ללא כיפות או חיג'אב: קוויבק תאסור על עובדי ציבור ללבוש סמלים דתיים בעבודה

הצעת החוק שהוגשה אתמול צפויה לעבור וסופגת גינויים על רקע הבחירות הפדרליות הקרבות. היא תיאכף על כל עובדי הציבור במדינה בעלי סמכויות כמו מורים, שופטים ושוטרים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה מוסלמית בהפגנה נגד חוק דומה שהוגש בקוויבק ב-2013
לוגו רויטרס
רויטרס

מחוז קוויבק בקנדה יאסור על כל עובדי המגזר הציבורי ללבוש או לענוד סמלים דתיים במהלך שעות העבודה. הצעת החוק שהוגשה אתמול (חמישי) נתפסת בעיני מבקריה כניסיון שנוי במחלוקת לפגוע בנשים מוסלמיות ולמנוע מהן ללבוש חיג'אב או כיסוי ראש אחר.

הצעת החוק הכניסה את ממשלת קוויבק הימנית למסלול התנגשות עם ראש הממשלה ג'סטין טרודו שתומך בחופש דת, במיוחד על רקע הבחירות הפדרליות שייערכו השנה ונוכח העובדה שקוויבק נחשבת לזירה מכרעת וחשובה בהן.

"זה לא יעלה על הדעת בעיניי בחברה חופשית שאנחנו ניתן לגיטימציה לאפליה של אזרחים על בסיס הדת שלהם", אמר טרודו לכתבים אתמול. הצעת החוק, שצפויה לעבור, תיאכף על כל עובדי הציבור במדינה בעלי סמכויות כמו מורים, שופטים ושוטרים. עם זאת, עובדי מדינה והשירות הציבורי יהיו פטורים ממנה.

במשך שנים ניסו השלטונות בקוויבק להגביל את עובדי הציבור מללבוש סמלים דתיים נראים לעין כמו צעיפים או אפילו כיפות במהלך העבודה בניסיון לעודד חברה חילונית יותר. ב-2017 עבר בקוויבק חוק שאוסר על כיסוי פנים מלא על כל אחד שנותן או מקבל שירות ציבורי במדינה, אולם הוא הושהה בידי שופט קנדי ביוני האחרון ונותר במבוי סתום. 

הממשלה הנוכחית בקוויבק נבחרה בשנה שעברה אחרי שהבטיחה להגביל את ההגירה למחוז ולהעביר תקנות לעידוד חילוניות. ראש ממשלת קוויבק, פרנסואה לגוט, אמר לכתבים אתמול כי החוק "מייצג את הערכים שלנו והוא חשוב". אבל הוא ספג גינויים במהרה מארגונים שונים בהם הארגון היהודי "בני ברית" שכינה את החוק "התקפה על הזכויות הבסיסיות והחופש של תושבי קוויבק". המועצה הלאומית של הקנדים המוסלמים אמרה כי החוק יהפוך את המוסלמים ומיעוטים אחרים ל"אזרחים סוג ב'" וישפיע באופן ניכר על נשים מוסלמיות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ