בית הנבחרים אישר הצהרה נגד אנטישמיות על רקע טענות נגד חברת קונגרס מוסלמית

יו"ר בית הנבחרים פלוסי אמרה כי ההצהרה היא דרך חזקה להביע התנגדות לגזענות, בעקבות התבטאות של אילהאן עומאר, לפיה הארגונים למען ישראל דורשים "נאמנות למדינה זרה"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילהאן עומאר, אתמול
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בית הנבחרים בארצות הברית אישר הלילה (שישי) ברוב מוחץ הצהרה המגנה כל גילויי גזענות, אנטישמיות, איסלאמופוביה וגזענות. ההצעה עברה ברוב של 407 תומכים אל מול 23 מתנגדים בלבד. הצעד בא בעקבות התבטאות של חברת הקונגרס הדמוקרטית אילהאן עומאר, לפיה הארגונים למען ישראל דורשים "נאמנות למדינה זרה".

יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי אמרה לאחר אישור ההצעה כי "זו הזדמנות נוספת להכריז בצורה הכי חזקה על התנגדות לאנטישמיות, להצהרות אנטי מוסלמיות ולגישת העליונות על פני האחר".

נוסח ההצהרה אמנם לא מזכיר את עומאר או את התבטאותה. נוסח מוקדם יותר של ההצהרה גינה רק אנטישמיות, אך בעקבות פשרה בין צירי בית הנבחרים, הוחלט לגנות במקביל גם גם גילויי שנאה ואפליה כלפי מוסלמים.

ההצהרה קובעת כי "בין אם זה מגיע מהימין הפוליטי, המרכז או השמאל, גזענות, אפליה, דיכוי, אי סבלנות ורמיזה לנאמנות כפולה מאיימים על הדמוקרטיה האמריקאית ואין להם מקום בשיח הפוליטי האמריקאי". כמה מחוקקים רפובליקאים לעגו להצהרה הכוללנית והציעו בציניות להזכיר בה קבוצות אחרות שחוות אפליה כמו נכים או עדי יהוה".

כמה מחוקקים יהודים דמוקרטים ותיקים הביעו תרעומת דומה על ההצהרה. "הדיון הזה מתנהל בגלל השפה בה השתמשה אחת מהעמיתות שלנו, שפה שהציעה שיהודים כמוני, שכיהנו בקונגרס האמריקאי ושלחמו בנאצים במלחמת העולם השנייה, אינם אמריקאים נאמנים", אמר המחוקק  הדמוקרטי טד דויטש מפלורידה בבית הנבחרים. "למה אנחנו לא יכולים לגנות רק את האנטישמיות?", תהה דויטש, "למה אנחנו לא יכולים לקרוא לזה אנטישמיות ולהראות שלמדנו את הלקח מההיסטוריה?".

בשבוע שעבר אמרה עומאר כי הארגונים למען ישראל דורשים "נאמנות למדינה זרה". דבריה עוררו את זעמם של יהודי ארה"ב. חבר הקונגרס אליוט אנגל כינה את דבריה "אנטישמיות דוחה", אולם שלושה מועמדים לנשיאות יצאו להגנתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ