ג'ו ביידן פלט שהוא מתמודד לנשיאות ארה"ב - ואז תיקן את עצמו

17 דמוקרטים כבר מתמודדים במרוץ לבית הלבן, ורק סגן הנשיא לשעבר עדיין לא הודיע אם ירוץ ב-2020. דברים שאמר בארוחת ערב גרמו לרבים לתהות אם הוא חשף בטעות את תוכניתו

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ו ביידן בארוחת ערב של המפלגה הדמוקרטית בדלאוור, אתמול
ג'ו ביידן בארוחת ערב של המפלגה הדמוקרטית בדלאוור, אתמולצילום: AFP

ג'ו ביידן נודע לאורך הקריירה הפוליטית הארוכה שלו בפליטות פה, ואחת חדשה מאתמול (שבת) מסעירה את המערכת הפוליטית בארה"ב וגרמה לרבים לתהות: האם סגן הנשיא לשעבר חשף את תוכניתו לרוץ לבית הלבן?

בנאום מרכזי שנשא בארוחת ערב של המפלגה הדמוקרטית בדלאוור, התפאר ביידן שהוא "בעל הרקורד הפרוגרסיווי ביותר מבין כל מי שמתמודד". הבעיה היחידה היא שביידן, בן 76, עדיין לא הכריז אם הוא מתכוון להתמודד בפעם השלישית בבחירות לנשיאות. סגן הנשיא לשעבר מיהר לתקן את טעותו והבהיר שהוא התכוון לומר "מבין כל מי שיתמודד". הוא גם אמר שהוא התכוון לומר את מה שאמר בשעה שקהל הנוכחים במדינת הבית שלו הריע לו בהתלהבות.

כנס בוושינגטון של איגוד הכבאים שבו השתתף ביידן, בשבוע שעברצילום: AFP

אף שסגן הנשיא לשעבר חזר בו מדבריו, ייתכן שהפוליטיקאי הוותיק, שנודע כמי שלא תמיד נצמד לתסריט הכתוב, אמר בטעות את האמת.

במהלך נאומו של ביידן הוא נשמע כמו מועמד בהמתנה. הוא תקף שוב ושוב את הנשיא דונלד טראמפ, האשים אותו בהצתת פלגנות וזעם, וקונן על כך ש"השמאל החדש" במפלגתו מתח עליו ביקורת בשל היותו לבבי כלפי רפובליקאים. "הדבר היחיד שחזק מספיק בשביל לקרוע את ארה"ב היא ארה"ב עצמה, ואנחנו רואים את ההתחלה של זה", אמר ביידן.

ביידן האשים את טראמפ שהוא מרחיק את ארה"ב מתפקידה כמנהיגת העולם ונוטש את בעלות בריתה. הוא אמר שאין זה מקרי שהפייק ניוז - אחד הביטויים השגורים בפיו של הנשיא האמריקאי - "הפך למונח שבו בוחר להשתמש כל עריץ שמשליט טרור על בני עמו".

"אנחנו נמצאים למעשה בקרב על נשמתה של אמריקה", אמר ביידן.

17 דמוקרטים כבר הודיעו שהם מתמודדים בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2020. אחרי שבטו אורורק, חבר בית הנבחרים לשעבר מטקסס, הודיע בשבוע שעבר על כניסתו למרוץ, ביידן נותר המועמד הבולט האחרון שיושב בינתיים בצד.

סוניה שור סלואן, יועצת ותיקה של ביידן, אמרה: "אמרתי לו באחרונה שאני יכולה לעשות עוד קמפיין בחירות אחד". מושל דלאוור, ג'ון קרני, אמר שביידן לא נראה רק כמו מישהו שחוזר. הוא נראה כמו מישהו שמוכן לקרב". כמה דקות לפני פליטת הפה של ביידן, אמר קרני לקהל: "לדעתי הצנועה, מעולם לא היינו זקוקים יותר לג'ו ביידן כפי שאנו זקוקים לו היום".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ