כמו בסוריה, פוטין עשוי להכריע את גורל המשטר בוונצואלה

החלפת שלטון בדרכי שלום, מלחמת אזרחים או מדינה מבודדת תחת מדורו: בקרמלין מתנהל מאבק בין האליטה הפוליטית לכלכלית בשאלה כיצד להגן על האינטרסים שלהן בוונצואלה. המילה האחרונה - של הנשיא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פוטין בבישקק, קירגיזסטאן, בשבוע שעבר

לפני שבועות אחדים, באחר צהריים גשום, באו כמה בכירים מהמגזר הפוליטי וממגזר הנפט של רוסיה לכנסייה קתולית, המסתתרת מאחורי בניין השירות החשאי המרשים במרכז מוסקבה, בשעה שנערכה בה תפילת מיסה. הם באו לא כדי להתפלל אלא כדי לכבד את זכרו של נשיא ונצואלה המנוח הוגו צ'אבס, ששפך מיליארדי דולרים על תעשיות הנשק והמכונות הרוסיות, ולהביע את תמיכתם ביורשו ניקולס מדורו.

מדורו נאבק בימים אלה כדי להציל את המערכת הפוליטית שהוא וצ'אבס הקימו בוונצואלה בתמיכה רוסית לפני 20 שנה. כישלונו הכלכלי המהדהד והרה האסון גרם לאופוזיציה להודיע על הדחתו בתמיכת ארה"ב, האיחוד האירופי ורוב מדינות אמריקה הלטינית.

מטוס ששייך לחיל האוויר הרוסי בנמל התעופה מאיקטיאה מחוץ לבירה קרקאס, בשבוע שעברצילום: AFP

מבחינת רוסיה, זהו ניסיון נוסף של המערב להפיל משטר ידידותי למוסקבה ולחסום את התפשטותה ברחבי העולם. הקרמלין הגיב על כך בהתייצבות לצד מדורו, ובהצעת תמיכה דיפלומטית שאיננה משתמעת לשתי פנים שבאה לידי ביטוי באותו יום רביעי בכנסיית לואי הקדוש מצרפת.

בין אלה שהניחו פרחים על האנדרטה לזכר צ'אבס היו אלכסנדר שצ'טינין, הממונה על יחסי רוסיה עם אמריקה הלטינית, ואיגור סֶצ'ין, המנהל רב העוצמה של "רוסנפט", חברת הנפט הלאומית הרוסית הגדולה ביותר. אך מאחורי הצגת האחדות הרשמית הזאת, נראה שגוברת המחלוקת בין האליטה הפוליטית לאליטה הכלכלית של רוסיה, בשאלה כיצד להגן בדרך הטובה ביותר על האינטרסים שלהן.

ככל שגובר המאבק בין מדורו לבין ראש האופוזיציה בוונצואלה חואן גואיידו והופך למלחמת התשה, ניצבת בפני הקרמלין ברירה קשה: להגביר את תמיכתו במדורו או להיות בין אלה שיבחרו את יורשו.

הדרך שבה יילך הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין תסייע לקבוע אם המשטר בוונצואלה ישתנה בדרכי שלום, אם היא תשקע במלחמת אזרחים או אם היא תהפוך למדינה מדוכאת ומנודה תחת שלטון מדורו. "תדמיתה של רוסיה ומשקלה הפוליטי מונחים בוונצואלה על כף המאזניים", אמר ולדימיר רובינסקי, מומחה למדעי המדינה מאוניברסיטת איסזי שבקאלי, קולומביה. "ההלם והפחד הראשונים ששררו ברוסיה, שמא היא תאבד בוונצואלה הכל, הוחלפו על ידי האפשרות שהרוסים יוכלו להפוך לחלק ממעבר שלטוני שיושג באמצעות משא ומתן, ויבטיחו בכך שהאינטרסים שלהם במדינה הזאת יכובדו".

תומכי מדורו בקראקס על רקע תמונת הנשיא המנוח צ'אבס, אתמולצילום: AFP

והאינטרסים האלה רבים ושונים, החל בפרויקטים בתחום הנפט ובחוזים צבאיים שקיבלו חברות רוסיות ממשלתיות, וכלה בערך הגאו־פוליטי שיש לבעלת ברית אנטי־אמריקאית בחצי הכדור המערבי.

מלווים במיליארדים לוונצואלה

בשנים האחרונות בלטה "רוסנפט" כשותפת הנפט הגדולה ביותר של ונצואלה, ובין השאר הלוותה לממשלת מדורו כשבעה מיליארד דולר בתמורה לשותפות בחמישה פרויקטים להפקת נפט גולמי. ונצואלה עדיין חייבת ל"רוספנט" 2.3 מיליארד דולר בהתאם לנתונים שהציגה החברה בפברואר.

ונצואלה גם חייבת 3.1 מיליארד דולר למשרד האוצר הרוסי בתמורה לנשק, משאיות וחיטה שהיא רכשה מרוסיה באשראי. ולבסוף, יצואנית הנשק הרוסית הממשלתית קיבלה חוזים רווחיים במיוחד לתחזוקת הטנקים, מטוסי הקרב ומערכות ההגנה האווירית הרוסיים.

"מדובר בסכומים משמעותיים, אבל לא כאלה שיגרמו לטביעת הכלכלה הרוסית", אמר אלכסנדר גבואייב, עמית בכיר במרכז קרנגי במוסקבה. "הבעיה נעוצה ביכולתו של פוטין להציג את רוסיה כמעצמה עולמית".

חואן גואיידו בעצרת של האופוזיציה בקראקס, שלשוםצילום: AFP

הקשרים ההדוקים עם ונצואלה אפשרו לפוטין לקרוא תגר על ארה"ב בחצר האחורית שלה. גם צ'אבס וגם מדורו נסעו לרוסיה, וביקרו בה במפעלים לייצור נשק ובחוות השייכות למדינה. צ'אבס היה אחד המנהיגים הבודדים שהכירו ברפובליקות הבדלניות אבחזיה ודרום אוסטיה שבגיאורגיה, ומדורו תמך במעורבות הצבא הרוסי בסוריה.

רוסיה הגיבה במחוות סמליות כמו שליחת מקהלה קאמרית לעיר הולדתו של צ'אבס ובקריאת רחוב על שמו במוסקבה. הקשרים האישיים והכלכליים הפכו את רוסיה למדינה היחידה — פרט לקובה — שהיתה לה השפעה על מדורו, ציין רובינסקי. הם גם הגדילו את המחיר שעלול לשלם הקרמלין אם מדורו ייפול.

המלכוד של האופוזיציה

האופוזיציה של ונצואלה, שמנסה לרופף את הקשרים הללו, הודיעה שוב ושוב כי ההשקעות הרוסיות במדינה יכובדו על ידי הממשלה החדשה, וכי המדינה תזדקק להון כדי להבריא מהמשבר הכלכלי הקשה שבו היא שקועה, ושהחברות הרוסיות יתקבלו בברכה אם יסייעו בשיקומה.

אולם, דבקותה של רוסיה במדורו הגדילה את התלות של האופוזיציה בארה"ב שכתוצאה מכך, עלולה לדרוש מהממשלה החדשה לבטל את החוזים של "רוסנפט" ולשלוח את הנשק הרוסי למגרש הגרוטאות, אמר אנחל אלוואראדו, עורך דין החבר באופוזיציה בוונצואלה. "ככל שהם יחכו יותר, הם עלולים לאבד הכל", הוסיף. "ההשקעות שלהם כאן אינן בסכנה, אך הם צריכים לבוא לשולחן המשא ומתן לפני שיהיה מאוחר מדי".

ממשלו של דונלד טראמפ אמר פעמים רבות כי כל האפשרויות לסילוק מדורו נמצאות על השולחן, כולל התערבות צבאית — איום המפלג את קובעי המדיניות הרוסית. בצד אחד נמצאים טכנוקרטים פרגמטיים ודיפלומטים מקצועיים, המאמינים שמדיניותו הכלכלית הרת האסון של מדורו גורמת להתערערות ממשלתו ומקשה על האפשרות לתמוך בה. דיפלומטים רוסים אף פתחו מחדש ערוצי שיחה עם האופוזיציה, אחרי הפסקה קצרה, מסרו בכירים באופוזיציה של ונצואלה ומקורות המקורבים למשרד החוץ הרוסי. בכירים במשרד החוץ במוסקבה אף התרחקו בשבועות האחרונים מתמיכה חד משמעית במדורו, והתחילו להשמיע הצעות לתווך במשא ומתן עם האופוזיציה או לקיים דיונים עם האמריקאים בסוגיית ונצואלה. קראקס אף נעלמה במידה מרובה מתוכניות האירוח הלוחמניות בטלוויזיה הרוסית הממלכתית.

לעומתם, ממשיך הממסד הביטחוני של רוסיה לנקוט עמדה נוקשה ובלתי מתפשרת. הביטחוניסטים רואים את המשבר בוונצואלה כחלק מקמפיין חתרנות אמריקאי בינלאומי נגד רוסיה, ומאמינים באופן עקרוני בתמיכה במדורו. אחד האנשים שנוקטים בעמדה זאת הוא מנכ"ל "רוסנפט" סצ'ין, קצין ק.ג.ב. לשעבר.

"רוסנפט" העניקה למדורו גלגל הצלה כלכלי מאז הטלת הסנקציות האמריקאיות על תעשיית הנפט של ונצואלה בסוף ינואר. החברה הרוסית אמרה שתגדיל השנה את ייצור הנפט, וכבר התחילה לקחת חלק בייצוא הנפט שבעבר נשלח לארה"ב. "סצ'ין מיצב את עצמו בפני פוטין כאפוטרופוס של ונצואלה, כאיש שידאג לכך שהדגל הרוסי ימשיך להתנופף בה", אמר גבואייב ממרכז קרנגי. "הוא הימר יותר מדי על מדורו".

נשיא ונצואלה ניקולס מדורו נואם מול תומכיו בקראקס, בשבוע שעברצילום: AFP

אך המציאות הכלכלית ברוסיה גורמת לריסון תמיכתו של הקרמלין במדורו. הקיפאון הכלכלי, הקיים ברוסיה מאז סיפוח חצי האי האוקראיני קרים ב–2014, מפריע להתערבות במדינות זרות כמו סוריה ומגביר את ההתמרמרות במדינה.

"כמה חלב נוכל לספק לילדינו אם לא נבנה עוד טיל לסוריה?", שאלה מריה פוטאפובה, מנהלת במחלבה במזרח הרחוק הרוסי. "יש הרבה כסף לקרים ולסוריה, למה לא משאירים קצת גם לנו?".

האיום של סנקציות אמריקאיות הבריח חברות רוסיות שעדיין מקיימות קשרי מסחר עם ונצואלה. "לוקאויל", חברת הנפט הרוסית השנייה בגודלה, הודיעה בחודש שעבר שהפסיקה לסחור בנפט של ונצואלה, וכמוה גם כמה בנקים. אפילו יבואני סחלבים חדלו לסחור איתה. "התנאים בוונצואלה איומים ונוראיים והממשלה חייבת להשתנות", אמר מקורב ל–RosTec, חברה רוסית ממשלתית ליצור נשק שבנתה במאראקיי מפעל ליצור רובי קלצ'ניקוב, שדיבר בעילום שם. לדבריו, רוסיה רוצה שתהיה לה זכות לומר את דברה לגבי הממשלה הבאה. המפעל, שהיה אמור לסמל את שיתוף הפעולה בין שני הצבאות, עומד ריק – 12 שנים אחרי בנייתו.

לכתבה בניו יורק טיימס של אנטולי קורמנייב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ