משרד ההגנה של ארה"ב: העברנו מיליארד דולר למימון החומה בגבול מקסיקו

הסכום ישמש לבניית הגדר ותשתית נלווית - כגון תאורה וכבישים - באזורי הגבול באל פאסו וביומה. בסך הכל, מצב החירום עליו הכריז טראמפ יאפשר לו לתקצב את הגדר בכשמונה מיליארד דולר

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדר הפרדה בגבול ארה"ב-מקסיקו באל פאסו, טקסס, בתחילת החודש
לוגו רויטרס

משרד ההגנה של ארה"ב העביר מיליארד דולר לצורך תכנון ובניית גדר הפרדה בגבול מקסיקו – כך נמסר אתמול (שני) מהפנטגון. לפי ההודעה, המימון ישמש גם לבניית תשתית סביב הגדר, כגון כבישים ותאורה.

שר ההגנה בפועל של ארה"ב, פטריק שנהאן, כתב במזכר בנושא ששלח לשרה להגנת המולדת קירסטן נילסן כי לפנטגון יש את הסמכות לתמוך בפעילות למניעת סמים באזורי גבולות בינלאומיים. שנהאן אישר לחיל ההנדסה של צבא ארה"ב להתחיל לתכנן ולהוציא לפועל את הפרויקט, שיכלול גדר בגובה של 5.5 מטר ובאורך 92 ק"מ ותשתית נלווית באזורי הגבול ביומה שבאריזונה ובאל פאסו שבטקסס. ישנם אזורים בגבול מקסיקו-ארה"ב שכבר מוצבים בהם מכשולים, חומות או גדרות נמוכות יותר, והגדר החדשה אמורה לשדרג גם אותם.

קבוצת מהגרים עומדת בתור לנציגי רשויות ההגירה באזור הגבול ביומה, אריזונה, בינואר השנהצילום: HANDOUT/רויטרס

בשבוע שעבר העביר הפנטגון רשימה לקונגרס, ובה נכללו מיזמי בנייה בשווי 12.8 מיליארד דולר שלפי הפנטגון ניתן לנתב לבניית הגדר בגבול מקסיקו-ארה"ב. בפברואר הכריז נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על מצב חירום בגבול עם מקסיקו, מהלך שנועד לאפשר לו להעביר מיליארדי דולרים לבניית הגדר. עד אז, הצעד נבלם על ידי הקונגרס.

טראמפ הסביר אז כי חתם על הצהרה שתאפשר להגן על המדינה מפני מעבר של סמים, פושעים ומהגרים בלתי חוקיים בגבול. הוא הוסיף כי כניסתם של אלו לארה"ב מהווה סכנה לביטחונה הלאומי. באמצעות ההצהרה יעלה בידו של טראמפ להעביר כשמונה מיליארד דולר בסך הכל לבניית הגדר, שיועברו בעיקר מתקציב הצבא ומתקציב התוכנית למלחמה בסמים - סכום גבוה בהרבה מזה שהקונגרס סירב לאשר לפני שטראמפ השבית את הממשל. לפי ניתוח של משרד התקציב של הקונגרס, עלות השבתת הממשל עלתה לארה"ב 11 מיליארד דולר - כמעט פי שניים מ-5.7 מיליארד הדולרים שדרש טראמפ מהקונגרס בטרם ההשבתה הארוכה בהיסטוריה של המדינה.

רכב של מבריחים תקוע על גדר הגבול באזור יומה לאחר ניסיון לעבור אותו בעזרת רמפה, ב-2012צילום: /אי־פי

מצב החירום מאפשר לנשיא להשתמש בכספים ללא אישור הקונגרס. מאז החוק האחרון בנושא, שחוקק בשנות השבעים, נשיאים אמריקאים הכריזו 58 פעמים על מצבי חירום, כש-31 מהם נמשכים עד היום. אחד מסעיפי החוק מאפשר לנשיא לחתום על חוזים הנוגעים לביטחון הלאומי של ארה"ב ללא צורך בבקרה הקיימת בחוק. רוב מצבי החירום הוכרזו עד היום אחרי משברים בין ארה"ב לבין מדינות זרות או רצון של הממשל לפעול נגד אויבי המדינה.

לפני כשבועיים הטיל טראמפ וטו, לראשונה בתקופת כהונתו, כדי לחסום חקיקה שנועדה לבטל את מצב החירום. החוק עליו הטיל הנשיא וטו זכה לתמיכה של מחוקקים רפובליקאים רבים בקונגרס. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ