"נס רפואי של ממש": אשה חיה עד גיל 99 כשכל איבריה הפנימיים במיקום הפוך

האשה האמריקאית לא ידעה על ההפרעה ורק לאחר מותה גילו על כך ילדיה. העובדה שסידור האיברים הפנימיים שלה היה הפוך ממה שכתוב בספרי האנטומיה לא הפריעה לה לחיות חיים מלאים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנטלי ביום הולדתה
לוגו גרדיאן
גרדיאן

רוז מרי בנטלי היתה שחיינית נלהבת, אם לחמישה שניהלה לצד בעלה חנות למוצרי בעלי חיים. היא גם חיה עד גיל 99. רק לאחר מותה, גילו סטודנטים לרפואה כי כל איבריה הפנימיים - מלבד לבה - היו במקום הלא נכון.

התגלית, שהוצגה השבוע בכנס שעסק באנטומיה, היתה מפתיעה במיוחד לאור העובדה שבנטלי חיה עד גיל 99: מרבית הלוקים בהפרעה המכונה סיטוס אינברסוס ללא שינוי במיקום הלב (with levocardia Situs Inversus) חווים הפרעות מסכנות חיים בתפקוד הלבבי בגילאים נמוכים בהרבה. למעשה, האדם המבוגר ביותר עם סיטוס אינברסוס המסוים הזה שתועד בספרות חי עד גיל 73. 

הסבר על סיטוס אינברסוס

הראשון שחשד שיש משהו יוצא דופן בגופתה של בנטלי היה קמרון ווקר, מרצה זוטר לאנטומיה באוניברסיטת פורטלנד, המוסד שאליו תרמה בנטלי את גופתה. ווקר בחן קודם כל את לבה של בנטלי, וכשראה שסידור כלי הדם שונה מהרגיל, הוא והסטודנטים פתחו את חלל הבטן של הגופה. סידור האיברים הפנימיים שלה היה הפוך ממה שכתוב בספרי האנטומיה.

ווקר סיפר שהתגלית היתה "מסקרנת, מרתקת ובעיקר גרמה לנו לרצות לחקור עוד על המצב הרפואי הנדיר הזה - נס רפואי של ממש - שעמד לפנינו". אבל חייה של בנטלי, שלא ידעה שהיא יוצאת דופן מבחינה רפואית, היו רגילים לחלוטין. האשה, שחיה עם משפחתה מעט דרומית לפורטלנד, התלוננה רק על דלקת מפרקים, כך לפי בתה לואיז אלי.

עם זאת, הבת זוכרת שהיו מספר רמזים למצבה הייחודי של אמה. בשנות ה-50 לחייה בנטלי עברה כריתת רחם, והרופא רצה גם להסיר את התוספתן שלה - אך לא מצא אותו. בערך עשור לאחר מכן, כיס המרה של בנטלי, שהיה בצד ההפוך מהנורמה, הוסר בניתוח. "איש לא אמר לנו דבר", אמרה אלי, "הייתי מופתעת... חשבתי שהם היו אומרים לנו משהו. אבל כלום".

הבת סיפרה שאמה בוודאי היתה שמחה לדעת שתרומת גופתה למדע הובילה לחווית למידה כה ייחודית ומעשירה. "היא היתה נרגשת לגלות שהיא יכול לחנך סטודנטים באמצעים כל כך יוצאי דופן", אמרה אלי. "אבא שלי בטח היה שמח לדעת על זה כדי שיוכל להקניט אותה", הוסיפה בחיוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ