לוגו גרדיאן
גרדיאן

ילדה בת 11 בארגנטינה שנכנסה להריון לאחר שנאנסה אולצה ללדת את ילדה לאחר שהמדינה סירבה לאפשר לה לעבור הפלה, אף שהיתה זכאית לכך.

הרשויות התעלמו מהבקשות החוזרות ונשנות של הילדה המכונה "לוסיה" לעבור הפלה, וכן מבקשותיהם של אמהּ ושל פעילים למען זכויות נשים בארגנטינה. לוסיה ילדה ביום שלישי תינוק בניתוח קיסרי והיא בשבוע ה-23 להריונה, והסיכוי של התינוק לשרוד נמוכים מאוד.

צילום: AFP

מבקרי הצעד של הרשויות בארגנטינה כינו אותו "הסוג הנורא ביותר של אכזריות לילדה הזאת", והאשימו את המדינה בכך שהיא לא נותנת אפשרות בחירה ומונעת מילדות להפסיק את הריונן.

לוסיה אושפזה פעמיים בבית חולים בעקבות שני ניסיונות התאבדות, ובשיחה עם פסיכולוגית אמרה לה: "אני רוצה שתוציאי את מה שהאיש המבוגר הכניס לתוכי".

הילדה בת ה-11, הצעירה מבין שלוש אחיות, נכנסה להריון לאחר שנאנסה על ידי בן הזוג של סבתה, גבר בן 65. לוסיה הועברה ב-2015 להשגחת סבתה לאחר ששתי אחיותיה הגדולות עברו התעללות על ידי בן הזוג של אמן. לוסיה גילתה ב-23 בינואר שהיא בהריון במהלך בדיקה שעברה במרכז רפואי בעיר הולדתה בפרובינציית טוקומאן שבצפון ארגנטינה. שבוע לאחר מכן הוא אושפזה לבית החולים אווה פרון הנמצא מחוץ לעיר טוקומאן לאחר שסבלה מפציעות שגרמה לעצמה כתוצאה מניסיונות התאבדות. היא הועברה להשגחה של המדינה.

אף שהפלה איננה חוקית בארגנטינה, חוק מ-1921 מתיר לבצע אותה במקרים של אונס או כאשר חיי האשה בסכנה. רופא שבדק את לוסיה אמר בבית משפט שנשקפת לה סכנה גדולה אם יתנו להריון שלה להימשך.

שר הבריאות של פרובינציית טוקומאן, גוסטבו ויגליוקו, התעקש שהילדה לא מעוניינת לעבור הפלה, טענה שהוכחשה על ידי פעילים שהשיגו גישה למסמכי בית המשפט שעסק בסוגיה. "אני קרוב לילדה ולאמהּ. הילדה רוצה להמשיך את ההריון שלה. אנחנו שוקלים את הסיכונים, אבל יש לה מבנה גוף רחב, היא שוקלת יותר מ-50 ק"ג", אמר שר הבריאות בריאיון לרדיו.

בשבוע שעבר החליטו הרשויות בארגנטינה שהילדה הקטנה תעבור ניתוח קיסרי. ההחלטה התקבלה בעקבות הוראה של בית המשפט לנקוט פעולה מיידית. ססיליה אואוסט, הרופאה שביצעה את ההליך ביחד עם בעלה הרופא ועמיתה חורחה חיחנה, אמרה: "הצלנו את החיים של ילדה בת 11 שבמשך חודש עברה עינויים על ידי מערכת הבריאות".

היא האשימה את מושל טוקומאן, חואן מנסור, בניצול הילדה למטרות פוליטיות. "בגלל שיקולי בחירות הם (הרשויות) מנעו את עצירת ההריון מתוקף החוק ואילצו את הילדה הקטנה ללדת", אמרה הרופאה. "הרגליים שלי רעדו כשראיתי אותה, זה היה כמו לראות את הילדה הקטנה שלי. הילדה הקטנה לא הבינה לגמרי מה הולך לקרות". אואוסט הוסיפה שלוסיה נמצאת במצב בריאותי טוב לאחר הניתוח הקיסרי, אבל אמרה שאינה צופה שהתינוק ישרוד.

ארגוני זכויות נשים בארגנטינה הביעו זעמם נוכח הפרשה. הכותבת קלאודיה פיניירו צייצה בטוויטר ביום רביעי: "יש את אלה שעינו קורבן אונס בת 11 בטוקומאן. מסוכן שיש להם כזה כוח ושלא יכולנו למנוע את זה". מריאנה קרבחאל, עיתונאית ופעילה פמיניסטית שהיתה הראשונה לחשוף את סיפורה של לוסיה בעיתון "פאחינה 12", כתבה ברשת החברתית: "טוקומאן התייחסה אליה כמו כלי קיבול, כמו אינקובטור". "סולדד דסה", אגודת נשים למען נשים, מסרה שהמקרה של לוסיה לא היה הראשון שבו רופאים מביעים את התנגדותם מטעמי מצפון. "מה שמצער הוא שיש לנו פעולה שמרנית שהיוזמה שלה מגיעה מהרשות המבצעת", אמרה האגודה בראיון ל"פאחינה 12". "הפלה היא אפשרות חוקית במקרה של התעללות או סכנת חיים. המדינה חייבת להבטיח את קיום ההליך הזה. כאן היה הסוג הגרוע ביותר של אכזריות כלפי הילדה הזאת".

הארכיבישוף של טוקומאן, קרלוס סנצ'ס, הקליט בסוף השבוע הודעה שבה קרא לכל הנוצרים "להגן על כל חיי אדם". הכנסייה הקתולית רשמה בשנה שעברה הישג בארגנטינה כשקמפיין שניהלה סיכל אישור הפלות בחוק במדינה. פעילים שמרניים, גם מטעם הכנסייה, הפעילו לחצים גדולים על מחוקקים שלא להצביע בעד הצעת החוק שמאשרת לערוך הפלות עד השבוע ה-14, והסנאט דחה אותה ברוב של 38 מתנגדים מול 31 תומכים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ