הם איבדו ילד בירי המוני. כעת הם צריכים להתמודד עם מי שמכחיש את מותו

פנסיונר מפלורידה, שפיתח אובססיה למה שהוא מכנה "הטרגדיה כביכול" בסנדי הוק, מקבל במה אצל חובב תיאוריות הקונספירציה אלכס ג'ונס. התאבדותו של אביה של אחת הקורבנות מפנה את הזרקור למי שמירר את חייו

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים יוצאים מבית הספר היסודי סנדי הוק שבניוטאון, ב-2012
לוגו ניו יורק טיימס

בעולמם האפל של חסידי תיאוריות הקונספירציה, לאלכס ג'ונס ולוולפגנג הלביג שמור מקום של כבוד. בסוף 2012, ימים ספורים לאחר הירי ההמוני בבית הספר היסודי בסנדי הוק, החל ג'ונס להפיץ תיאוריה שלפיה 26 הקורבנות בירי - 20 תלמידי כיתה א' ושישה מורים - אינם מתים, שכן התקרית כולה בוימה על ידי מתנגדי נשק בממשלה.

חלק גדול מהטענות שהפיץ ג'ונס הגיעו ישירות מהלביג, פנסיונר מפלורידה שפיתח אובססיה למה שהוא מכנה "הטרגדיה כביכול" בסנדי הוק. במשך שנים נתן ג'ונס להלביג מקום מרכזי בתוכניות הרדיו והרשת שלו, Infowars, שגם העניקה להלביג במה לבקשת תרומות ומימון פעולותיו.

בתמיכתו הפעילה של ג'ונס, הלביג מירר את חייהם של הורי הקורבנות בירי בבית הספר היסודי שבניוטאון. בשבוע שעבר התאבד אביה של אחת הקורבנות בנות השש, אביאל ריצ'מן, בבניין העירייה. הלביג הפיץ סיפור מופרך כי אביאל עדיין בחיים.

ג'רמי ריצ'מן (במרכז), אביה של אביאל שנרצחה בסנדי הוק, שהתאבד בחודש שעברצילום: Michelle McLoughlin/רויטר

בהצהרתו בפני בית המשפט, הודה ג'ונס שהלביג היה מקור מידע חשוב עבורו על סנדי הוק. כשפרקליט המשפחות התובעות שאל אותו אם הוא מסכים להגדרה שהלביג הוא "מטורף", ענה ג'ונס: "הוא נראה לי אמין מאוד בהתחלה".

אך ג'ונס לא היה היחיד שראה בהלביג אדם אמין. החשיפה שניתנה להלביג דרך תוכניתו של ג'ונס עוררה עניין גם בקרב ארגון הרובאים הלאומי, ה-NRA. לאחר הירי ההמוני בבית הספר התיכון שבפארקלנד, פלורידה, קיבל הלביג מייל ממארק ריצ'רדסון, מנהל ב-NRA, שמעודד אותו להטיל ספקות בעובדות המקרה בפארקלנד. "יש עוד הרבה מה לחשוף", כתב ריצ'רדסון להלביג בקשר לירי בסנדי הוק.

הלביג, בן 72, מתגורר ביישוב סגור בפלורידה עם אישתו וכלבו קוקו. הוא מציג את עצמו כשוטר לשעבר - על אף שבקורות חייו מצויין שעבד במשטרה רק כשנה בשנות ה-70 - ובעבר עבד גם כאחראי האבטחה בבתי ספר ציבוריים. הלביג עושה רושם של גבר עממי, וטוען בחביבות שכשכל בקשות חופש המידע שלו יענו, הוא ישוב בשמחה לחיים השקטים עם אשתו ונכדיו. 

מנחה הרדיו אלכס ג'ונס, בשנה שעברה בוושינגטוןצילום: Jose Luis Magana/אי־פי

אבל במציאות, הלביג תוקף באופן אישי וחסר רחמים את מטרותיו כשהם לא נענים לרצונותיו. "אמרתי שאף אחד לא מת", הודה הלביג בראיון בחודש שעבר, "אף פעם לא נתנו לי מסמכים כדי שאגבש דעה אמיתית והוגנת. אנחנו רוצים לדעת את האמת כדי שנוכל ללמוד איך למנוע את זה". בין השאר, הלביג רדף אחר בית הספר סנדי הוק בניסיון להוכיח שהילדים שמתו בירי למעשה אינם מתים, ואף השתתפו בטקס לזכר הקורבנות ב-2013. 

אף שהוא אינו היחיד שמתעלל במשפחות הקורבנות, הלביג עיקש במיוחד. ובגלל שהוא זוכה לתמיכה ולמימון של ג'ונס, הוא הפך להיות המסוכן ביותר. ב-2015, המשטרה נאלצה למנוע ממנו לצלם ילדים בניוטאון כשניסה להוכיח שהילדים שנורו עדיין בחיים. הוא החליט שאביאל ריצ'מן, שאביה התאבד לאחרונה, חיה אצל משפחה אחרת באותה העיר, משפחה שאת שמה פירסם ברשת ובתוכנית של ג'ונס.

הצהרה מוקלטת של ג'ונס על המקורות שלו בעניין סנדי הוק

בניסיון לשמור על פרטיותם של בני משפחת ריצ'מן, המכתב שהותיר אחריו האב לא פורסם, ולא ניתן לקשור באופן ישיר בין ההתאבדות לבין פעולותיו של הלביג. אבל מותו הגביר את הזעם בקרב משפחות הקורבנות. בבוקר התאבדותו, ג'רמי ריצ'מן ואשתו ג'ניפר הנסל היו חלק מקבוצת משפחות קורבנות שהגישו תביעת דיבה נגד ג'ונס, הלביד ו-Infowars. לפחות ארבע תביעות דומות נגד ג'ונס ושותפיו כבר הוגשו. 

ניל הסלין, שבנו ג'סי לואיס נרצח גם הוא, אומר שהטבח הוא אמנם אירוע מתוקשר וחלק מסדר היום הפוליטי, אך שהקונספירציה היא זו שיש לה "השפעה מחרידה". נלבה מרקז־גרין, שבתה אנה נרצחה בסנדי הוק, כינתה בטוויטר את הלביג "מטורף עם קבלות" ו"בעל מוח מעוות".

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס מאת אליזבת ויליאמסון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ