממה.

מקורביו של סגן הנשיא אומרים שאין זה מתפקידו לתת את הדעת לאופן שבו מתקבל מסר שלו בזירה בינלאומית ־ גם כשהוא מעורר מהומה שהדיפלומטים צריכים אחר כך לשכך. "הוא מעביר ביעילות את המסר", אומר מארק שורט, ראש לשכתו החדש של פנס.

משימתו של פנס אתמול בבוגוטה היתה להגביר את הלחץ על נשיא ונצואלה מדורו, מנהיג במצוקה שממשל טראמפ כינה "יריב אידיאולוגי של ארה"ב".

ההחלטה לשלוח את סגן הנשיא לזירה פוליטית נפיצה באמריקה הלטינית אינה נטולת סיכונים. ב־1958 הותקפה השיירה של ריצ'רד ניקסון, שהיה אז סגן הנשיא, בעת סיור שערך בקרקאס בירת ונצואלה. עם זאת, אמריקה הלטינית היא שטח מוכר לפנס. זהו מסעו החמישי לאזור בתפקידו כסגן נשיא. הוא ביקר בו לעתים קרובות מספיק כדי למשוך את תשומת לבו של מדורו: בקיץ שעבר, כשנודע למדורו על ביקור פנס באזור, השתלח בו וכינה אותו "חולני ואובססיבי" ו"צפע ארסי". העלבונות לא ירתיעו מן הסתם את פנס ולא ימנעו ממנו להעביר גם הפעם את המסר של טראמפ. כפי ששורט מגדיר זאת, "הוא נואם מדהים".

לכתבה בניו יורק טיימס של קטי רוג'רס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ