מייקל כהן העיד בקונגרס: "טראמפ היה משתף פעולה עם כל אחד כדי לנצח בבחירות"

מקורבו לשעבר של טראמפ אמר שהוא יודע שהנשיא עבר עבירות נוספות, שלא נידונו בשימוע, אך לא הרחיב. על דמי השתיקה לנשים עמן ניהל טראמפ רומן הוא אמר: "לא היה דבר שלא עבר דרכו ישירות"

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כהן, היום בקונגרס
לוגו אי-פי
אי-פי

מייקל כהן, עורך דינו ואיש סודו לשעבר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, החל את עדותו בפני ועדת הקונגרס. בהצהרתו הכתובה, שפורסמה לפני תחילת השימוע, טען כהן כי טראמפ ידע מראש על פרסום מידע שיפגע בקמפיין הבחירות יריבתו, הילרי קלינטון, בעת המרוץ לנשיאות ב-2016. כשכהן נשאל אם הוא מאמין שטראמפ ישתף פעולה עם רוסיה על מנת לנצח בבחירות, ענה כהן: "כן". עם זאת, הוא ציין שמדובר בהשערה. "הרצון של טראמפ לנצח במרוץ לנשיאות היה גורם לו לשתף פעולה עם כל אחד", אמר כהן.

"אתם לא מכירים אותו. אני מכיר אותו. אני ישבתי לידו במשך עשר שנים. הוא אמר לי שהוא יכול לירות במישהו באמצע השדרה החמישית בניו יורק ולא יעשו לו כלום. הוא לא משקר. הוא באמת מאמין בזה", אמר כהן בלהט, "...הוא יוצא משליטה... הוא שולח מסר שהוא יכול לעשות את מה שהוא רוצה". הוא הוסיף: "כל יום ידענו שאנחנו הולכים לעבודה ומשקרים עבורו. זה מה שקורה כיום במדינה".

בהצהרת הפתיחה כינה כהן את הנשיא "גזען", "נוכל" ו-"רמאי" ואמר שהוא מתבייש בעצמו על שעבד עבורו. יושב ראש הוועדה, הדמוקרט אלייז'ה קאמינגס, הודיע בפתיחת הישיבה כי חברי הוועדה לא יורשו לשאול את כהן שאלות באשר לקשרי טראמפ ורוסיה, על אף שבדבריו הוא מתייחס גם לנושא זה. 

"לא היה דבר (בארגון טראמפ) שלא עבר דרך טראמפ ישירות", ענה כהן לשאלה על מעורבות טראמפ בחברה אותה עזב לאחר שנבחר לנשיאות, אך שעדיין נמצאת בבעלות ילדיו. לשאלה אחרת, ענה כהן כי טראמפ היה שואל אותו מדי פעם על "בניין טראמפ" במוסקבה, פרוייקט בנייה ענק אותו תיכנן טראמפ בזמן הקמפיין לנשיאות. כהן הבהיר שטראמפ היה מעורב בניסיון לזכות במכרז היוקרתי - דבר, שלפי מתנגדי הנשיא, מוכיח שלרוסיה היה אינטרס לסייע לטראמפ מסיבות כלכליות.

מייקל כהן בעדותו בקונגרס, היוםצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

אחד המחוקקים הדמוקרטים שאל את כהן אם הוא מודע לעבירות שטראמפ ביצע מלבד אלו שכבר נידונו בדיון בוועדה, שאלה עליה השיב כהן בחיוב, אך הוסיף שאיננו יכול לפרט שכן מדובר בחקירה שמתנהלת כעת. הוא סיפר עוד שהחקירה מתנהלת במשרד התובע בניו יורק, וכי החוקרים בוחנים שיחות בינו לבין טראמפ שנערכו לאחר פשיטת ה-FBI על חדר המלון שלו, באפריל 2018. כהן סיפר שהפעם האחרונה בה שוחח עם טראמפ או עם מישהו מהממשל היתה חודשיים לאחר אותה פשיטה, וטען שוב שאינו יכול להרחיב על הנושא.

איש סודו לשעבר של הנשיא חשף שהוא מקבל איומים בתקופה האחרונה. "אני לא הולך ברחוב עם אשתי. אני לא הולך עם הילדים שלי, הם הולכים לפני. אני לא יודע מה יכולים לעשות, אבל אני מפחד", אמר כהן בתשובה לשאלה של חברת ועדה דמוקרטית. "כדי לפגוע בי, הוא פוגע בקרובי המשפחה שלי... לא חשבתי שהוא יפגע באנשים שקרובים אליי". בדבריו, התכוון כהן למתקפות של מקורבי טראמפ נגד משפחתה של אשתו לורה. בתשובה לשאלה ישירה על החשש שלו ומה טראמפ יכול לעשות לו, ענה כהן: "הרבה".

יו"ר הוועדה הדמוקרט אלייז'ה קאמינגס, היום בשימועצילום: AFP

כהן תיאר את שיטת "catch & kill" שנהוגה בסביבת הנשיא, כדי להגן עליו: בה הטייקון התקשורת דייוויד פאקר היה יוצר קשר עם טראמפ או עם כהן כשהוצע לו סיפור שעשוי לפגוע בנשיא, רוכש את הסיפור ואת הזכויות לו בכספים שהועברו אליו ואז קובר אותו. עורך הדין לשעבר אמר בתשובה לשאלה אחרת כי טראמפ ביקש ממנו לאיים על יחידים או קבוצות כ-500 פעמים לאורך עשר שנים בהן עבד עבורו.

הרפובליקאים האשימו את כהן בניסיון לקצר את עונשו ובמניעים זרים, ותקפו אותו תדירות - בין השאר על כך שהורשע בעדות שקר לסנאט. הם כינו אותו "שקרן", "רמאי" ואמרו שהוועדה "מושפלת" כי הזמינה את כהן לשימוע. בין השאר, התעכבו המחוקקים הרפובליקאים על עורך דינו של כהן, לני דייוויס, ושאלו אם מישהו מטעם הדמוקרטים מממן אותו. בנוסף, כהן נשאל אם הודרך על ידי דמוקרטים בכירים - בהם יושב הראש קאמינגס - לקראת השימוע, והוא הכחיש.

קאמינגס שאל את כהן ישירות באשר לתשלום דמי השתיקה בשמו של טראמפ. הוא וידא מולו שטראמפ ידע בדיוק למה הסכום משמש, לכך ענה כהן: "בוודאות". "הוא ביקש ממני לשלם דמי שתיקה לשחקנית פורנו עמה הוא ניהל רומן, וביקש ממני לשקר לאשתו על כך", אמר כהן, "אני מאוד מתחרט על כך ששיקרתי לגברת הראשונה. אני מכבד אותה מאוד, וזה לא הגיע לה".

עוד אמר כהן: "דונלד טראמפ הוא גזען. כשנסענו בשכונת עוני בשיקגו, הוא העיר שרק שחורים יכולים לחיות כך. הוא אמר לי ששחורים לא יצביעו לו כי הם טיפשים מדי". חבר הוועדה הרפובליקאי מארק מדווס הזמין לוועדה עובדת בקמפיין טראמפ, אשה שחורה בשם לין פטאן, כדי להפריך את טענותיו של כהן באשר לגזענות של טראמפ. מדווס אמר: "דיברתי עם הנשיא למעלה מ-700 פעמים. מעולם לא שמעתי אותו אומר דבר געזני".

כהן בכניסה לוועדת הקונגרס, היוםצילום: Alex Brandon/אי־פי

כהן המשיך: "זה אדם שטוען שהוא גאון, אבל הורה לי לאיים בתביעה על בית הספר והקולג' בו למד אם הם יפרסמו את תוצאות מבחן ה-SAT (המקבילה האמריקאית לפסיכומטרי) שלו", אמר כהן. בהמשך ציין את טענתו של טראמפ שלא גויס לצבא בגלל בעיה בכף רגלו, טענה אותה טראמפ לא הצליח לאמת. "הוא אמר לי לא לענות על שאלות ספציפיות על הנושא. הוא אמר לי: 'אתה חושב שאני טיפש? אני לא הייתי נשלח לוויטנאם'".

הדיון החל בבקשה של הרפובליקאים לדחות את השימוע של כהן בטענה כי לא היה להם מספיק זמן לבחון את הצהרת הפתיחה שלו. מכיוון שלדמוקרטים יש רוב בוועדה, הבקשה נדחתה. יו"ר הוועדה ענה לרפובליקאים: "ברור שאינכם רוצים שאזרחי ארה"ב ישמעו את הדברים של כהן. אבל יש להם זכות לדעת. ועל כן נאפשר את עדותו". קאמינגס אמר בתום דבריו: "התקופה בה הוועדה הזאת הגנה בכל מחיר על נשיא ארה"ב - נגמרה". 

כהן הציג בפני הוועדה צ'ק על סך 35 אלף דולר שנתלש מפנקס הצ'קים של טראמפ ומיועד לו. לפי עורך הדין, הסכום נועד ל"דמי שתיקה" ששילם כהן בשם הנשיא. כהן טען שטראמפ ידע מראש על הקשר המתמשך בין יועצו הוותיק רוג'ר סטון לבין אתר ההדלפות "ויקיליקס", שפרסם ב-2016 מידע שדלף ממחשבי מטה המפלגה הדמוקרטית וממטה הבחירות של קלינטון.

"ביולי 2016, ימים לפני כינוס המפלגה הדמוקרטית הייתי במשרדו של טראמפ, כשמזכירתו העבירה לו שיחה מרוג'ר סטון", כתב כהן בהצהרה שהקריא בפני הקונגרס בפתיחת הישיבה. "טראמפ קיבל את השיחה והעביר אותה לרמקול, וסטון אמר לו שהוא בדיוק סיים לשוחח עם ג'וליאן אסאנג'", הוסיף, כשהוא מתייחס למייסד אתר ההדלפות. לדברי כהן, "סטון סיפר כי אסאנג' אמר לו שבימים הקרובים צפויה להתפרסם ידיעה באתר המכילה כמות מסיבית של אימיילים שיכולים לפגוע בקמפיין של קלינטון". הוא הוסיף כי תגובתו של טראמפ לדברים היתה: "זה יכול להיות נהדר".

כלי התקשורת בארה"ב מצפים כי בהמשך העדות יציבו כמה מהמחוקקות הדמוקרטיות בוועדה שאלות קשות לכהן. המחוקקות, בהן אלכסנדריה אוקסיו-קורטז ורשידה טאליב, ידועות בהתנגדותן לטראמפ ובלשונן המושחזת, ועל כן מצפים הפרשנים לשאלות שיעשו כותרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ