טראמפ הכחיש שהוא מתכוון להחזיר את מדיניות הפרדת המשפחות בגבול מקסיקו

לפי גורמים בממשל, השינויים שעשה טראמפ במשרד לביטחון המולדת - בהם החלפתה של השרה קירסטין נילסן - סוללים את דרכו להחרפת המדיניות בגבול

ניו יורק טיימס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ ליד גבול ארה"ב-מקסיקו בקליפורניה, ביום שישי
ניו יורק טיימס
רויטרס

החלטתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפטר שורת בכירים במשרד לביטחון המולדת היא סימן מקדים להחרפת מדיניות ההגירה שלו, כך לפי גורמים בממשל בארה"ב. טראמפ הכחיש הערב (שלישי) את הדיווחים לפיהם יחזיר את מדיניות הפרדת המשפחות השנויה במחלוקת, שבוטלה על ידי בית המשפט בקיץ שעבר.

"אנחנו לא מתכוונים לעשות את זה... אבל זה מחזיר הרבה אנשים אל הגבול. כשאתה לא עושה את זה, זה מביא הרבה אנשים אל הגבול", אמר הנשיא לכתבים לפני פגישתו עם נשיא מצרים, עבד אל-פתח א-סיסי.

גבול ארה"ב-מקסיקו באזור טיחואנה, השבועצילום: CARLOS JASSO/רויטרס

טראמפ החליט להחליף את בכירי המשרד לביטחון המולדת, בהם השרה קריסטין נילסן שהתפטרה שלשום לאחר שהופעלו עליה לחצים מצדו, לאחר חודשים בהם הוא דרש מהם להחריף את הפעולות נגד המהגרים בגבול. לטענתו, המשרד סירב לפעול על פי הנחיותיו. הנשיא הסביר את החלטתו להחליף את רון ויטיאלו, שהיה אמור להתמנות למנהל רשות ההגירה, באמירה שהוא רוצה "ללכת לכיוון קשוח יותר".

הצעדים ששוקל הנשיא להוציא לפועל הם סגירה הרמטית של נקודות המעבר בין מקסיקו לארה"ב; הנפקת צו שיבטל את האזרחות לתינוקות לזרים שנולדו בארה"ב; בנייה מהירה יותר של החומה בגבול מקסיקו; והצבת יותר גדודים של צבא ארה"ב באזור הגבול. הגורמים בממשל טענו כי היועצים שעודדו את טראמפ להשיב את הפרדת המשפחות הם סטיבן מילר, יועצו הקרוב ומי שתיכנן את מדיניות ההפרדה מלכתחילה, וסטיב באנון, יועצו לשעבר של טראמפ ואיש הימין הקיצוני.

לא ברור באילו מהצעדים, אם בכלל, ייבחר טראמפ, אבל לפי בכירי ממשל, העברתם של נילסן ו-ויטיאלו מתפקידם תסייע לטראמפ לאכוף מדיניות קשוחה יותר בגבול. "היתה תחושה שהשרה נילסן לא היתה מחויבת לאותו סוג של מדיניות קשוחה שרבים בממשל, בעיקר בבית הלבן, חיפשו", אמר סת' גרוסמן, שעבד במשרד לביטחון המולדת עד 2015. לפי שלושה גורמים במשרד לביטחון המולדת, שלא התראיינו בשמם, טראמפ רוצה להשיב את מדיניות הפרדת המשפחות. כל הבכירים הסכימו שטראמפ מחבב את נילסן באופן אישי, וכי החליט להחליפה בגלל עמדותיה המקצועיות.

טראמפ על הפסיקה

זעמו של טראמפ כלפי הרשויות אף גבר אתמול, כשבית המשפט קבע שדרישתו להשאיר את מבקשי המקלט במקסיקו כל עוד בקשתם נבדקת איננה חוקית. השופט ריצ'ארד סיבורג קבע כי אין חוק שתומך בהחלטתו של טראמפ להשיב את המהגרים למקסיקו.

הנשיא החל בהפרדת המשפחות בקיץ 2017, בניסיון לעצור את ההגירה הבלתי חוקית מאמריקה הלטינית שגברה מדי חודש. מכיוון שלא ניתן לכלוא ילדים לתקופות זמן בלתי מוגבלות, משפחות רבות מצאו את עצמן מחוץ למתקני הכליאה ומחכות למשפט, מה שעשוי לקחת שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ