חוקרים: מאות מיליוני ציפורים מתות בארה"ב מדי שנה מהתנגשות בגורדי שחקים

דו"ח חדש מדרג את הערים הקטלניות ביותר לציפורים הנודדות, שברוב המקרים מתנגשות בגורדי שחקים מוארים או בבנייני זכוכית: שיקגו ראשונה, וקו הרקיע של מנהטן מהווה גם הוא "מלכודת מוות"

לוגו גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גורדי שחקים במנהטן
לוגו גרדיאן

מדענים מעריכים כי בין מאה מיליון למיליארד ציפורים מתות בארה"ב בכל שנה כתוצאה מתנגשות בבניינים - בעיקר בגורדי שחקים מוארים או מצופים זכוכית. מומחים לשימור סביבה טוענים בדו"ח חדש כי ערים אמריקאיות הן הגורם הקטלני ביותר לבעלי הכנף במדינה.

יותר מחמישה מיליון ציפורים מ-250 מינים שונים עוברות אלפי קילומטרים באביב, בדרכן צפונה ממרכז ומדרום אמריקה דרך האגמים הגדולים לקנדה, ובסתיו בדרכן חזרה. שיקגו, שמגדלי הזכוכית הרבים שלה מפריעים לנתיב האווירי העמוס ביותר של הציפורים בתקופת הנדידה, היא העיר המסוכנת ביותר עבורן.

ציפורים נודדותצילום: BAZ RATNER/רויטרס

קו הרקיע המפורסם של מנהטן הוא מלכודת מוות נוספת לציפורים, ובעיקר לציפורים הנודדות. "הן נוחתות במקום שאינו מוכר להן, למשל על מדרכה במקום כלשהו", אמרה סוזן אלבין, מנהלת מחלקת השימור והמדע ב"אודובון ניו יורק", ארגון מוביל למען ציפורים. "וכשהשמש עולה הן רוצות למצוא מזון ועפות לתוך מה שנראה להן כעץ, בעוד שלמעשה זאת רק תמונת מראה של עץ באיזשהו בניין זכוכית. ואז הן מתנגשות בזכוכית ומתות".

רוב הציפורים הנודדות עוברות דרך ארה"ב בלילה, כשהאוויר קריר ושקט, ולעתים קרובות הן מגיעות לערים שאורותיהן בולטים ומושכים את בעלי הכנף. מדענים יודעים זה זמן רב שציפורים נמשכות לאור, וכשהן עפות מעל לעיר שאורותיה זוהרים בלילה, הן נמשכות אליה בלי לדעת שהן מגיעות למקום מסוכן.

כל עיר שיש בה בנייני זכוכית ואורות זוהרים בלילה אשמה במות הציפורים, אך אחדות מהערים מסוכנות יותר מאחרות.

המעבדה לאורניתולוגיה של אוניברסיטת קורנל פרסמה בשבוע שעבר מחקר, שדירג ערים בהתאם למסוכנותן לציפורים נודדות. יוסטון ודאלאס, השוכנות לאורך אחדים מנתיבי הנדידה הפופולריים ביותר, נמצאות במקומות הראשונים אחרי שיקגו. גם ניו יורק, לוס אנג'לס, סנט לואיס ואטלנטה מסוכנות לציפורים בתקופת הנדידה.

קייל הורטון, שהיה בין עורכי המחקר, אמר כי החוקרים לא ניסו למתוח ביקורת על הערים. "אנחנו מנסים לעורר מוּדעוּת, לספק נתונים ותובנה שיכולים לעזור", הוסיף.

מומחים אומרים שקשה להשיג נתונים מדויקים. אודובון ניו יורק עורך בכל שנה "מחקרי מעקב אחרי התנגשויות ציפורים" בחודשים אפריל וספטמבר, ושולח עשרות מתנדבים לרחובות העיר כדי לאתר ציפורים נופלות. הארגון מעריך כי 200,000-90,000 ציפורים נהרגות מדי שנה בהתנגשות עם בניינים. ארגונים אחרים ברחבי המדינה אספו נתונים דומים.

חלק ממיני הציפורים נפגעים יותר מאחרים מהתנגשות בבניינים. מחקר נפרד, שנערך על ידי אוניברסיטת מישיגן ופורסם בשבוע שעבר, גילה שביחס למינים אחרים, ציפורי שיר כגון דרורים וסבכים נפגעות יותר, וזאת משום שהן נמשכות יותר לאורות.

כל הנתונים האלה אינם נושאים בשורות טובות ביחס להשפעת הערים על ציפורים, ומומחים לשימור סביבתי רואים בהם הזדמנות להדגיש את המסרים שלהם. "בכל פעם שמתפרסם מאמר מדעי חדש, אנחנו מקבלים מידע חדש על הבעיה ויכולים לנסות לאתר את הפתרונות הטובים ביותר בעזרת המדע", אמרה קייטלין פרקינס, ביולוגית מאודובון ניו יורק. לדבריה, כיבוי תאורת בניינים בלילות הוא צעד ראשון שעשויות להיות לו השלכות רבות. ארגון אודובון הלאומי מתאם מאמצים של סניפים מקומיים למען צמצום התאורה בתקופת הנדידה של הציפורים. מדינות כמו ניו יורק ומינסוטה לקחו חלק בתוכנית, וצמצמו את התאורה בבניינים ציבוריים בחודשי הנדידה.

פעילי סביבה עושים מאמצים כדי שבניינים יאמצו עיצובים שהם יותר "ידידותיים לציפורים" - למשל בעזרת עמעום התאורה שלהם ושימוש בזכוכיות מסוגננות. סן פרנסיסקו וטורונטו כבר אימצו הנחיות ידידותיות לציפורים, וחברים במועצות הערים ניו יורק ושיקגו חוקקו תקנות לאימוץ צעדים דומים. בינואר הוגשה לקונגרס טיוטת חוק בשם "חוק הבניינים למניעת פגיעה בציפורים", לפיו בניינים פדרליים חדשים יידרשו לאמץ עיצובים שיתחשבו בציפורים נודדות.

"אנחנו חייבים לחיות לצד מערכת אקולוגית משום שאנחנו חלק ממנה וכמונו גם הציפורים", אמרה סוזן אלבין. "מה שטוב לציפורים, טוב גם לבני אדם".

לכתבה של לורן ארטני בגרדיאן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ