טראמפ הכריז על משמרות המהפכה של איראן ארגון טרור

וושינגטון קבעה לראשונה כי צבא של מדינה זרה הוא ארגון טרור ■ לפי גורמים רשמיים, ההחלטה מטילה מגבלות על 11 מיליון בני אדם ■ נתניהו לטראמפ: "תודה שנענית לעוד בקשה חשובה שלי" ■ איראן הכריזה בתגובה על כוחות צבא ארה"ב כארגון טרור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משמרות המהפכה בטהראן, ב-2016

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכריז היום (שני) על משמרות המהפכה של איראן ארגון טרור. לפי הודעת הנשיא, כוחות משמרות המהפכה משתתפים במימון וקידום טרור כחלק מהמדיניות שלהם. טראמפ הוסיף כי ארה"ב תמשיך להגביר את הלחץ הכלכלי על איראן, וכי היא תעלה את המחיר שעל טהראן לשלם בשל תמיכתה בטרור.

זמן קצר לאחר ההכרזה האמריקאית הודיעה איראן כי היא רואה בפיקוד מרכז של צבא ארה"ב ארגון טרור. מפקדה זו אחראית על פעילותו של צבא ארה"ב במזרח התיכון ובאפריקה. כמו כן, לדברי איראן הממשל האמריקאי הוא גוף התומך בטרור וההחלטה האמריקאית מסכנת את היציבות והשלום במזרח התיכון וברחבי העולם. 

הנשיא טראמפצילום: Jacquelyn Martin/אי־פי

זו הפעם הראשונה שוושינגטון מכריזה כי הצבא של מדינה זרה הוא ארגון טרור. לפי שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו, ההכרזה תיכנס לתוקף בעוד שבוע, והיא צפויה לסכן את העסקים שסוחרים עם איראן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב תוך זמן קצר בטוויטר: "תודה לך הנשיא טראמפ על כך שהכרזת על משמרות המהפכה כעל ארגון טרור. תודה על שנענית לעוד בקשה חשובה שלי, שמשרתת את האינטרס של מדינותינו ושל מדינות האזור". ההכרזה של טראמפ פורסמה יממה לפני הבחירות בישראל, והיא מצטרפת להכרזתו בחודש שעבר כי ארה"ב מכירה באופן רשמי ברמת הגולן כשטח ישראלי. משרד החוץ של ישראל הודיע כי ההכרזה היא "נדבך נוסף במדיניות מקסימום הלחץ על איראן שארה"ב מובילה ושלה שותפה ישראל".

משמרות המהפכה הוציאו לפעול מבצעים ברחבי המזרח התיכון ואימנו מיליציות שיעיות. כמו כן, גוף זה מעורב באופן עמוק בכלכלה האיראנית. ההחלטה מטילה סנקציות כלכליות והגבלות תנועה נרחבות על הארגון הצבאי, כמו גם על חברות ויחידים הקשורים בו. גורמים רשמיים בארה"ב אמרו כי ההגדרה הרחבה מכסה 11 מיליון חברים במשמרות המהפכה.

מבקריו של טראמפ התריעו כי הצעד עלול לחשוף את צבא ארה"ב ואת סוכני המודיעין שלה לפעולות דומות מצד ממשלות לא ידידותיות. בין היתר, בכירים בפנטגון וגורמים רשמיים ב-CIA התנגדו למהלך, שלדבריהם יאפשר לגורמים ניציים באיראן להצדיק פעילויות קטלניות נגד אזרחי ארה"ב מעבר לים, בפרט נגד כוחות מיוחדים שפועלים תחת ה-CIA. עורכי דין מכמה סוכנויות של הממשל קבעו כי ההכרזה רחבה מדי, אך שר החוץ פומפאו והיועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון דחפו לפרסומה, כך לפי גורם בממשל.

ארה"ב כבר הוסיפה עשרות גופים ובני אדם הקשורים במשמרות המהפכה לרשימות שחורות, אך מעולם נקטה צעד מסוג זה נגד הארגון כולו. כך, למשל, בשנת 2007 האשים משרד האוצר של ארה"ב את גיס קודס של משמרות המהפכה בתמיכה בטרור, וקבע כי הוא אחד הגופים העיקריים שמוציאים לפועל את מדיניות התמיכה בטרור של איראן.

ממשל הנשיא לשעבר ברק אובמה שקל שורה של סנקציות על משמרות המהפכה לפני החתימה על הסכם הגרעין ב-2015. מאז נבחר לתפקיד, הוביל טראמפ קו תקיף נגד איראן. אחת מפעולותיו הדרמטיות ביותר כנשיא היתה החלטתו לסגת מההסכם. משמרות המהפכה פיקחו על תוכנית הגרעין האיראנית, והאו"ם הטיל בעבר סנקציות על כמה מבכירי הארגון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ