קשרי טראמפ-רוסיה: החוקר המיוחד מולר הגיש את דו"ח החקירה לתובע הכללי

מולר סיים את חקירת המעורבות הרוסית בבחירות 2016, והתובע הודיע כי יעביר את הדו"ח ואת חוות דעתו לקונגרס בימים הקרובים. לפי בכירים במשרד המשפטים האמריקאי, מולר אינו מתכוון להגיש כתבי אישום נוספים

אי-פי
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החוקר המיוחד רוברט מולר בגבעת הקפיטול בוושינגטון, בשנה שעברה
החוקר המיוחד רוברט מולר בגבעת הקפיטול בוושינגטון, בשנה שעברהצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

החוקר המיוחד רוברט מולר הגיש הערב (שישי) לתובע הכללי של ארה"ב ויליאם בר את הדו"ח שמסכם את חקירת מעורבות רוסיה בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016. תוכן הדו"ח נותר חשאי, אולם לפי גורם בכיר במשרד המשפטים בארה"ב, מולר לא המליץ על הגשת כתבי אישום נוספים במסגרת החקירה.

לאחר שבר יקרא את הדו"ח של מולר ויכתוב את חוות דעתו, הוא צפוי להגיש את הדו"ח ואת תגובתו לקונגרס - ואחר כך לציבור. לפי משרד המשפטים בארה"ב, התובע הכללי יפרסם את הדו"ח בימים הקרובים. "אני לומד את הדו"ח של מולר ומקווה שאוכל להעביר לכם את מסקנות החוקר המיוחד כבר בסוף השבוע הקרוב", כתב בר במכתב לדמוקרטים ולרפובליקאים הבכירים בוועדת המשפט של בית הנבחרים.

הסבר על מה יקרה לאחר הגשת הדו"ח

מכיוון שתוכן הדו"ח טרם פורסם, לא ברור לאילו מסקנות הגיע מולר בחקירתו. השאלות המרכזיות שבהן עסק נוגעות לשאלה אם קמפיין טראמפ שיתף פעולה עם גורמים מהקרמלין כדי להטות את תוצאות הבחירות לטובתו, ואם הנשיא עבר על החוק כשניסה להסתיר את מעשיו ופיטר את ראש ה-FBI, ג'יימס קומי. בשלב זה לא ניתן לומר האם מולר כלל בדו"ח מידע שעשוי לפגוע בטראמפ פוליטית או להוביל להליך הדחה נגדו בקונגרס.

דוברת הבית הלבן שרה סנדרס מסרה בתגובה: "הצעדים הבאים נתונים להחלטת התובע הכללי בר, ואנחנו מצפים לכך שהתהליך ימשיך. הבית הלבן לא קיבל את הדו"ח או תודרך בנוגע אליו". עורך דינו האישי של הנשיא, רודי ג'וליאני, אמר כי הצוות המשפטי יבקש "לקבל הצצה מוקדמת" בדו"ח לפני שזה יהפוך פומבי.

טראמפ בשיחה עם עיתונאים בבית הלבן, הערבצילום: AFP

הגשת הדו"ח עוררה גל תגובות ברחבי וושינגטון, כולל דרישה של מחוקקים דמוקרטים כי יפורסם במהירות לציבור וטענות של מחוקקים רפובליקאים כי הגשתו שמה קץ לשנתיים של בזבוז זמן וכסף. יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי ומנהיג המיעוט בסנאט צ'אק שומר הכריזו כי הכרחי לחשוף את הדו"ח המלא לציבור, ובהצהרה משותפת שפרסמו הוסיפו כי "לעם האמריקני יש זכות לאמת".

בעבר אמר בר כי הוא רוצה להציג לציבור את כל מה שאפשר לפרסם, ונראה שכל ניסיון להסתיר חלקים מהמסמך יגרור תגובה חריפה מצד המחוקקים הדמוקרטים. בין השאר יוכלו הדמוקרטים - שנהנים מרוב בקונגרס ומשליטה בוועדות מרכזיות - לזמן את מולר לעדות פומבית על ממצאיו.

מולר מונה לחקור את מעורבות רוסיה בבחירות לנשיאות ארה"ב במאי 2017, לאחר שטראמפ פיטר את מי שהיה מופקד על ניהול החקירה, ראש ה-FBI דאז קומי. חקירת מולר ארכה כמעט שנתיים, ולכל אורכה העיבה על נשיאותו של טראמפ, שהרבה לתקוף אותה ואת העומד בראשה. מולר הגיש כתבי אישום נגד 34 בני אדם במסגרת החקירה, בהם שישה עובדים לשעבר בקמפיין טראמפ.

לצד חקירת מולר, משרד המשפטים עורך חקירה נפרדת על תשלום דמי השתיקה לשתי נשים שטוענות כי קיימו רומן עם טראמפ. עורך דינו ואיש סודו לשעבר של הנשיא, מייקל כהן, טען בבית משפט ובעדות בבית הנבחרים כי טראמפ הפר את חוקי מימון הקמפיין בכך שהורה לו לשלם לנשים. חוקרים פדרליים בניו יורק בודקים אם טראמפ קיבל מימון זר בלתי חוקי לקמפיין שלו, בטרם הושבע לנשיאות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ