פרשנות |

טראמפ הפיל את יריביו לקרשים במכת נוק אאוט, אבל זה לא סוף פסוק

שוב הוכח שההליך המשפטי, שאותו הם מרבים להשמיץ, יכול להיות ידידם הטוב ביותר של מנהיגים כמו טראמפ ונתניהו ■ זיכוי הנשיא מאשמת התיאום עם רוסיה מסיר מעליו חרב שריחפה מעל ראשו מהיום שנבחר, ומחליש לעת עתה את הקייס הציבורי של הדמוקרטים להדיחו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בבית הלבן, אתמול. מכת נוק אאוט שהפכה את הנשיא למלך העולם והפילה את דורשי רעתו לקרשים

לבנימין נתניהו יש חוש תזמון כמעט קוסמי, שרק החמאס יכול לו. ביקורו של ראש הממשלה בוושינגטון תוכנן לפני חודשים כדי לסייע בקמפיין הבחירות שלו, אך רצה הגורל ומועד הביקור נפל על יום הניצחון הגדול של מארחו דונלד טראמפ. בנוסף לברכת הדרך של הנשיא והקושאן על רמת הגולן שיעניק לו, נתניהו קיווה למנף את זיכויו של טראמפ על ידי החוקר המיוחד רוברט מולר והיחלצותו מ"ציד המכשפות" שהתנהל לכאורה נגדו כדי לגזור גזירה שווה עם צרותיו. נתניהו קיווה שהציבור הישראלי יבין את הרמז, עד שנחת הטיל במושב משמרת באזור השרון והפך לו את האג׳נדה.

אין בכך כדי לגרוע מעוצמת ניצחונו של טראמפ, כמובן, או מעומק תבוסתם של יריביו. רב הנסתר עדיין על הנגלה, אמנם, וכל המידע על תוכנו של הדו"ח הסופי של מולר נובע מסיכום שפרסם התובע הכללי של ארה"ב ויליאם באר, רפובליקאי שמונה לא מזמן לתפקיד על ידי טראמפ. אבל נכון לרגע זה, מדובר במכת נוק אאוט, שהפכה את טראמפ למלך העולם והפילה את דורשי רעתו לקרשים. כפועל יוצא, ההכרעה של מולר מעצימה את הלאומנות גסת הרוח מבית מדרשו של טראמפ, מחלישה את יריביו הדמוקרטים ופוגעת במעמדם של אויביהם המשותפים של טראמפ ונתניהו בתקשורת בפרט ובאליטות הליברליות בכלל.

זיכויו של טראמפ מאשמת התיאום עם רוסיה מסיר מעליו חרב שריחפה מעל ראשו וחתרה תחת מעמדו מהיום שנבחר. בהנחה שמכתבו של התובע הכללי באר לא שיבש במזיד את עיקריו, הדו"ח של מולר זיכה את טראמפ לחלוטין מאשמת התיאום עם רוסיה והותיר את ההכרעה בעניין ניסיונותיו לשבש את החקירה לידי באר וסגנו רוד רוזנסטין, שקיבלו החלטת בזק לנקות את הנשיא גם מחשד זה. מועד פרישתו הצפויה של רוזנסטין נדחה במיוחד כדי שיוכל להעניק חותמת כשרות אמינה להחלטותיו של הממונה עליו, המזוהה פוליטית.

ההליך המשפטי הוכח כידידו הטוב של טראמפ

שוב הוכח שההליך המשפטי, שאותו הם מרבים להשמיץ, יכול להיות ידידם הטוב ביותר של מנהיגים כמו טראמפ ונתניהו שסרחו. המשפטיזציה מנטרלת את הביקורת הציבורית ואת ההתנגדות הפוליטית, שמרכינים ראשם בפני הכרעת הגורמים המשפטיים המוסמכים. בדמוקרטיות מערביות שיש בהן עדיין חשיבות לנורמות ולהיגיינה ציבורית, די היה בעובדות הידועות על טראמפ - ועל נתניהו - כדי להביא לסילוקם המהיר ובבושת פנים מההנהגה. הזיכוי הלגליסטי והפורמליסטי מלבין בדיעבד את כל חטאיהם, כפי שנתניהו למד כשהכריז על ניצחון היסטורי בעקבות החלטתו של היועץ המשפטי אלייקים רובינשטיין שלא להעמידו לדין בפרשת בר-און- חברון, והתעלם לחלוטין מהדו"ח החמור שנלווה לה. החקירה של מולר עלתה עשרות מיליוני דולרים, העסיקה כ-60 חוקרים, ייצרה כתבי אישום נגד 34 חשודים, קבעה באופן חד-משמעי שרוסיה ניסתה להתערב לטובתו של טראמפ, אך לא הגשימה את תקוותיהם של שונאיו ליצור מאסה קריטית שתביא לסילוקו מהבית הלבן. נהפוך הוא, בשלב הזה לפחות, כל עוד ממצאי הדו"ח נותרו עלומים, ניקויו של טראמפ מחשד התיאום עם הקרמלין גם מחליש את הקייס הציבורי של הדמוקרטים לפתיחה בהליכי הדחה, שעלולה להיתפס כאי-השלמה עם כישלונם וכניסיון מלאכותי להחיות סוס מת.

למרות זאת, אם לעשות פראפרזה על אמירה של וינסטון צ׳רצ׳יל בהקשר אחר לגמרי, אין מדובר בהתחלת הסוף של הפרשה, אלא רק בסוף ההתחלה. אחרי שייאלצו לספוג את הבליסטראות שיירה לעברם טראמפ, הדמוקרטים מתכוונים להסתער במלוא המרץ על פרסום תוכנו המלא של הדו"ח, שעלול לקלקל לטראמפ את המסיבה. בניגוד לכתב החשדות המפורט שפרסם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בצמוד לכתבי האישום שהוא שוקל להגיש נגד נתניהו, שזכו להתעלמות כללית, פירוט ממצאיו של מולר, במיוחד אם יסטו באופן מהותי מהטון המקל במכתבם של באר ורוזנסטין, עלול לשגר את המטוטלת לכיוון הנגדי. במקום להחליש את הקייס של הדמוקרטים להדחה, הפער בין העובדות למסקנות עשוי דווקא לחזקו.

נקודת התורפה בהכרזה שטראמפ כבר ניפק על זיכויו המוחלט והטוטאלי היא בשאלת שיבוש הליכי המשפט. אחרי שפיארו ורוממו את מקצועיותו, יושרו והגינותו כדי להגן עליו מפני מתקפותיו של טראמפ הדמוקרטים אמנם מנועים מלתקוף את אמינותו של מולר, אך החלטתו להעביר את ההכרעה בסוגיית השיבוש לידי הממונים עליו במשרד המשפטים נראית לרבים מהם תמוהה. מולר נמנע מלפרסם את המקבילה ל"המלצות המשטרה" שלנו, למרות ניסיונו הרב ולמרות שהדבר נתון בסמכותו. הדמוקרטים יבקשו להבין את טעם הימנעותו, ואם היא נבעה מלחצים פנימיים שהופעלו עליו.

העילה להחלטתם של באר ורוזנסטין לזכות את טראמפ גם בסעיף השיבוש נסמכת על מדיניות כללית, אך לא גורפת, שאין מעמידים לדין על שיבוש ערטילאי של חקירה שלא הניבה ראיות לביצועה של העבירה המקורית. עם זאת, הניסוח החמקמק של באר ורוזנסטין בהודעתם שטראמפ לא יועמד לדין מעלה חשד שהדו"ח מכיל די והותר ראיות להגשת כתב אישום ושהימנעותו של מולר מהכרעה בסוגיה משקפת את הסתייגותו מהמדיניות הכללית האמורה  לעיל. הדמוקרטים כבר הבהירו שיזמנו את מולר להעיד בפני אחת מוועדות בית הנבחרים כדי שיבהיר את גישתו ואולי יספק להם חבל הצלה, אף שגם חקירתו עשויה להיתקל בהתנגדות הבית הלבן, שתסתמך על חוות דעת משפטיות וחוקתיות.

דמוקרטים רבים מנחמים עצמם בחקירות העצמאיות שמולר העביר לידי התובע הכללי במחוז הדרומי של ניו יורק, שאיננו כפוף לנשיא, ולשורה של חקירות, תביעות והעמדות לדין שכבר יצאו לדרך בעקבות חקירת מולר ושכבר לא ניתן לעצרן. אך פגעם של כל אלה יבוא, אם בכלל, רק בעתיד, אחרי שעובדת "זיכויו" של טראמפ כבר תיתפס כעובדה מוגמרת. עד אז טראמפ יחגוג את ניצחונו, יבצר את מעמדו ויותיר את יריביו ההמומים אובדי העצות ללקק את פצעיהם.

הדו"ח המלא של מולר מכיל אולי די והותר ראיות כדי לספק עילה לפתיחת הליכי הדחה ואף לשכנע כל אדם סביר שטראמפ הוא נוכל, אם לא פושע.  על כך, כנהוג לומר, רק ימים יעידו. עד אז, השורה התחתונה מאפילה על כל השאר, וזו הופכת את טראמפ מנשיא מקרטע שהאישומים משמשים כאבן ריחיים על צווארו לקדוש מעונה, לאליל המוניו ולנשיא נקמן ומסוכן מאי-פעם. אם הטיל של החמאס לא יפגע אנושות בסיכוייו להיבחר, נתניהו רק ירוויח מכך. חסידי הדמוקרטיה, הערכים הליברליים וההגינות בשלטון, לעומת זאת, ייאלצו להיזכר במפלתם בכל יום מחדש. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ