בית הנבחרים הדמוקרטי פתח בחקירה בחשד שטראמפ שיבש מהלכי משפט

ועדת חוקה שלחה בקשות לקבלת מסמכים ל–81 בני אדם הקשורים בנשיא, בבית הלבן, בקמפיין הבחירות שלו ובעסקיו. החקירה הנרחבת עשויה לשמש כשלב מקדים למאמץ להדחת הנשיא

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא דונלד טראמפ בכנס פוליטי במרילנד, שלשום
אי-פי

ועדת המשפט של בית הנבחרים בארה"ב פתחה היום (שני) בחקירה חדשה ומקיפה המתמקדת בנשיא דונלד טראמפ, הבית הלבן, קמפיין הבחירות שלו ועסקיו. כחלק מהחקירה, הוועדה שלחה בקשות לקבלת מסמכים ל–81 בני אדם הקשורים בנשיא. לפי יו"ר הוועדה ג'רולד נאדלר, החקירה תתמקד בחשדות לשיבוש מהלכי משפט, שחיתות ושימוש לרעה בסמכות.

החקירה הנרחבת עשויה לשמש כשלב מקדים למאמץ להדחת הנשיא, על אף שבכירים במפלגה הדמוקרטית הבטיחו למצות את כל האפשרויות ולבחון את הדו"ח של החוקר המיוחד רוברט מולר לפני שיחלו במהלכים דרמטיים.

יו"ר ועדת משפט של בית הנבחרים נאדלר בוושינגטון, בחודש שעברצילום: Andrew Harnik/אי־פי

נאדלר אמר כי הבקשות לקבלת מסמכים, שעל רובן יש לענות עד 18 במארס, הן דרך להתחיל לבנות "תיעוד ציבורי". עוד אמר נאדלר כי על הוועדה מוטלת אחריות לחקור ולקיים שימועים ציבוריים. "בשנים האחרונות חמק הנשיא טראמפ מלתת דין וחשבון על התקפותיו התכופות על הכללים המשפטיים, האתיים והחוקתיים שלנו, כמו גם על הנורמות שלנו", אמר נאדלר כשהכריז על המהלך. "על הקונגרס מוטלת החובה לחקור איומים אלו על השלטון וזהו תפקיד מרכזי של ועדת המשפט של בית הנבחרים".

כשהדמוקרטים נהנים מרוב בבית הנבחרים, החקירה החדשה מבהירה שבעיותיו המשפטיות והפוליטיות של טראמפ רחוקות מסיום. המהלך מבטיח כמעט באופן סופי שההאשמות נגד הנשיא ילוו אותו בחודשים הקרובים, בעוד הדמוקרטים מנסים לשמור אותן במרכז הדיון הציבורי.

הודעתו של נאדלר פורסמה לאחר שוועדת המודיעין של בית הנבחרים כבר הכריזה על חקירה נפרדת בנוגע להתערבות הרוסית בבחירות 2016 והאינטרסים הכלכליים של טראמפ במדינות זרות. ועדת הפיקוח של בית הנבחרים פתחה בכמה חקירות, וישנן ועדות נוספות שחוקרות נושאים קרובים. על אף שייתכן כי רבות מהחקירות יחפפו זו לזו, ראשי הוועדות אמרו כי הם משתפים פעולה אחד עם השני.

רשימת 81 השמות של ועדת המשפט מקיפה את כל חלקי העולם של טראמפ – עסקיו, הקמפיין שלו, הוועדה שפיקחה על תקופת המעבר מקמפיין הבחירות לבית הלבן והבית הלבן. כמו כן, ישנם ברשימה אנשים שקשורים בחקירת המעורבות הרוסית בבחירות 2016, כולל משתתפים בפגישה במגדל טראמפ עם עורכת דין רוסייה לפני הבחירות.

במכתב לבית הלבן ביקשה הוועדה מידע הנוגע לפיטורי ראש הבולשת הפדרלית ג'יימס קומי, תקשורת על גורמים רשמיים במשרד המשפטים, הפגישה במגדל טראמפ ונושאים נוספים. דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס אמרה היום כי הבית הלבן קיבל את המכתב וכי היועץ המשפטי והגורמים הרשמיים המתאימים בבית הלבן יבחנו אותו ויגיבו.

בנוסף, הרשימה כוללת שניים מבניו של הנשיא – דונלד טראמפ ג'וניור ואריק טראמפ, ורבים מיועציו הנוכחיים ויועציו לשעבר, בהם סטיב בנון. כמו כן, הרשימה כוללת את קרן טראמפ, שהנשיא סוגר על רקע הליך משפטי, כמו גם גורמים רשמיים בבולשת הפדרלית ובמשרד המשפטים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ